reklama

Office Open XML zagrożeniem dla oprogramowania GPL?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Software Freedom Law Center, organizacja zajmująca się między innymi udzielaniem porad prawnych i reprezentacją programistów Open Source wyraziła oficjalne zaniepokojenie co do warunków programu Microsoft Open Specification Promise, który obejmuje między innymi format Office Open XML.

Udostępniając specyfikację danego produktu czy technologii na zasadach Open Specification Promise Microsoft gwarantuje, że nie będzie domagał się od programistów żadnych opłat licencyjnych ani odszkodowań z tytułu naruszenia ewentualnych patentów. SFLC obawia się jednak, że zapisy umowy są tak skonstruowane, że mimo wszystko twórcy oprogramowania licencjonowanego na zasadach GPL mogą być narażeni na problemy.

Jak pisze SFLC, gwarancje Open Specification Promise dotyczą tylko aktualnej wersji produktu - w tym przypadku formatu Office Open XML. Oznacza to, że jeśli Microsoft w przyszłości unowocześni format, nie będzie zobowiązany rozszerzyć umowy o nowe fragmenty specyfikacji. Wtedy programiści będą musieli uzyskać stosowne licencje, a to wiązałoby się ze sporymi ograniczeniami.

Po drugie, program OSP dotyczy tylko sytuacji, w których udostępniany produkt jest wykorzystywany w zakresie przewidzianym w specyfikacji. W rezultacie implementacje Office Open XML w aplikacjach trzecich w ramach Open Specification Promise nie mogą być używane w innym kontekście niż zamierzony przez Microsoft. Programem OSP objęta jest bowiem tylko specyfikacja, a nie sam kod. Jest to sprzeczne z jedną z podstawowych reguł GPL, która mówi, że istniejący kod źródłowy może być dowolnie przekształcany tak, aby służył do innych celów.

OSP nie pozwala na swobodną implementację oprogramowania, pozwala jedynie na implementację na warunkach bezpłatnej licencji - dopóki kod wynikowy nie jest swobodnie wykorzystywany - tak głosi podsumowanie oświadczenia Software Freedom Law Center. Organizacja przestrzega, że wykorzystywanie w aplikacjach GPL kodu objętego programem Open Specification Promise nie jest do końca bezpieczne. Pełną treść oświadczenia można znaleźć na stronach SFLC.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama