r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

PlayStation 4 z grami ze Steama? Póki co na konsolach Sony ruszył Linux

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Złamanie PlayStation 4 z firmware 4.05 wzbudziło ogromne zainteresowanie, zarówno wśród posiadaczy tej konsoli, jak i tych, którzy dopiero o niej myślą. Ceny starszych modeli od razu zaczęły iść do góry. Pojawiło się też wreszcie pierwsze konkretne zastosowanie jailbreaka: na PlayStation 4 możliwe stało się uruchomienie Linuksa.

Zainteresowani tą tematyką Czytelnicy od razu zaprotestują, że to nic nowego: już w 2016 roku na konsolach ze starym firmware 1.76 udało się uruchomić Linuksa, dostępne są poradniki dotyczące Fedory i Ubuntu. Zainstalowanie na nich Linuksa ogromnie rozszerzało możliwości konsoli – nagle możliwe stało się uruchomienie na PlayStation odtwarzacza Kodi, emulatora Dolphin (Nintendo) czy nawet sklepu Steam i jego normalnych gier na PC.

Problem w tym, że konsole z firmware 1.76 to dziś prawdziwa rzadkość – modele z tą wersją oprogramowania systemowego zostały wydane przed 20 sierpnia 2014 roku. Tymczasem w wypadku 4.05 sytuacja jest znacznie lepsza, możemy być pewni, że wszystkie modele wyprodukowane przed 26 października 2016 roku będą miały tę wersję firmware.

r   e   k   l   a   m   a

Zainteresowani kupnem używanej konsoli muszą więc sprawdzić tzw. datecode, zapisany na spodzie konsoli. Według PS4 Developer Wiki, będą więc to konsole oznaczone jako 6C/6D oraz wcześniejsze. Z nowymi konsolami jest gorzej – trudno się spodziewać, by sprzedawca w sklepie pozwolił otworzyć pudełko tylko po to, by sprawdzić to oznaczenie, a nigdzie indziej poza spodem urządzenia tego kodu nie ma. Pozostaje korzystać z budowanej przez społeczność listy wersji firmware dla poszczególnych zestawów z grami.

Wszyscy ci, którzy są szczęśliwymi użytkownikami konsoli z firmware 4.05 mogą teraz uruchomić na na niej Linuksa. Programista Valentin Charbonnier zdołał przenieść loader wykorzystywany w wersji 1.76 właśnie na firmware 4.05. Wszystko co potrzebne znajdziemy na GitHubie, proces nie jest szczególnie skomplikowany. Należy kolejno:

  • zjailbreakować PS4 (można to automatycznie zrobić odwiedzając we wbudowanej przeglądarce konsoli stronę http://darbness.com/ps4),
  • przygotować pendrive w formacie FAT32, który będzie zawierał w głównym katalogu pliki bzImage oraz initramfs.cpio.gz, do pobrania z dysku Mega,
  • umieścić pendrive w jednym z portów USB konsoli,
  • wysłać z peceta loader PS4-Linux-Loader.bin na konsolę za pomocą czy to netcata, czy narzędzia PS4 Payload Sender.
  • Linux powinien się uruchomić. Oczywiście to tylko kernel, uruchomienie kompletnego distro wciąż jest możliwe tylko na firmware 1.76.

Na YouTube pojawiła się już demonstracja uruchomienia Linuksa – ze względu na problemy z zabezpieczeniem ASLR nie działa to jednak na wszystkich modelach konsoli. Charbonnier informuje, że spróbuje to naprawić.

Nieźle, jak na sam początek roku.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.