Oszukiwali na amerykańskich aukcjach internetowych

Strona główna Aktualności

O autorze

Długoletnia kara więzienia grozi dwóm młodym szczecinianom, którzy za pośrednictwem aukcji internetowych na amerykańskim portalu oszukiwali ludzi sprzedających sprzęt komputerowy. Za zamówiony towar płacili fałszywymi przekazami pieniężnymi - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. Sławomir Konieczny.

Dodał, że jeden z zarzutów dotyczy fałszowania środków płatniczych. "Jednego z nich zatrzymaliśmy na gorącym uczynku, kiedy odbierał paczkę na poczcie w Gorzowie, drugi nadal jest poszukiwany" - powiedział Konieczny.

Policja ustaliła 50 osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, poszkodowanych przez podejrzanych. Sąd aresztował 22-latka zatrzymanego na poczcie, jego 21-letni kolega jest ścigany listem gończym.

Obaj młodzi ludzie mieszkali w Gorzowie Wielkopolskim, mieli sfałszowane dokumenty, na podstawie których odbierali zamówiony towar na poczcie. Osobom ogłaszającym się w internecie proponowali zapłatę za zamówiony towar międzynarodowym przelewem pieniężnym. Kiedy ich kontrahent z USA otrzymywał dobrze podrobiony przekaz, wysyłał paczkę do Polski. Po kilku dniach dowiadywał się np. z banku, że został oszukany. Sprowadzanym w ten sposób towarem były wysokiej jakości podzespoły komputerowe, m.in. markowe karty graficzne i monitory. Kilka wyłudzonych przedmiotów policja zabezpieczyła podczas prowadzonych czynności, trwa także szacowanie strat, jakie ponieśli poszkodowani.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wpadli na ślad oszustów w internecie. Jeden z nich biegle poruszał się w sieci, zna język angielski i zasady internetowych zakupów w Stanach Zjednoczonych. Jak ustalono, cztery lata mieszkał z Kanadzie.

© dobreprogramy
s