PlayStation 4 z grami ze Steama? Póki co na konsolach Sony ruszył Linux

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Złamanie PlayStation 4 z firmware 4.05 wzbudziło ogromne zainteresowanie, zarówno wśród posiadaczy tej konsoli, jak i tych, którzy dopiero o niej myślą. Ceny starszych modeli od razu zaczęły iść do góry. Pojawiło się też wreszcie pierwsze konkretne zastosowanie jailbreaka: na PlayStation 4 możliwe stało się uruchomienie Linuksa.

Zainteresowani tą tematyką Czytelnicy od razu zaprotestują, że to nic nowego: już w 2016 roku na konsolach ze starym firmware 1.76 udało się uruchomić Linuksa, dostępne są poradniki dotyczące Fedory i Ubuntu. Zainstalowanie na nich Linuksa ogromnie rozszerzało możliwości konsoli – nagle możliwe stało się uruchomienie na PlayStation odtwarzacza Kodi, emulatora Dolphin (Nintendo) czy nawet sklepu Steam i jego normalnych gier na PC.

Problem w tym, że konsole z firmware 1.76 to dziś prawdziwa rzadkość – modele z tą wersją oprogramowania systemowego zostały wydane przed 20 sierpnia 2014 roku. Tymczasem w wypadku 4.05 sytuacja jest znacznie lepsza, możemy być pewni, że wszystkie modele wyprodukowane przed 26 października 2016 roku będą miały tę wersję firmware.

Zainteresowani kupnem używanej konsoli muszą więc sprawdzić tzw. datecode, zapisany na spodzie konsoli. Według PS4 Developer Wiki, będą więc to konsole oznaczone jako 6C/6D oraz wcześniejsze. Z nowymi konsolami jest gorzej – trudno się spodziewać, by sprzedawca w sklepie pozwolił otworzyć pudełko tylko po to, by sprawdzić to oznaczenie, a nigdzie indziej poza spodem urządzenia tego kodu nie ma. Pozostaje korzystać z budowanej przez społeczność listy wersji firmware dla poszczególnych zestawów z grami.

Wszyscy ci, którzy są szczęśliwymi użytkownikami konsoli z firmware 4.05 mogą teraz uruchomić na na niej Linuksa. Programista Valentin Charbonnier zdołał przenieść loader wykorzystywany w wersji 1.76 właśnie na firmware 4.05. Wszystko co potrzebne znajdziemy na GitHubie, proces nie jest szczególnie skomplikowany. Należy kolejno:

  • zjailbreakować PS4 (można to automatycznie zrobić odwiedzając we wbudowanej przeglądarce konsoli stronę http://darbness.com/ps4),
  • przygotować pendrive w formacie FAT32, który będzie zawierał w głównym katalogu pliki bzImage oraz initramfs.cpio.gz, do pobrania z dysku Mega,
  • umieścić pendrive w jednym z portów USB konsoli,
  • wysłać z peceta loader PS4-Linux-Loader.bin na konsolę za pomocą czy to netcata, czy narzędzia PS4 Payload Sender.
  • Linux powinien się uruchomić. Oczywiście to tylko kernel, uruchomienie kompletnego distro wciąż jest możliwe tylko na firmware 1.76.

Na YouTube pojawiła się już demonstracja uruchomienia Linuksa – ze względu na problemy z zabezpieczeniem ASLR nie działa to jednak na wszystkich modelach konsoli. Charbonnier informuje, że spróbuje to naprawić.

Nieźle, jak na sam początek roku.

© dobreprogramy