PC Plus: rok 2014 będzie rokiem Androida na desktopie?

Strona główna Aktualności

O autorze

Do tej pory pozycji systemów operacyjnych Microsoftu na OEM-owym rynku nic nie zagrażało. Jedyną okazją dla typowego konsumenta, by zobaczyć cokolwiek innego niż Windows na wyłożonych na półkach supermarketów komputerów było zapuszczenie się do działu ze sprzętem Apple'a. Niestety, coraz więcej tych maszyn z Windows na półkach tylko zalega, nie mogąc znaleźć nabywcy. Według IDC, w roku 2013 sprzedaż PC dla użytkowników domowych zmalała o niemal 15%, a przyszły rok będzie jeszcze gorszy. Tak złe wyniki zmuszają producentów komputerów osobistych do bezprecedensowych działań, które analitycy określili już jako bunt przeciwko Microsoftowi.

Najwyraźniej OEM-y nie chcą czekać na Windows 8.2, czy jak tam nowy system operacyjny z Redmond będzie się ostatecznie nazywał. Już w styczniu, podczas Consumer Electronics Show w Las Vegas pokazane ma być przynajmniej 50 urządzeń, które działać będą pod kontrolą dwóch systemów operacyjnych – Windows 8.1 i Androida. Jak mówi Tim Bajarin z firmy Creative Strategies, te nowe hybrydowe maszyny mają być określane jako PC Plus. Pod nazwą tą Intel i jego partnerzy rozumieją sprzęt, który będzie tabletem, kiedy tego chcesz, laptopem, kiedy tego potrzebujesz.

Nowa klasa sprzętu, umożliwiającego zarówno niemal natychmiastowe przełączanie się między systemami operacyjnymi, jak i uruchamianie aplikacji Androida w okienkach Windows, ma być najgorętszym tematem przyszłorocznego CES – i według Patricka Moorheada, powinna przerazić Microsoft. Jest bowiem otwartym buntem przeciwko dotychczasowej polityce Microsoftu, w której tradycyjny desktop został przeobrażony nie do poznania, by sprostać wymogom stawianym przez ekrany dotykowe.

Loren Loverde, wiceprezes IDC, podkreśla, że konsumenci pokazali już, że nie chcą tych zmian – spadkowi sprzedaży komputerów z Windows 8/8.1 towarzyszy jedynie niewielki wzrost sprzedaży tabletów z tym systemem, w żaden sposób nie mogący zastąpić odczuwanych przez OEM-y strat. Choć w Microsofcie trwają prace nad kolejną wersją Windows, mającą naprawić błędy popełnione przy wydaniu „ósemki”, producenci sprzętu nie chcą czekać. Komputery PC Plus mają być jednym ze sposobów na „przerobienie” Windows, a może nawet znalezienie alternatywy dla systemu z Redmond. Moorhead zauważa, że PC Plus może doprowadzić do oswojenia się milionów użytkowników z Androidem na pecetach. Łatwo sobie wyobrazić konsekwencje tego, co mogłoby się stać, gdy kolejna wersja google'owego systemu zostanie usprawniona pod kątem pracy na dużych ekranach.

Według Bajarina najtańsze PC Plus będą dostępne w cenie już od 299 dolarów, podczas gdy ceny modeli z najwyższej półki sięgnąć mogą nawet 1299 dolarów. Nie wszystkie z nich będą zresztą wykorzystywały czipy Intela, w wielu urządzeniach pojawić się mają APU od AMD. Co zastanawiające, samo Google w ogóle się do takich planów wykorzystania Androida nie odniosło. Niewiele zresztą miałoby w tej kwestii do powiedzenia – to już kwestia producentów sprzętu, co z tym opensource'owym systemem zrobią. Nie muszą sięgać nawet po licencje na androidowe aplikacje Google'a, pozwalające na dostęp do oficjalnego sklepu z aplikacjami Play: łatwo sobie wyobrazić, że Intel mógłby pójść w ślady Amazonu i uruchomić własny sklep z aplikacjami, dla PC Plus z Androidem skompilowanym dla procesorów x86.

© dobreprogramy