Po ludzku do Opery...

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Opera Software planuje wyposażyć swoją przeglądarkę internetową w system głosowej kontroli, dzięki czemu będzie można poruszać się po Sieci bez konieczności posługiwania się myszką.

Jak zapowiedział szef wykonawczy firmy, Jan Tetzchner, nowa wersja Opery ma się pojawić w ciągu "kilku miesięcy". Podejrzewać więc można, że debiut nowej przeglądarki może się zbiec z premierą oprogramowania Microsoftu Speech Server. Nowa przeglądarka firmy Opera Software będzie zawierać technologię Embedded ViaVoice IBM-a i będzie dostępna w dwóch formach: bezpłatnie, ale z reklamami, oraz w formie płatnej, w której reklamy nie będą widoczne.

Wśród zalet związanych z wprowadzeniem do Opery sterowania głosowego, Tetzcher wymienia np. możliwość korzystania z przeglądarki w samochodzie, bez konieczności odrywania uwagi od prowadzenia auta. Innym zastosowaniem nowej technologii kontrolowania przeglądarki może być przewijanie slajdów podczas prezentacji, bez konieczności podchodzenia do komputera i wciskania odpowiedniego klawisza.

"Technologia ta może pozwolić użytkownikowi na interakcję ze stronami WWW w bardziej naturalny sposób, łącząc komendy głosowe z innymi formami komunikacji z komputerem, a także w bliskiej przyszłości, z przenośnymi urządzeniami tj. telefony komórkowe i organizery" - powiedział Igor Jablokov, dyrektor działu zajmującego sie rozpoznawaniem mowy firmy IBM i szef Forum VoiceXML.

© dobreprogramy
s