OpenBSD 4.4

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano wersję 4.4 systemu OpenBSD, którego twórcy chwalą się jedynie dwiema dziurami w ciągu dziesięciu lat, pozwalającymi na atak z sieci.

Nowy OpenBSD jest teraz w stanie odtwarzać dźwięk w trybie pełnego dupleksu, miksować nieograniczoną liczbę strumieni, obsługuje do 16 kanałów, w tym strumienie w locie, a także różnego rodzaju 24 i 32-bitowe kodowania. Deamon ftp, oferuje nowe wsparcie dla rekurencyjnych transferów w komendach mget, a podtrzymywanie pakietów jest domyślnie włączone. Narzędzie do kontroli płyt kompaktowych, cdio, umożliwia zdefiniowanie prędkości zapisu w trybie TAO. Urządzenia ATAPI są oznaczane własnym nazewnictwem, natomiast newfs pozwala na tworzenie systemów plików na urządzeniach z sektorami o wielkości innej jak 512, ale w dalszym ciągu nie pozwala na ich odczyt.

Usprawniono pracę napędów taśmowych SATA, scsi wyświetla zaś za każdym razem numer identyfikatora inicjatora. Udoskonalono możliwości debugowania do wyświetlania komend i danych I/O. Sporo zmian znajdziemy także w narzędziu do modyfikacji etykiet dysków. Nie obsługuje ono już opcji -r, uzyskując informacje o stanie nazw poprzez ioctl, jak również nie sugeruje rozmiarów partycji wykraczających poza dedykowaną OpenBSD część dysku.

DIOCRLDINFO, DIOCGPDINFO i DIOCGPART otrzymały obsługę urządzeń blokowych. Dodano wsparcie dla dynamicznych przekaźników tunelowania IPv6 w narzędziu do równoważenia obciążenia sieciowego - relayd. Wśród innych zmian należy wymienić pojawienie się aplikacji rpc.statd, służącej do monitorowania stosu deamonów hosta dla używania deamona blokowania NFS. Przeimporotwano bechmark TCP - tcpbench, zastapiono slattach i nmeaattach przez ldattach.

Wraz z nowym OpenBSD, aktualizacji uległ także m.in. OpenSSH 5.1. Szczegółową listę zmian znaleźć można na stronie twórców, na której jest dostępna też pełna pełna lista pakietów i adresy serwerów zwierciadlanych.

© dobreprogramy