PC są wciąż za duże, Intel w przyszłym roku pokaże komputery wielkości kciuka

Strona główna Aktualności

O autorze

Pecety wielkości takiego grubszego kciuka – oto recepta Intela na wprowadzenie inteligencji do monitorów czy telewizorów. Podczas ostatniej konferencji dla inwestorów, wiceprezes firmy Kirk Skaugen, pokazał nowy, najmniejszy jak dotąd format komputerów osobistych – nowy i najmniejszy przynajmniej dla Intela.

Małe komputerki nie są dla Intela niczym nowym. Jego NUC-e (Next Unit of Computing) zdobyły pewną popularność, zapewniając niezłą moc obliczeniową mobilnych wersji procesorów Core w małej obudowie o rozmiarach 11,7 cm × 11,2 cm × 3,5 cm. Format ten szybko jednak przestał być najmniejszym. Nowe komputerki firmy ZOTAC z serii pico były już o połowę mniejsze. Co prawda w środku znalazło się już miejsce tylko dla procesorów Atom Baytrail, ale rozmiar całości zrobił wrażenie. Trzykrotnie mniejszy od NUC-a komputer o rozmiarach 11,55 cm × 6,6 cm × 1,92 cm bez problemu mieścił się w kieszeni marynarki.

Osiągnięcie Zotaca już jednak w październiku przyćmił chiński producent Shenzhen Apec Electronics, chwaląc się komputerkiem APM-D01 z Atomem Baytrail w środku, o rozmiarach 10 cm × 3,8 cm × 0,96 cm, dwunastokrotnie mniejszym od intelowego formatu. Taki sprzęt wielkości dużego pendrive'a można podłączyć bezpośrednio do monitora czy TV przez wystający z niego wtyk HDMI.

Oczywiście taki format komputera nie jest niczym nowym, nawet na rynku konsumenckim. W chińskich sklepach internetowych pełno jest działających pod kontrolą Androida komputerków, które w takiej niewielkiej obudowie mieszczą nawet ośmiordzeniowe procesory ARM, 2 GB RAM, 32 GB pamięci masowej flash, a do tego czasem nawet zintegrowany tuner telewizyjny. Format ten spodobał się już nawet bardziej znanym producentom – Dell oferuje biznesowi androidowy terminal Dell Wyse Cloud Connect, również działający na procesorze ARM.

Intel nie może bezczynnie przyglądać się sytuacji, w której Dell sprzedaje korporacjom komputerki z ARM-ami w środku. Kirk Skaugen przyznaje, że rynek na taki sprzęt, w samych Stanach Zjednoczonych, może tylko w przyszłym roku wchłonąć dziesiątki milionów sztuk – i dlatego w roku 2015 „kciukowe” komputerki mają stać się ważnym zagadnieniem dla Intela.

W trakcie konferencji wiceprezes Intela pokazał nawet prototyp takiego sprzętu, jednak nie zademonstrował jego możliwości. Stwierdził jedynie, że urządzenia takie nie zastąpią laptopów i mini-desktopów z procesorami Core, lecz będą stanowiły ich „rozszerzenie”. Do czego konkretnie miałyby posłużyć jako rozszerzenia oprócz wprowadzania inteligencji, tego niestety Skaugen nie wyjaśnił.

© dobreprogramy
s