„Płacę z Microsoftem” już w Edge i aplikacjach UWP. Po co komu PayU?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Zakupy w Windows 10? Nie chodzi oczywiście o kupowanie aplikacji w Sklepie Windows, własny system płatności marzył się Microsoftowi od kilku lat, a niepowodzenia na rynku mobilnym wcale nie przekreśliły tej wizji. Teraz wraz z wydaniem Windows 10 Creators Update można powiedzieć, że od strony technicznej firma z Redmond jest na „płacę z Microsoftem” gotowa. Czy gotowy jest rynek?

Nowa wersja przeglądarki Microsoft Edge wbudowanej w nowe Windows 10 doczekała się obsługi nowego interfejsu programowania, przeznaczonego do uproszczenia płatności online. API to, wbudowane w silnik EdgeHTML, było już testowane przez członków społeczności Windows Insider od wydania buildu 14986 – i wygląda na całkiem dopracowane, choć niestety póki co działa tylko w Stanach Zjednoczonych.

Sklep internetowy wywołując metody dostępne w microsoftowym API płatności uzyskuje (za zgodą użytkownika) dostęp do Portfela Windows, w którym zawarte są dane niezbędne do realizacji płatności (numer karty kredytowej, data wygaśnięcia, kod zabezpieczający, imię i nazwisko, adres). Dzięki temu nie trzeba wypełniać mozolnie formularzy – płatność odbywa się jednym kliknięciem. Z perspektywy sprzedawcy ważne jest to, że Microsoft nie chce żadnych prowizji za ułatwienie płatności.

Interfejs ten nie jest ograniczony tylko do przeglądarki Edge. Będzie z niego mógł skorzystać każdy twórca aplikacji uniwersalnych (UWP), który chciałby np. wprowadzić u siebie mechanizm mikropłatności czy zakupów w aplikacji. Na łamach bloga Building Apps inżynierowie Microsoftu pokazują, jak taką integrację przeprowadzić.

Co szczególnie istotne, API Microsoftu jest zgodne ze standardem Payment Request API, sklep nie będzie musiał więc korzystać z oddzielnego kodu dla różnych przeglądarek. Kompatybilny interfejs będzie dostępny np. w Chrome, już w wersji 53 przeglądarki mobilnej na Androida Google wprowadziło jego eksperymentalną obsługę.

Rok 2017 może więc okazać się bardzo ciekawy, jeśli chodzi o e-zakupy. Dostępność standardowych metod płatności na wiodącym systemie operacyjnym na desktopie i wiodącym systemie operacyjnym na smartfonach otwierają drogę do całkowitego pominięcia pośredników, takich jak np. nasze PayU. A powiedzmy sobie szczerze, raczej trudno sobie wyobrazić, by banki i sklepy internetowe uznały, że nie obchodzi ich to, co Microsoft i Google w kwestii płatności oferują w swoich przeglądarkach.

© dobreprogramy