r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Pasjans dla Windows to dzieło nudzącego się stażysty

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Dzięki wywiadowi przeprowadzonemu przez Great Big Story z niejakim Wesem Cherrym, świat poznał właśnie ciekawą historię powstania najpopularniejszej preinstalowanej na Windowsie gry. Okazuje się, że nie po raz pierwszy u powodem powstania wielkiego dzieła była... nuda.

Pasjans dla Windows został stworzona przez Wesa Cherry'ego. Trafił on do Microsoftu w 1988 roku jako stażysta, a grę napisał w wolnym czasie. Jak sam mówi, wpadłem na pomysł stworzenia Pasjansa dla Windows z nudów. Serio. W tym czasie nie było zbyt wielu gier, więc jak ktoś chciał pograć, to je sobie pisał. Cherry wspomina, że praca stażysty w Microsofcie była wymagająca, ale znalazł nieco wolnego czasu. Napisał więc grę, a Pasjans trafił do Windowsa 3.0 w roku 1990.

Microsoft oficjalnie stwierdził, że celem umieszczenia gry w systemie jest przyzwyczajenie użytkowników do interfejsu graficznego i używania myszy. Dla użytkowników była to jednak głównie świetna rozrywka. Zanim jednak Pasjans zadebiutował w systemie, zapoznał się z nim sam Bill Gates, który stwierdził, że gra jest interesująca, ale zbyt trudna.

r   e   k   l   a   m   a

Cherry wspomina, że za grę nie dostał żadnego wynagrodzenia. Czasem mówię, że gdybym otrzymał centa za każdą kopię, byłbym bogatym człowiekiem – stwierdza programista. Zdradza też, że w oryginalnym Pasjansie umieścił tzw. "przycisk szefa". To klawisz, który błyskawicznie wywoływał na ekran arkusz kalkulacyjny. Miał być on ratunkiem dla pracowników, którzy grali w Pasjansa, gdy do pokoju nagle wszedł szef. Funkcja ta została z czasem usunięta.

Obecnie Wes Cherry nie zajmuje się programowaniem. Mieszka w stanie Waszyngton, został rolnikiem, żyje z produkcji cydru i zapewne nieszczególnie interesuje go już, że Microsoft wciąż wydaje kolejne wersje Pasjansa w najnowszych wersjach swojego systemu operacyjnego.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.