reklama

Podaj łapę – przegląd aplikacji dla właścicieli psów

Strona główna Aktualności

O autorze

Zwierzęta domowe, a zwłaszcza najpopularniejsze spośród nich – psy, to wdzięczny temat i szansa na zaistnienie dla twórców aplikacji. Nasz przegląd ograniczony będzie do sklepu Google Play, który wręcz pęka od aplikacji skierowanych do osób posiadających psy bądź tylko interesujących się nimi. Skala możliwości i różnice w jakości tych programów są ogromne. Wybór zaprezentowanych poniżej aplikacji jest więc subiektywny – kierowany intuicją i wrażliwością właściciela czworonoga. Sądzimy jednak, że większość ludzi, która wzięła sobie psa na towarzysza życia, ma podobną konstrukcję psychiczną i podobne potrzeby – mamy więc nadzieję na zrozumienie przynajmniej tej grupy odbiorców.

Gwizdki

Słuch jest drugim po powonieniu najważniejszym zmysłem psa. Zakres słyszalnych przez to zwierzę dźwięków jest szerszy niż u ludzi, wynosi od 15 do 30000 Hz, choć niektóre publikacje mówią o zakresie od 15 do nawet 50000 Hz. Zdrowy człowiek tymczasem słyszy w zakresie od 16 do 20000 Hz. Zakres ultradźwięków (tych wysokich częstotliwości niesłyszalnych przez ludzkie ucho) bywa wykorzystywany w urządzeniach mających wywołać określone reakcje u zwierząt. Opisywane programy wykorzystują nie tylko ultradźwięki, służyć mają także pomocą właścicielom czworonogów, którzy nie potrafią, lub którym nie chce się gwizdać.

Przeprowadziliśmy próby z programami: Whistle Dog Animated, Dog Whistle PRO, Dog Whistle Training i Dog Whistle, Free Dog Trainer! Autor artykułu miał już dość, ale jego suczka niekoniecznie... Niezależnie od aplikacji, wydobywanych przez nie dźwięków i zmiany zakresu częstotliwości, reakcja psa polegała co najwyżej na strzyżeniu uszami i obwąchiwaniu bądź lizaniu smatrfona, gdy zdesperowany przysuwał urządzenie bliżej psiego pyska. Wspomniane strzyżenie uszami było ledwie zauważalne, znacznie silniejsze tego typu reakcje powodują np. dźwięki dochodzące zza okna.

Reasumując: autor nie zauważył u swojej suczki niemal żadnej reakcji na ultradźwięki. Tyle narzekania. Redaktor naczelny ma mieszane uczucia: wygląda na to, że gwizki mogą mieć sens jako dyskretny sygnał przy odpowiednim treningu. Jeśli ktoś chce w poufny sposób przyzwać swojego psa, może zacząć z takimi aplikacjami ćwiczyć, choć i tak najlepiej będzie kupić specjalny gwizdek.

Whistle Dog Animated

Whistle Dog Animated charakteryzuje się ciekawym, interfejsem rodem z kreskówki, z bardzo sympatycznym animowanym czworonogiem, machającym ogonkiem, gdy emitowane są dźwięki. To właśnie podczas działania tej aplikacji udało się zaobserwować najwyraźniejsze reakcje.

Pobierz Whistle Dog Animated na Androida.

Dog Whistle PRO

Dog Whistle PRO to najprostsza z aplikacji. Cztery częstotliwości do wyboru, grafika z gwizdkiem (całkiem estetyczna) do naciśnięcia i – zerowa skuteczność.

Dog Whistle PRO na Androida.

Dog Whistle Training

Dog Whistle Training to już nieco bardziej rozbudowane narzędzie z ambicjami treningowymi, ograniczającymi się jednak do zbioru kilku zasad. Dysponujemy m.in. dość czułymi suwakami do zmiany częstotliwości i głośności dźwięku. Najatrakcyjniejsze i najlepiej dopracowane wydaje się jednak logo aplikacji – głowa bulteriera.

Pobierz Dog Whistle Training na Androida.

Dog Whistle, Free Dog Trainer!

Dog Whistle, Free Dog Trainer! to gwizdek w narracji treningowej. Realizacja jest niezła: systemowy, intuicyjny interfejs, dobrze zaprojektowane ikonki symbolizujące pożądane reakcje na określone komendy i dobierane do nich częstotliwość i czas trwania sygnału dźwiękowego. Uczymy psa określonej komendy, emitując w tym czasie właściwy dla tej aktywności dźwięk. To faktycznie może się udać, gdy tylko starczy nam cierpliwości, choć autorowi brak jakichkolwiek wrażeń u mojego psa wydał mi się niepokojący. Niezależnie jednak od reakcji określonego czworonoga, trudno uznać to rozwiązanie za wygodne. Wydanie słownej komendy jest zwyczajnie szybsze i łatwiejsze. Być może osoby z zaburzeniami mowy spojrzą na tego typu funkcjonalności z większym zrozumieniem.

Pobierz Dog Whistle, Free Dog Trainer! na Androida.

Google Play może pochwalić się wieloma aplikacjami tego typu. Zbierają one skrajne opinie, od naprawdę entuzjastycznych („Ja mojego psa wyszkoliłem w tydzień”) po jednoznacznie negatywne („Totalne dno”). Moje i mojej suczki doświadczenia skłaniają mnie do podpisania się pod jeszcze innym komentarzem ze sklepu Google: „Mój pies tylko dziwnie na mnie popatrzył :-)”. Zachęcam jednak do eksperymentów (o ile nie będą im towarzyszyć negatywne reakcje czworonoga), wypracowania własnej opinii i podzielenia się nią.

Rozmówki

Translator for dogs Simulator i Dog Phrasebook Translator Joke to dwie bardzo podobne do siebie aplikacje, wydane zresztą przez tego samego producenta. Zaliczają się one do kategorii rozmówek, w tym wypadku międzygatunkowych. Twórcy nie pozostawiają tym razem użytkownikom żadnych złudzeń – efektów działania ich aplikacji nie należy brać na poważnie (gwizdki miały być na serio).

Dog Phrasebook Translator Joke

Te programy to zamierzony żart. Dog Phrasebook Translator Joke to prostsza aplikacja. Jej funkcjonalność ogranicza się do dziewięciu estetycznych ikonek z uśmiechniętym pieskiem wykonującym określone czynności. Do każdej grafiki przypisany jest odpowiedni dźwięk – charakterystyczne szczeknięcie. Cała zabawa polega na sprawdzeniu reakcji psa na określony dźwięk i przeanalizowaniu, na ile jest on zgodny z aktywnością przedstawioną na grafice.

Pobierz Dog Phrasebook Translator Joke na Androida.

Translator for dogs Simulator

Translator for dogs Simulator, poza niemal identyczną oprawą i opisaną wcześniej funkcjonalnością, charakteryzuje dodatkowa, interesująca funkcja. Program potrafi nagrać naszą komendę i przetłumaczyć ją na psi język – czyli szczekanie. Dźwięk wydobywany przez urządzenie zależny jest dodatkowo od rasy psa. Niestety do wyboru jest tylko sześć ras. Czemu w ogóle wspominać o tego typu aplikacjach? No cóż, właściciele psów to często specyficzne osoby, rozkochane w swoich podopiecznych i chłonące wszystko, co ich dotyczy. Tego typu oprogramowanie może być kolejną zachęta do zabawy z czworonogiem. Podsumowując – rozrywka dla prawdziwych „psiarzy”.

Pobierz Translator for dogs Simulator na Androida.

Uwaga rednacza: wiele psów mało szczeka, za to wydaje z siebie nierzadko skomplikowane wokalizacje. Być może warto spróbować samemu nagrać je i przeanalizować reakcje psa na ich odtwarzanie?

Klikery

W tej kategorii przedstawimy dwa programy: Clicker dog training i Dog Training Clicker. W wypadku tego typu aplikacji to zdecydowanie wystarczy. Kliker to urządzenie przeznaczone do szkolenia psów. Zazwyczaj ma ono postać małego pudełeczka z blaszką w środku – właśnie ta blaszka pod wpływem nacisku naszego palca wywołuje charakterystyczne kliknięcie.

W czym pomocne jest takie narzędzie? Otóż za wykonanie przez psa czynności przez nas pożądanej (np. sztuczki) należy czworonoga nagrodzić. Musimy to robić natychmiast, tak aby pies skojarzył określoną czynność z nagrodą. Nie zawsze zdążymy przygotować i wyjąć smakołyk z kieszeni, a kliker może być zawsze w naszej dłoni. Zdaniem behawiorystów propagujących ten typ treningu kliknięcie wynagradza psa i uczy go właściwych reakcji, a nam daje czas na przygotowanie kulinarnej nagrody. Rzecz jasna, wcześniej musimy nauczyć psa kojarzenia kliknięcia z podaniem smakołyku. To naprawdę prosta czynność polegająca na klikaniu i nagradzaniu. Wspomniane aplikacje zastępują tradycyjny kliker i bardzo dobrze spełniają swoją rolę.

Cliker dog training należy pochwalić za estetykę interfejsu, natomiast jego konkurenta za wydawany dźwięk, bardzo bliski temu emitowanemu przez tradycyjny, mechaniczny kliker. Oczywiście pojawia się pytanie, czy nie lepiej pozostać przy fizycznej, zazwyczaj plastikowej formie tego urządzenia? Być może, jednak jeśli właściciel psa jest miłośnikiem nowoczesnych technologii i/lub zapomni zabrać klikera na spacer, wtedy warto się wspomóc taką aplikacją.

Pobierz Cliker dog training na Androida.

Pobierz Dog Training Clicker na Androida.

Encyklopedie

Programy należące do tej kategorii zainteresują nie tylko posiadaczy i miłośników psów, ale także osoby do tych ról aspirujące. Poza suchym, encyklopedycznym zestawieniem faktów, część aplikacji poszczycić się może rozszerzonym wachlarzem możliwości. Dog Encyclopedia: Breeds+Facts, Dog Breeds Encyclopedia i Dog Breeds PRO to trzy dostępne w sklepie Google Play elektroniczne encyklopedie, dzięki którym dowiemy się o psach więcej, o ile znamy język angielski.

Dog Encyclopedia: Breeds+Facts

Dog Encyclopedia: Breeds+Facts to program, który na początku nie robi najlepszego wrażenia. Budowa interfejsu, kolorystyka, użyte grafiki sugerują, że program ten kierowany jest do najmłodszych. Nie wolno się tym zrażać, bo aplikacja oferuje całkiem spore i poważne możliwości. Poza szeroką bazą imion dla psów w czterech językach (niestety brak polskiego), funkcjonalnością wyboru psa zgodnego z naszymi preferencjami (rozmiar, kolor, cechy), dostępna jest oczywiście część encyklopedyczna. Obsługę katalogu ułatwia dodatkowe zgrupowanie ras psów ze względu na rozmiar, kraj pochodzenia, cechy użytkowe i przynależność organizacyjną (dwie federacje: FCI i AKC). Ten ostatni sposób skatalogowania ras bardzo przypadł mi do gustu.

Pobierz Dog Encyclopedia: Breeds+Facts na Androida.

Dog Breeds Encyclopedia

Dog Breeds Encyclopedia to aplikacja ściśle encyklopedyczna. Jej siła tkwi w prostocie: ma czytelny, pozbawiony niepotrzebnych dodatków interfejs. W katalogu znajdziemy ponad 500 ras psów. Wyszukiwanie ułatwić może dodatkowe pogrupowanie psów ze względu na kraj pochodzenia (jest Polska i pięć ras charakterystycznych dla naszego kraju), przeznaczenie i umiejętności. Aby w pełni wykorzystać możliwości programu i przestudiować dość bogaty opis każdej rasy, niezbędna jest znajomość języka angielskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym.

Pobierz Dog Breeds Encyclopedia na Androida.

Dog Breeds PRO to aplikacja, która pełnię swoich możliwości pokazuje po zapłaceniu autorom 1,79 zł. Uzyskujemy wtedy dostęp do dwóch ciekawych funkcjonalności. Pierwsza z nich pomaga w wybraniu dla nas idealnego psa. Selekcja dokonywana jest na podstawie odpowiedzi na kolejno zadawane pytania, dotyczące np. klimatu panującego w naszym miejscu zamieszkania, posiadania dzieci, zwierząt domowych czy alergii... Kolejna odblokowana funkcjonalność to interesujący quiz ze znajomości ras psów. Część encyklopedyczna, najistotniejsza w całej aplikacji, sprawia wrażenie naprawdę profesjonalnej. Przy poszczególnych rasach znajdziemy informacje dotyczące kraju pochodzenia, rozmiaru, długości życia, aktywności i cech charakteru, a także dane na temat sklasyfikowania w aż siedmiu najważniejszych organizacjach kynologicznych na świecie. Ilość i jakość tych informacji świadczy o naprawdę solidnym podejściu autorów do opracowywanego tematu. Dog Breeds PRO posiada przejrzysty, systemowy interfejs, bardzo spójną, konsekwentną i świetnie zaprojektowaną ikonografikę. Z czystym sumieniem polecam ten program każdemu, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat psów.

Pobierz Dog Breeds PRO na Androida.

Inne

PetBondCare to (wbrew nazwie) polski portal społecznościowy dla psów i ich właścicieli. Podczas tworzenia profilu podajemy informacje nie tylko o sobie, ale także o naszym podopiecznym. Dane psa to nie tylko imię, rasa czy data urodzenia, ale także usposobienie, tryb życia (np. aktywność fizyczna), stan zdrowia (np. częstotliwość wizyt u weterynarza). Aplikacja pozwala na monitorowanie właśnie tych wcześniej sprofilowanych cech. Długość i częstotliwość naszych spacerów, zabawy czy nauki jest rejestrowana przez aplikację i, o ile sobie tego życzymy, udostępniana na tablicy widocznej dla naszych znajomych.

PetBondCare

PetBondCare umożliwia też zaplanowanie wizyt u weterynarza i prowadzi ich historię. Przydatną funkcjonalnością jest mapa naszej okolicy z naniesionymi miejscami, które mogą zainteresować właścicieli psów (np. gabinety weterynaryjne, restauracje przyjazne psom, parki, hotele dla psów). Serwis jest nieźle zaprojektowany i może pochwalić się względną aktywnością. Trudno wróżyć mu jednak spektakularny sukces, bo podobne korzyści można czerpać np. z przynależności do odpowiedniej grupy na Facebooku. Jeśli ktoś jednak czuje potrzebę funkcjonowania w tak jednoznacznie ukierunkowanej społeczności, to chyba warto spróbować.

Pobierz PetBondCare na Androida.

MapMyDogWalk

MapMyDogWalk to elegancko zaprojektowana aplikacja monitorująca nasze spacery z psem. Program posiada wszystkie funkcjonalności charakterystyczne dla tego typu narzędzi. MapMyDogWalk śledzi więc trasę, czas, przebyty dystans, prędkość i liczbę spalonych kalorii. Przeznaczenie aplikacji dla właścicieli psów objawia się bardzo subtelnie: w zasadzie ogranicza się do odpowiedniego nazewnictwa i możliwości zaznaczenia na mapie miejsc przyjaznych psom w naszej okolicy. Jeśli zależy nam na takich szczegółach, to warto skorzystać z programu – działa on dobrze. Trudno jednak uzasadnić korzystanie z MapMyDogWalk w sytuacji, gdy posiadamy już jakąś aplikację monitorującą naszą aktywność.

Pobierz MapMyDogWalk na Androida.

Dog Walk Tracker & Reminder

Dog Walk Tracker & Reminder to bardzo prosta, dobrze spełniająca swoje funkcje aplikacja. Zadaniem programu jest przypominanie nam o zaplanowanych spacerach z psem i prowadzenie prostych „spacerowych” statystyk. Jak wspomniałem wcześniej, program przyzwoicie wywiązuje się ze swojego zadania. Uwagi co do zasadności używania tej aplikacji mam dwie. Pierwsza jest identyczna jak przy opisie MapMyDogWalk: funkcjonalność aplikacji pokrywa się z możliwościami innych narzędzi, które przypominają nam określone zadania i nie są kierowane do właścicieli psów. Druga wątpliwość – trudno wyobrazić sobie, żeby właściciel psa nie pamiętał o konieczności wyprowadzenia swojego pupila na spacer. Może jednak są tacy...

Pobierz Dog Walk Tracker & Reminder na Androida.

Tractive MOTION to aplikacja działająca z jednym ze sprzętowych trackerów firmy Tractive. Nie są to tanie urządzenia, poniesiony koszt rekompensują jednak dokładnymi i rzeczywistymi informacjami na temat aktywności naszego psa. Producent chwali się licznymi czujnikami w swoim urządzeniu, służącymi do monitorowania ruchu, temperatury i jasności otoczenia. Mają one pomóc właścicielowi czworonoga w określeniu wpływu czynników zewnętrznych na aktywność psa. Aplikacja zbiera dane z urządzenia i na podstawie nich prowadzi statystyki, co pozwala śledzić aktywność w określonym, dłuższym okresie i porównywać ją z osiągnięciami innych psów z całego świata. Zaletą aplikacji urządzenia jest możliwość używania ich do monitorowania nawet kilku zwierząt domowych i zabawny system grywalizacji, w którym pies otrzymuje rozmaite trofea za swoje fizyczne osiągnięcia.

Uwaga rednacza: Tracker Tractive choć jest świetnym urządzeniem, ma dwie wady. Pierwsza z nich – aktywne psy, szczególnie te, co lubią zmagać się z innym psami w zapasach, łatwo mogą go zgubić, a szukanie małego czarnego pudełeczka na polu to prawdziwa udręka (pomagają skanery Bluetooth LE). Drugi to delikatność konstrukcji – większy pies, jeśli dostanie tracker do paszczy, z łatwością go zgruchocze.

Pobierz Tractive MOTION na Androida | na iOS-a.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy przegląd aplikacji dla właścicieli psów dostępnych w sklepie Google Play był dla Czytelników interesujący. Jak już wspominaliśmy, programów dla tej grupy odbiorców jest bardzo dużo. Część z nich cechują niestety wątpliwa funkcjonalność i kiepskie wykonanie. Przypominają często zabawki dostępne w sklepach z akcesoriami dla zwierząt: wykonane z kiepskiego materiału, wystarczające psu raptem na 10 minut zabawy, oferowane jednak za całkiem konkretną kwotę. No ale czego nie robi się dla swojego pupila...

Jest jednak grupa aplikacji niewątpliwie przydatnych – za takie można uznać encyklopedie i programy monitorujące stan aktywności czworonoga.

Zachęcamy więc do samodzielnych poszukiwań i testowania dostępnych rozwiązań. Ich dobór musi mieć zdecydowanie indywidualny charakter. Kto wie, być może istnieje właściciel niepamiętający o godzinach spacerów i pies, który „książkowo” zareaguje na elektroniczne gwizdki…

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama