Opera Mini Web browser 16.0.7

Strona główna iOS Komunikacja/społeczność Przeglądarki internetowe
Pobierz program
lub zeskanuj:

Opera mini to jedna z najpopularniejszych mobilnych przeglądarek internetowych. Swój sukces zawdzięcza sporej i dobrej kompresji danych (według reklam do 90%). Choć obecnie pakiety internetowe są coraz większe i tańsze, to zapotrzebowanie na tego typu opcje jest wciąż spor.

Kompresja jest możliwa dzięki otwieraniu stron n serwerach Opery. Serwis jest optymalizowany, kompresowany i kodowany do binarnych obiektów w formacie OBML. Opera Mini – dekodowała OBML i wyświetlała zawartość strony. Efekt tej metody jest spektakularny, strony ładują się o wiele szybciej, oszczędzając użytkownikowi czas i pieniądze na internet mobilny. Niestety metoda ta ma też i wady – nadaje się w praktyce tylko do oglądania statycznych stron z grafiką. Złożone interfejsy stron w JavaScripcie, coraz częstsze dziś nawet w mobilnym WWW, w Operze Mini po prostu nie działały.

Nowa Opera Mini 8 dla iPhone'a i iPada rozwiązuje ten problem bardzo sprytnie. Wykorzystano w tym celu znaną już usługę Opera Turbo, w której strony też są przetwarzane na serwerach producenta, ale przetwarzanie to sprowadza się do optymalizacji grafiki, kompresji kodu HTML, JavaScript i CSS, oraz buforowania. Działająca w trybie Turbo Opera Mini otrzymuje zoptymalizowane już, ale wciąż pełnowartościowe strony, które rysowane są przez apple'owy silnik WebKit. W ten sposób możemy zaoszczędzić 40-50% ruchu sieciowego, a jednocześnie nie mamy problemów z uruchamianiem nawet zaawansowanych aplikacji webowych, takich jak np. Dokumenty Google. Jeśli nie potrzebujemy jakiejkolwiek kompresji (np. korzystając z Wi-Fi), kompresję można całkowicie wyłączyć, wówczas uzyskamy bezpośredni dostęp do WWW.

Na tym atuty nowej przeglądarki się nie kończą. Interfejs, w pełni zgodny z wytycznymi projektowymi Apple'a dla iOS-a 7, dobrze komponuje się z systemem i pozwala na obsługę programu samym kciukiem. Zadbano nawet o takie detale jak wirtualny kursor, dzięki któremu zawartość pól tekstowych edytuje się równie wygodnie, jak przy użyciu sprzętowego trackpada. Poprawiono zarządzanie otwartymi kartami (w tym działającymi w trybie prywatnym), ulepszono zarządzanie skrótami w Szybkim Wybieraniu (łatwo je teraz grupować), umożliwiono wreszcie łatwą zmianę zintegrowanych wyszukiwarek.

Opera Mini w obecnej wersji to nie tylko dobra kompresja, ale także świetny wygląd. Szkoda tylko, że wciąż nie potrafi synchronizować danych z innymi przeglądarkami Opery. Jednak jako druga przeglądarka sprawdza się znakomicie.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Nowa Opera Mini gotowa dla iOS-a specjalnie z myślą o iPhonie 8

6
07.09.2017  •  Oskar Ziomek

Opera, najwidoczniej nie mogąc się odczekać premiery nowych iPhoneów 12. września, postanowiła już teraz wydać aktualizację dla swojej przeglądarki Opera Mini, dostępnej właśnie dla systemu iOS. Aktualizacja przynosi zmiany, które opracowano specjalnie z myślą o nadchodzących smartfonach z jabłkiem w logo, choć oczywiście posiadanie najnowszego smartfona nie jest niezbędne, aby skorzystać z ich atutów. Zmianami, o których mowa są przede wszystkim modyfikacje związane z interfejsem. To kolejny raz, gdy wizualne aspekty obsługi programu są dla Opery ważne, czego dano dowód również przy okazji…

Opera nie dla iPhone’a: rozwój przeglądarki na iOS-a porzucony

31
26.05.2017  •  Maciej Olanicki

Mimo że przeciętni użytkownicy iPhoneów i iPadów nieczęsto sięgają po alternatywy dla Safari, to w App Store ich nie brakuje. Swoje aplikacje ma tam także Opera: jest to Opera Mini, która oferuje lubianą przez użytkowników kompresję danych, oraz w pewnym sensie eksperymentalna Opera Coast. Rzecz w tym, że oba programy od dłuższego czasu nie były aktualizowane. W przypadku Opery Mini ostatnia wersja, która przyniosła blokowanie reklam, data ostatniej aktualizacji to 16 czerwca 2016 roku. Najnowsza wersja Opery Coast jest nieco świeższa – ukazała się 3 grudnia zeszłego roku. Uwagę na to…

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Frizz   5 #2 05.09.2014 17:12

@Anonim (niezalogowany): Ciekawe, ciekawe... tylko, że Opera także bazuje na Blinku jak Google Chrome i lepiej się sprawdzi z trybem kompresji na rynku mobilnym, kolego. :P

  #1 28.06.2014 12:51

Opera to prehistoria, teraz używa się Google Chrome!

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNetflix mówi, że ma czyste ręce. Nie zbieramy o was danych