reklama

Opera Unite czyli serwer w 5 sekund

Strona główna Aktualności

O autorze

Wyścig zbrojeń między producentami przeglądarek internetowych trwa w najlepsze, a chęć dominacji nad przeciwnikiem i zaciekła rywalizacja sprawiają, że otrzymujemy produkty coraz lepsze i oferujące mnóstwo ciekawych funkcji. O ile twórcy Firefoksa i Chrome stawiają na prostotę i świeżo po instalacji zawierają jedynie niezbędne minimum funkcji i ustawień, o tyle Opera poszła własną drogą oddając w ręce użytkownika oprogramowanie o bogatym wyposażeniu i daleko posuniętych możliwościach personalizacji. Wraz z wydaniem oznaczonym numerem 10.10 Opera wzbogaciła się o moduł Opera Unite pozwalający łatwo i szybko zmienić domowy komputer w serwer udostępniający w sieci pliki, strony internetowe, galerie grafik czy muzykę.

Czym jest Opera Unite?

Opera Unite to kompaktowy serwer zintegrowany z przeglądarką, który umożliwia dzielenie się zasobami w sposób bezpośredni, bez potrzeby przenoszenia ich na serwery firm trzecich. Pozwala to na udostępnianie i odbieranie dowolnej ilości danych, które każdy może łatwo i szybko pobrać lub wysłać poprzez jakąkolwiek przeglądarkę internetową i przy użyciu standardowego protokołu HTTP. Opera Unite jest rozwiązaniem dość uniwersalnym, gdyż działa na niemal każdym komputerze pracującym pod kontrolą systemu Windows, Linux bądź Mac OS X. Zapewnia także dość wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż działa w piaskownicy (sandbox) i nie ma bezpośredniego dostępu do zasobów komputera.

Trzy kroki do własnego serwera - uaktywniany usługę

Uruchomienie Opera Unite jest banalnie proste i sprowadza się do jej włączenia w menu Narzędzia. Pierwsze uruchomienie może potrwać nieco dłużej z uwagi na fakt, ze przeglądarka rejestruje usługę i przydziela nam unikalny adres w domenie operaunite.com, pod którym każdy użytkownik Internetu będzie miał dostęp naszych zasobów. Co ważne, adres serwera pozostaje niezmieniony bez względu na rodzaj posiadanego przez nas połączenia z siecią - nawet użytkownicy Neostrady TP ze zmiennym IP mogą z powodzeniem korzystać z dobrodziejstw Opera Unite.

Zdjęcie
Uruchomienie Opera Unite sprowadza się do wybrania odpowiedniej opcji z menu...
Zdjęcie
...założenia konta w Operze (o ile go nie posiadamy)...
Zdjęcie
...i wybrania unikalnej nazwy dla naszego serwera
Zdjęcie
Gotowe. Nasz serwer Opera Unite jest już publicznie dostępny w sieci

Serwer z klocków LEGO - co potrafi Opera Unite?

By maksymalnie uprościć administrację naszym serwerem, został on podzielony na moduły zwane aplikacjami. Na start zainstalowanych jest ich sześć i umożliwiają one m.in. udostępnianie plików, stworzenie galerii z wybranych zdjęć, udostępnianie muzyki w formie odtwarzacza audio czy postawienie prostego serwera na własną stronę internetową. Dostęp do każdej aplikacji może być publiczny - wówczas ze zgromadzonych w nim zasobów może korzystać każdy - bądź zabezpieczony hasłem.

Zdjęcie
Panel Opera Unite z zainstalowanymi domyślnymi "aplikacjami" - można im nadawać własne nazwy ;-)
Zdjęcie
Zaawansowane ustawienia serwera, można tutaj ustawić m.in. limit maksymalnej prędkości wysyłania
Zdjęcie
Po wpisaniu w przeglądarce adresu naszego serwera widać od razu aktywne aplikacje

Oczywiście liczba aplikacji dostępnych w Opera Unite stale rośnie. Obecnie możemy do naszego domowego serwera wgrać około 30 modułów, których pełna lista dostępna jest na stronie domowej usługi.

Zdjęcie
Dodatkowe moduły serwera są zebrane w wygodnej w obsłudze galerii

Opera Unite w praktyce

Serwer Opery i zgromadzone w nim aplikacje działają bardzo sprawnie i spełniają swoje zadanie. Posiadając szybkie łącze można z powodzeniem udostępniać znajomym wiele gigabajtów danych a ustawienie limitu prędkości wysyłanych plików pozwala uniknąć blokowania się łącza. Poszczególne moduły są proste w obsłudze i konfiguracji toteż nawet początkujący użytkownicy będą mogli z powodzeniem z nich korzystać. Opera zachęca swoich fanów do tworzenia własnych aplikacji, toteż ich liczba systematycznie rośnie. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych naszym zdaniem modułów Opera Unite.

Zdjęcie
File Sharing - udostępnianie plików
Zdjęcie
Media Player - umożliwia słuchanie muzyki bezpośrednio z naszego komputera
Zdjęcie
Fridge - słynne "karteczki na lodówkę" w wersji dostępnej cały czas on-line
Zdjęcie
Web Server - prosty serwer stron internetowych bez wsparcia dla PHP i baz danych
Zdjęcie
Photo Sharing - pozwala stworzyć galerię zdjęć z opcją płynnego pokazu slajdów
Zdjęcie
File Inbox - aplikacja pozwalająca innym na przesyłanie plików na nasz komputer
Zdjęcie
Stream Media - tworzy listę multimediów i umożliwia ich strumieniowe odtwarzanie

Na zakończenie

Opera Unite to fantastyczne narzędzie, choć z jego dobrodziejstw skorzystają głównie posiadacze szybkich łącz internetowych. O ile do stworzenia galerii fotografii czy udostępniania małych plików wystarczy już jedna z tańszych opcji Neostrady TP , to do strumieniowego udostępniania dużych plików wideo potrzeba naprawdę potężnego łącza. Biorąc jednak pod uwagę prostotę obsługi i duże możliwości Opera Unite, możemy z czystym sumieniem polecić tę usługę wszystkim, którzy pragną bez zbędnych ceregieli dzielić się z innymi swoimi zasobami. Jest to propozycja o tyle kusząca, że jeszcze nigdy udostępnianie bądź odbieranie danych nie było tak proste.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii