r   e   k   l   a   m   a
reklama

OpenAcademy: Solaris Zones i ZFS oraz środowisko R

Strona główna Aktualności

O autorze

4 i 6 czerwca we Wrocławiu odbędą się dwa kolejne wykłady z cyklu OpenAcademy. Najbliższe spotkania poświęcone będą Solaris Zones i ZFS oraz środowisku R.

ZFS jest nowym systemem plików zaprojektowanym przez Suna dla systemu operacyjnego Solaris/OpenSolaris, który zapewnia skalowalność oraz łatwość administracji, przy niespotykanej dla obecnie istniejących systemów plików funkcjonalności. Możliwość tworzenia obrazów systemów plików, sprawdzania sumy kontrolnych oraz samonaprawy, łączenie nośników danych w pule ZFS, to tylko niektóre z zalet nowego systemu plików. Solaris Zones umożliwiają odizolowanie wirtualnych serwisów i aplikacji, które są uruchamiane w ramach jednego systemu fizycznego. Uruchamianie odbywa się w odizolowanych strefach, dzięki czemu nie mają one żadnego wpływu na aplikacje i serwisy będące w innych strefach. Połączenie systemu plików ZFS oraz Solaris Zones daje olbrzymie możliwości stworzenia bezpiecznego, skalowalnego oraz łatwego w administracji systemu. Tej tematyce będzie poświęcone spotkanie 4 czerwca, a poprowadzi je Michał Pryć - pracownik Sun Microsystems w Irlandii.

Wykład 6 czerwca będzie z kolei wprowadzeniem do darmowego systemu R. Większość ludzi uważa R za środowisko statystycznej analizy danych. Według twórców systemu, R jest środowiskiem, w którym są zaimplementowane metody statystyczne oraz analizy i wizualizacji danych. Oznacza to, że możliwości systemu znacznie wykraczają poza statystyczną analizę danych. Wciąż uaktualniany zestaw bibliotek dla R (w oficjalnej dystrybucji blisko 1000) sprawia, że możliwości tego systemu wydają się wręcz nieograniczone. W czasie wykładu przedstawione zostaną możliwości systemu, jego specyfika, dziedziny zastosowania oraz wybrane ciekawostki. Trochę czasu poświęcone zostanie również programowaniu w języku będącym podstawą R. Spotkanie na temat GNU R odbędzie się 6 czerwca, a poprowadzi je Artur Suchwałko - pasjonat i intensywny użytkownik systemu R od czterech lat.

Oba spotkania rozpoczną się o godzinie 19:00 w sali 1.28 budynku C-13 (ZCS) Politechniki Wrocławskiej, przy ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25. Wstęp na wykłady jest wolny, rejestracja nie jest wymagana.

Warto przypomnieć, że dzisiaj o godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie na temat historii systemu Mac OS X oraz jego udziału w środowiskach związanych z Wolnym Oprogramowaniem.


Aktualizacja, 02.06.2008, 22:40

Niestety spotkanie 6 czerwca zostało odwołane.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial