Ozon OS, czyli jak twórcy skórek i ikon biorą się za robienie nowej linuksowej dystrybucji

Strona główna Aktualności

O autorze

Spore zainteresowanie wywołał wśród Was materiał o pracach nad Isis, kolejnym wydaniem jednej z najpiękniejszych dystrybucji Linuksa – elementary OS-a. Choć Isis faktycznie na materiale wideo wygląda bardzo ładnie, to może mieć silnego konkurenta do tytułu „najpiękniejszej”. Projektanci związani z projektami Numix i Nitrux wspólnie pracują nad nową linuksową dystrybucją o nazwie Ozon OS, tworzoną z myślą przede wszystkim o graczach, pragnących eleganckiego, minimalistycznego systemu operacyjnego.

Nitrux to projekt, którego twórcy postawili sobie za cel stworzenie PC nowej generacji, który działa na bazie części open hardware. Owocem ich starań jest QtBox, maleńki (8,8 x 8,8 x 8,8 cm) komputer na biurko, działający pod kontrolą linuksowego systemu Nitrux OS, z pulpitem KDE 4.12. Urządzenie pojawić się ma w sprzedaży dopiero w trzecim kwartale tego roku, ale już zdobyło spore uznanie społeczności. Z kolei Numix to inicjatywa twórców zestawów ikon i skórek, tworzonych przede wszystkim z myślą o bibliotece GTK.

Zapowiedź połączenia sił pojawiła się pod koniec lutego. Deweloperzy ogłosili, że szukają chętnych do współpracy (i to nie za darmo!) nad stworzeniem systemu operacyjnego i środowiska graficznego, które bazować będzie na GNOME Shell, wykorzystywać aplikacje GNOME, ale nie będzie forkiem tego środowiska, lecz po prostu jego rozszerzeniem. Domyślnie system zostałby zintegrowany z klientem Steam, a jego przewodnią wytyczną miałby być minimalizm. Integracja ze Steam nie oznacza, że system miałby być tylko dla graczy – byłby pełnowartościowym linuksowym OS-em, po prostu bardziej przyjaznym dla osób zainteresowanych graniem.

Historia wydaje się znajoma. elementary OS też zaczął jako zbiór ikon i skórek, pokazując, że to wystarczy, by stworzyć udaną i lubianą dystrybucję Linuksa. Pod koniec marca projektanci zapowiedzieli, że ich nowy system będzie rozwijany pod nazwą Ozon OS, a kilka dni temu pokazali pierwsze materiały wideo, demonstrujące działanie opracowanych przez nich rozszerzeń dla docka i skórkę o nazwie Atom. Zbyt wiele Ozon OS tu na razie nie demonstruje – ot mamy nową skórkę, przezroczystość panelu w trybie podglądu, zmiany w zachowaniu docka i wygodniejszy dostęp do listy uruchomionych aplikacji. Wszystkie je możecie je zobaczyć na stronie projektu w Google+.

Pomysł wart jest uwagi o tyle, że jeśli zostanie dopracowany, może stać się realnym konkurentem nie tyle dla elementaryOS-a, co dla SteamOS-a od Valve. Jak do tej pory wizualnie SteamOS nie oferuje bowiem zbyt wiele, zainteresowani graniem na Linuksie, a jednocześnie szukający atrakcyjnej powłoki systemowej „prosto z pudełka” mogliby potraktować Ozon OS jako jego alternatywę.

Mamy tu jeszcze jedną uwagę: sama nazwa była już „zajęta” jakiś czas temu. Pod nazwą Ozon OS rozwijany jest projekt systemu operacyjnego pisanego w assemblerze, podobną nazwę nosi też O3ONE, zapomniany już raczej obiektowy system operacyjny.

© dobreprogramy

Komentarze