Photoshop CC 2015 na Linuksie – dzięki temu skryptowi wystarczy kilka kliknięć

Strona główna Aktualności

O autorze

Od praktycznie samego początku obecności Linuksa na desktopie, Photoshop pozostaje jednym z najbardziej wyczekiwanych programów na tę platformę. Mijają jednak lata, a dla Adobe Linux praktycznie nie istnieje, i raczej się to nie zmieni. Dla tych fanów Linuksa, którzy nie chcą bawić się w wirtualizację czy przełączanie się między systemami operacyjnymi, jedynym rozwiązaniem jest Wine, pozwalające z całkiem niezłym efektem uruchomić Photoshopa… przynajmniej jego starsze wersje. Z nowszymi jest ciężko – można, ale konfiguracja środowiska nie należy do łatwych. Teraz jednak pojawiło się rozwiązanie, dzięki któremu Photoshopa (CC 2015) zainstalujemy w Linuksie kilkoma kliknięciami.

Narzędzie PlayOnLinux to nakładka na Wine, ogromnie ułatwiająca instalowanie windowsowego oprogramowania w Linuksie, i zarządzanie nim: możemy wykorzystywać różne wersje tego środowiska uruchomieniowego dla różnych aplikacji, selektywnie modyfikować ich konfigurację, a co najważniejsze, wszystkie te procesy skryptować. Głównym atutem PlayOnLinuksa jest właśnie wbudowana baza takich skryptów – wystarczy wybrać, to co nas interesuje, a później jednym kliknięciem program stworzy właściwe otoczenie dla windowsowej aplikacji, tak by czuła się jak w domu. Oczywiście możemy też uruchamiać skrypty spoza bazy.

Takim właśnie skryptem dla tej nakładki na Wine jest udostępniony na GitHubie creative-cloud-linux, autorstwa Corbina Davenporta. Po jego pobraniu i wczytaniu z poziomu PlayOnLinuksa (Narzędzia > Uruchom skrypt lokalny), będziemy musieli wyrazić zgodę na uruchomienie niepodpisanego skryptu. Gdy to nastąpi, creative-cloud-linux kolejno:

  • stworzy nową butelkę Wine udającą Windowsa XP,
  • pobierze i zainstaluje niezbędne łatki, biblioteki i fonty,
  • pobierze ze strony Adobe oficjalnego kreatora instalacji Creative Cloud,
  • zainstaluje program Adobe Application Manager,
  • zmieni konfigurację butelki Wine tak, by udawała Windows 7
  • uruchomi Adobe Application Manager, pozwalając na instalowanie oprogramowania Adobe z listy.

Oczywiście by zainstalować oprogramowanie Adobe, należy dysponować kontem Adobe ID i pamiętać o warunkach licencjonowania. Bezbłędnie w ten sposób możemy skorzystać z Adobe Photoshopa CC 2015 oraz Adobe Lightrooma 5. Co do pozostałych aplikacji, jest różnie – kompatybilność z Wine sprawdzicie w oficjalnej bazie WineHQ.

Miłego korzystania z Photoshopa na Linuksie – Richard Stallman wolałby oczywiście, byście używali GIMP-a, ale jak wiadomo, z GIMP-em różnie bywa, nie zaspokoi potrzeb każdego.

© dobreprogramy