Nowy menedżer skórek Substratum zmieni wygląd Androida 8.0 nawet bez roota

Nowy menedżer skórek Substratum zmieni wygląd Androida 8.0 nawet bez roota

Nowy menedżer skórek Substratum zmieni wygląd Androida 8.0 nawet bez roota
25.08.2017 14:45

Wraz z upowszechnieniem się Androida 8.0 może dojść dosytuacji, w której tzw. Zwykły Użytkownik w ogóle nie będzie jużpotrzebował uprawnień roota. Praca deweloperów silnika Substratumpozwoliła na wprowadzenie ogólnosystemowego wsparcia dlagraficznych stylów interfejs bez potrzeby posiadania roota na każdymurządzeniu z najnowszym Androidem.

Po upadku Cyanogenmod Theme Engine, Substratum jest dziś jedynymliczącym się rozwiązaniem pozwalającym na ogólnosystemowązmianę wyglądu Androida – i na wielu urządzeniach pozwalającymzrobić to już dziś bez uprawnień roota dzięki wprowadzaniuwsparcia na poziomie tzw. Custom ROM-ów, zmodyfikowanych obrazówfirmware. Wciąż jednak to rozwiązanie dla doświadczonychużytkowników, nie bojących się zmieniać systemowegooprogramowania. Ci wszyscy, dla których przygoda z Androidem zaczynasię i kończy na pobieraniu i instalowaniu aplikacji z Google Playpozostali skazani na wymęczone wzornictwo Google’a lub producentanakładki w ich smartfonie.

Droga do większej swobody dla wszystkich użytkowników Androidaotworzyła się wraz z wydaniem wersji 6.0 Marshmallow. Trafił doniej stworzony przez Sony silnik RuntimeResource Overlay (RRO), wykorzystywany wcześniej tylko nasmartfonach Xperia. Od tego czasu niezależni deweloperzy wyczekiwalina przygotowanie przez Google zestawu interfejsów dla RRO, któremogłyby być wykorzystane zarówno do konfigurowania systemu, jak iw aplikacjach firm trzecich. Niestety Android 7.0 Nougat nic w tejdziedzinie istotnego nie przyniósł.

Tymczasem Sony nie przestawało pracować nad swoim silnikiem,tworząc na podstawie RRO silnik Overlay Manager Service (OMS) –dziś wykorzystywany właśnie przez Substratum. OMS zostałoprzyjęte do kodu Android Open Source Project w wersji 7.1 i zyskałoszybko popularność wśród użytkowników Custom ROM-ów. Nicdziwnego, pięknych skórek do Substratum są setki, dzięki czemumożna w pełni dostosować styl interfejsu do swoich upodobań.

Kilka skórek Substratum: miłośnicy ciemności będą zachwyceni
Kilka skórek Substratum: miłośnicy ciemności będą zachwyceni

Gdy Google wydało pierwsze deweloperskie kompilacje Androida 8.0,deweloperzy Substratum szybko przystąpili do przenoszenia swojegosilnika na nową wersję systemu. Praca była łatwiejsza niżwcześniej, w środku czekało na nich kompletnewsparcie dla Overlay Manager Service. Oznaczało to, żewystarczy dodać mechanizm instalacji skórek, a taka skórka ruszyna Androidzie 8.0 bez jakichkolwiek zmian w ROM-ie. Pozostawał tylkojeden problem – ten mechanizm instalacji skórek wymaga uprawnieńroota. Przynajmniej tak uważano, więc póki co prace nad skórkamibez roota wstrzymano.

Za kwestię tę wzieli się jednak deweloperzy XDA, odkrywająccoś bardzo interesującego: Android 8.0 posiada specjalne poleceniapowłoki, dostępne przez Android Debug Bridge, do zarządzanianakładkami na system. Sądzono, że niczego to nie zmienia w kwestiiroota, gdyż pliki skórki muszą zostać wgrane do niedostępnegodla użytkownika katalogu system/vendor/overlay – jednak znalezionona to sposób. Sięgnięto po metodę opracowaną przez deweloperówHelium – popularnej aplikacji do kopii zapasowych, która radzisobie właśnie bez roota.

Stworzyli oni skrypt, który jest w stanie podwyższyćuprawnienia aplikacji uruchomionej na urządzeniu do poziomuuprawnień powłoki ADB – a więc w tym konkretnym wypadku możnawykorzystać to do zainstalowania plików do katalogu normalnie dlaaplikacji niedostępnego. Stworzenie działającego bez rootamenedżera skórek Substratum na Androida 8.0 zajęło raptem kilkagodzin. Do jego uruchomienia potrzebne jest odpalenie na komputerzeprostej, lekkiej aplikacji (albo wydanie poleceń przez powłokę ADBdla bardziej wtajemniczonych), a później menedżer będzie w stanieinstalować skórki i w pełni nimi zarządzać – przynajmniej dorestartu Androida (wiążącego się z utratą uprawnień). Porestarcie skórki jednak oczywiście pozostają, można je teżzmieniać z poziomu opcji deweloperskich w systemowych Ustawieniach.

Deweloperzy XDA obiecują wydanie pierwszej wersji bezrootowegomenedżera Substratum dla Androida 8.0 w ciągu najbliższegotygodnia. Będzie to płatna aplikacja, podobno w cenie adekwatnej dowartości tego, co otrzymujemy. Oczywiście wersje Substratumwymagające roota wciąż będą darmowe. Zarobione pieniądze pomogąopłacić koszty rozwoju projektu.

Co za te pieniądze? Właściciele urządzeń z „nieruszanym”Androidem 8.0 będą mogli:

  • zmieniać wygląd i umiejscowienie wszystkich elementówinterfejsu Androida i systemowych aplikacji,
  • zmieniać wygląd większości aplikacji pozasystemowych,
  • zmieniać fonty wykorzystywane przez aplikacje pozasystemowe,
  • zmieniać wygląd widżetów pulpitu i ikon.

Więcej informacji na temat tego przełomu znajdziecie na łamachXDA-Developers.Użytkownicy iPhone’ów pewnie i tak powiedzą, że styl opracowanyprzez Apple jest najpiękniejszy, pozostałych jednak zapraszamy dozapoznania się z listąskórek Substratum dostępnych w Google Play, oraz prezentacjąpoświęconą możliwościompersonalizacji wyglądu interfejsu Androida.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)