Cyberprzestępcy w rękach policji: 28 osób w areszcie, 60 z zarzutami. Chodzi m.in. o haking

Policja zatrzymała wiele osób, fot. Pixabay
Policja zatrzymała wiele osób, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

08.01.2021 11:48, aktual.: 08.01.2021 12:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cyberprzestępców nie zawsze da się łatwo namierzyć, ale kolejna akcja policji pokazuje, że jest to możliwe, a w niektórych przypadkach pozwala "za jednym zamachem" zatrzymać kilka osób różnych profesji. Dzięki działalności policjantów z Katowic, Łodzi, Gorzowa Wielkopolskiego, a ponadto CBŚP i KSP oraz współpracy z CERT Polska, udało się ostatnio tymczasowo aresztować 28 osób, a 60 podejrzanym o działalność cyberprzestępczą przedstawić zarzuty.

Zatrzymani to członkowie grupy przestępczej, którzy są podejrzewani o cały szereg różnego rodzaju oszustw, w tym kradzieże z włamaniami na konta bankowe, hacking, oszustwa komputerowe i pranie brudnych pieniędzy. Zatrzymania zaczęły się jeszcze w grudniu ubiegłego roku, a kluczem do sukcesu okazała się współpraca kilku jednostek policji.

Policja zabezpieczyła między innymi karty SIM i elektronikę, fot. policja.pl.
Policja zabezpieczyła między innymi karty SIM i elektronikę, fot. policja.pl.

Od tamtego czasu przeprowadzono ponad 100 przeszukań, w wyniku których zabezpieczono dokumenty, elektronikę, karty SIM zarejestrowane na podstawione osoby, karty bankowe, a nawet broń, narkotyki oraz przebrania i maski wykorzystywane do wypłat pieniędzy z bankomatów. Większość zarzutów dotyczy działalności ściśle powiązanej z internetem.

Jak bowiem udało się ustalić, część podejrzanych mogła tworzyć i obsługiwać nawet 40 fałszywych sklepów internetowych, a inni – prowadzić działalność phishingową, w ramach której podszywali się pod znane serwisy z szybkimi płatnościami. Śledczy podają, że w ramach tych działań mogło zostać wysłanych nawet 40 tys. SMS-ów.

Wiadomości zawierały linki do spreparowanych formularzy płatności, które miały pozwalać na opłacenie rzekomych należności na przykład za energię elektryczną – być może chodzi o opisywane przez nas niedawno oszustwo z wykorzystaniem wizerunku PGE? W praktyce taka akacja polega na zdobyciu zaufania ofiary, która sądzi, że nadawca danej wiadomości jest autentyczny. W rzeczywistości jednak, dane wprowadzane w formularzach są przekazywane wprost w ręce oszustów.

Policja ustaliła, że część środków gromadzonych przez cyberprzestępców była przekazywana na giełdy kryptowalut, by utrudnić ich późniejsze znalezienie. Reszta była wypłacana w bankomatach. "W sprawie tymczasowo aresztowano 28 osób, a przedstawione zarzuty obejmują między innymi kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa komputerowe, kradzież z włamaniem na konta bankowe oraz hacking" – czytamy w komunikacie policji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)