r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Opera Mini Web browser 13.0.0

Strona główna iOS Komunikacja/społeczność Przeglądarki internetowe

Opera mini to jedna z najpopularniejszych mobilnych przeglądarek internetowych. Swój sukces zawdzięcza sporej i dobrej kompresji danych (według reklam do 90%). Choć obecnie pakiety internetowe są coraz większe i tańsze, to zapotrzebowanie na tego typu opcje jest wciąż spor.

Galeria programu

Kompresja jest możliwa dzięki otwieraniu stron n serwerach Opery. Serwis jest optymalizowany, kompresowany i kodowany do binarnych obiektów w formacie OBML. Opera Mini – dekodowała OBML i wyświetlała zawartość strony. Efekt tej metody jest spektakularny, strony ładują się o wiele szybciej, oszczędzając użytkownikowi czas i pieniądze na internet mobilny. Niestety metoda ta ma też i wady – nadaje się w praktyce tylko do oglądania statycznych stron z grafiką. Złożone interfejsy stron w JavaScripcie, coraz częstsze dziś nawet w mobilnym WWW, w Operze Mini po prostu nie działały.

Nowa Opera Mini 8 dla iPhone'a i iPada rozwiązuje ten problem bardzo sprytnie. Wykorzystano w tym celu znaną już usługę Opera Turbo, w której strony też są przetwarzane na serwerach producenta, ale przetwarzanie to sprowadza się do optymalizacji grafiki, kompresji kodu HTML, JavaScript i CSS, oraz buforowania. Działająca w trybie Turbo Opera Mini otrzymuje zoptymalizowane już, ale wciąż pełnowartościowe strony, które rysowane są przez apple'owy silnik WebKit. W ten sposób możemy zaoszczędzić 40-50% ruchu sieciowego, a jednocześnie nie mamy problemów z uruchamianiem nawet zaawansowanych aplikacji webowych, takich jak np. Dokumenty Google. Jeśli nie potrzebujemy jakiejkolwiek kompresji (np. korzystając z Wi-Fi), kompresję można całkowicie wyłączyć, wówczas uzyskamy bezpośredni dostęp do WWW.

Na tym atuty nowej przeglądarki się nie kończą. Interfejs, w pełni zgodny z wytycznymi projektowymi Apple'a dla iOS-a 7, dobrze komponuje się z systemem i pozwala na obsługę programu samym kciukiem. Zadbano nawet o takie detale jak wirtualny kursor, dzięki któremu zawartość pól tekstowych edytuje się równie wygodnie, jak przy użyciu sprzętowego trackpada. Poprawiono zarządzanie otwartymi kartami (w tym działającymi w trybie prywatnym), ulepszono zarządzanie skrótami w Szybkim Wybieraniu (łatwo je teraz grupować), umożliwiono wreszcie łatwą zmianę zintegrowanych wyszukiwarek.

Opera Mini w obecnej wersji to nie tylko dobra kompresja, ale także świetny wygląd. Szkoda tylko, że wciąż nie potrafi synchronizować danych z innymi przeglądarkami Opery. Jednak jako druga przeglądarka sprawdza się znakomicie.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Vivaldi Fox i nowa Opera Mini – przeglądarki chcą być kolorowe jak Vivaldi

20
OPROGRAMOWANIE 21.06.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Przyznajmy sobie otwarcie, że kolorystyka interfejsu nie jest najważniejszym kryterium oceny dzisiejszych przeglądarek internetowych. Na pierwszy plan wychodzi przede wszystkim optymalizacja, szybkość ładowania stron, bezpieczeństwo, a ostatnio także energooszczędność. Niemniej popularność nowego dodatku do Firefoksa oraz nowości w mobilnej przeglądarce Opera Mini potwierdzają, że wprowadzone w ostatnim czasie w Vivaldim funkcje znajdują swoich naśladowców. Dziś bowiem ukazała się nowa wersja przeglądarki Opera Mini w wersji na Androida. Wnosi ona dwie zasadnicze zmiany, z których jedna…

Opera blokuje reklamy już także na smartfonach, nawet tych z Windowsem

36
OPROGRAMOWANIE 16.06.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Nieco ponad miesiąc minął, odkąd do stabilnego wydania Opery w wersji pecetowej trafiła funkcja blokowania reklam. Dziś z tej funkcji, która z całą pewnością cieszy się zainteresowaniem użytkowników, można korzystać także na urządzeniach mobilnych. I to na wszystkich popularnych mobilnych systemach operacyjnych: nie zapomniano nawet o mobilnym Windowsie, gdzie dostępna jest Opera Mini. Nowość trafiła zarówno na Windowsa 10, jak i 8.1. Mimo dodania tam możliwości blokowania reklam, które docelowo ma przyśpieszać ładowanie stron internetowych, to nadal trudno stwierdzić, aby Opera na Windowsie…

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Frizz   5 #2 05.09.2014 17:12

@Anonim (niezalogowany): Ciekawe, ciekawe... tylko, że Opera także bazuje na Blinku jak Google Chrome i lepiej się sprawdzi z trybem kompresji na rynku mobilnym, kolego. :P

  #1 28.06.2014 12:51

Opera to prehistoria, teraz używa się Google Chrome!

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.