reklama

Podczas gdy eBay otwiera się na Bitcoina, Allegro woli się od kryptowaluty trzymać z daleka

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Internetowy mainstream wciąż jest podzielony w kwestii tego, czym jest Bitcoin. Od strony technicznej sprawa jest jasna – to działający w rozproszonej sieci protokół, pozwalający na realizowanie płatności za pomocą specjalnych jednostek monetarnych (bitcoinów), przekazywanych pomiędzy pseudonimowymi kontami użytkowników. Od strony prawnej sytuacja jest bardziej skomplikowana: według jednych Bitcoin jest neutralnym systemem transferu pieniędzy, według innych pieniądzem, jeszcze inni będą mówili że to instrument finansowy czy po prostu bańka spekulacyjna. Tak jak zróżnicowane jest prawne rozumienie Bitcoina, tak też różne jest w Sieci podejście do kryptograficznej waluty. Jedni z entuzjazmem sięgają po niego jako narzędzie, które pozwoli im rozwinąć swój biznes (subreddit /r/bitcoin codziennie publikuje wieści o nowych przedsięwzięciach, które ogłaszają przyjmowanie płatności w ten sposób), inni robią co tylko mogą, by od Bitcoina się zdystansować, uznając go wręcz za poważne zagrożenie.

Dla eBaya, operatora największego na świecie serwisu aukcyjnego, Bitcoin jest potencjalnie sporym zagrożeniem. Należy do niego przecież jeden z najstarszych i najpopularniejszych klasycznych systemów płatności, PayPal, który w samym 2012 roku przyniósł 5,6 mld USD przychodu. Upowszechnienie się zdecentralizowanego, kryptograficznego systemu płatności mogłoby rynek dla PayPala tylko ograniczyć – zarówno pod względem szybkości jak i bezpieczeństwa Bitcoin jest rozwiązaniem doskonalszym. A mimo to eBay przekonany jest, że i jego biznes może skorzystać na kryptowalucie, widząc w bitcoinach sposób na zwiększenie zarobków

Już od wiosny zeszłego roku eBay dopuszcza handel bitcoinami na jego platformie aukcyjnej w Stanach Zjednoczonych, poszukując przy tym rozwiązań, które umożliwiłyby wykorzystanie kryptograficznej waluty w ramach PayPala. Szef eBaya John Donahoe twierdził wówczas, że sam Bitcoin przypomina mu takie usługi jak Napster i Kazaa, które wskutek problemów z prawem musiały odejść – lecz zarazem zbudowały podwaliny pod sprzedaż muzyki w Internecie, przez usługi takie jak Pandora czy Spotify. W oczach szefa eBaya, wymienialne na gotówkę wirtualne waluty już w ciągu pięciu najbliższych lat mogłyby stać się sposobem wprowadzenia PayPala do nieinternetowego handlu detalicznego. Wirtualne waluty są czymś, co już z nami pozostanie – uznał wówczas Donahoe.

W zeszłym tygodniu eBay zdecydował się poszerzyć zasięg handlu bitcoinami, zmieniając regulamin swojej brytyjskiej filii. Od 10 lutego mieszkańcy Wysp będą mogli kupować i sprzedawać bitcoiny na aukcjach. Rzecznik firmy stwierdził wówczas, że aby promować wiarygodny rynek i zapewnić zgodność z odpowiednimi regulacjami, eBay aktualizuje swoją politykę względem walut (…) bitcoiny i inne podobne waluty muszą być wystawiane w kategorii 'Waluty Wirtualne' jako ogłoszenia drobne.

Akceptacja Bitcoina przez eBay ma szczególne znaczenie dla szeregowych Smithów, dla których zakup kryptowalut wiązał się do tej pory ze sporymi problemami, przede wszystkim koniecznością zaufania dziwnym, anonimowym serwisom, zlokalizowanym gdzieś na końcu świata – w Japonii, Słowacji czy Bułgarii, często nie poddanym żadnym regulacjom i wykorzystywanym przez działających na dużą skalę doświadczonych inwestorów. eBay to tymczasem działający w zgodzie z prawem USA i Wielkiej Brytanii operator uznanego systemu płatniczego, gwarantujący użytkownikom, że otrzymają nabyte dobra lub odzyskają swoje pieniądze.

Bardziej skomplikowanie wygląda sytuacja sprzedawców: choć na PayPalu mogą zażądać wyższych cen, niż na specjalizowanych giełdach kryptowalut, to grozi im problem zwrotów – PayPal zapewnia refundacje, jeśli nabywca stwierdzi, że nigdy nie otrzymał zakupionych dóbr, tymczasem bitcoinowych transakcji nie można odwrócić. Wysłanych środków nie można odzyskać. Pozostaje jedynie liczyć na to, że rozstrzygając w tych sprawach eBay będzie kierował się dowodami technicznej natury, pozwalającymi jednoznacznie potwierdzić zajście transakcji.

Podczas gdy eBay wyraźnie otwiera się na Bitcoina, jego polski rywal robi coś zupełnie przeciwnego. 8 stycznia tego roku Allegro uregulowało kwestię handlu wirtualną walutą w najprostszy sposób – całkowicie jej zakazując. Wówczas to Anna Tokarek z działu komunikacji korporacyjnej i PR Allegro informowała, że handel taką walutą jest już od dawna zakazany na Allegro, więc w przypadku pojawienia się takich ofert usuwamy je w myśl artykułu 12 Załącznika nr 1 Regulaminu serwisu. Zakazane na Allegro są bowiem wszystkie inne instrumenty finansowe oferowane jako forma inwestowania lub lokowania środków pieniężnych. Zapowiedź zmiany regulaminu jest więc tylko skodyfikowaniem i doprecyzowaniem zakazu, tak by objął też usługi związane z pozyskiwaniem i przechowywaniem walut, uniemożliwiając w ten sposób omijanie zakazu.

W zasadzie taka reakcja niezbyt ceniącego wolność handlu serwisu nie powinna nikogo dziwić – o ile na eBayu bez problemu możemy nabyć np. złoto w sztabkach, to już w Allegro złoto jest zakazane (podobnie jak e-booki, piwo, kundle i rażące treści pornograficzne). Bardziej dziwią reakcje dziennikarzy wydawałoby się probiznesowych mediów. Na łamach hotmoney.pl Rafał Madejczak pisał oto, że Allegro wie, co robi. Waluta, której kurs ustala się bez kontroli jakiegokolwiek banku centralnego jest szczególnie podatna na wahania kursu i powstawanie baniek spekulacyjnych. Lepiej więc dmuchać na zimne i odciąć się od nowego zjawiska, żeby nie mieć użytkowników na sumieniu, jeśli kurs zacznie pikować.

Najbliższe lata pokażą, która strategia biznesowa okaże się lepsza: otwartość na techniczne innowacje i próby ich wykorzystania we własnych przedsięwzięciach, czy też dmuchanie na zimne i odcinanie się od nowych zjawisk.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama