Polska wersja OpenOffice.org 3.1 jest już dostępna

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj opublikowano polską wersję otwartego pakietu biurowego OpenOffice.org 3.1.

Nowy OpenOffice zawiera bardzo dużo zmian, nowych funkcji i poprawek. Nową funkcją, której bardzo domagali się użytkownicy, jest anti-aliasing dla tworzonych rysunków, dzięki któremu krawędzie kształtów są gładsze. Jest on dostępny w trybie edycji i przy eksporcie, nie ma go natomiast w trybie pełnoekranowym. Ponadto przy przeciąganiu rysunków są one widoczne z 50% przezroczystością, poprzednio było widać tylko ramkę okalającą. Dodano także przezroczystość przy zaznaczaniu tekstu. Funkcja poziomów konturu pozwala na ustalenie poziomu konturu i stylu numerowania bez względu na styl paragrafu. W Calcu wprowadzono podpowiedzi w trakcie pisania formuł, konwersję między walutami stref euro, w tym import i eksport do formatów Microsoft Excel, a także możliwość zmiany nazwy wskutek dwukliku na kartę arkusza.

Podpisy do osi w wykresach przedstawiających wartości ujemne mogą być teraz przy tychże osiach, a nie jak poprzednio na brzegach wykresu. Pojawiła się możliwość odpowiadania na notatki do tekstu, dzięki czemu osoby wspólnie pracujące nad dokumentem mogą dyskutować nad wprowadzanymi zmianami. W Impress dodano przyciski pomniejszania i powiększania czcionki. Oprócz standardowej możliwości podkreślenia tekstu dodano także nadkreślenie. Uproszczono funkcję usuwania hiperłączy. W menu kontekstowym dodano opcję akceptacji śledzonych zmian. Wprowadzono wybór wyświetlania brakujących wartości natomiast ścieżki z arkusza kalkulacyjnego i plików dBase służących jako bazy danych mogą być przechowywane w postaci plików ODB.

W Impress można kontrolować odtwarzanie multimediów z poziomu tworzonych efektów animacji. Wprowadzono bardziej inteligentne sortowanie w Calc. Dodano obsługę brakujących danych na wykresach. W Base rozszerzono możliwości makr, wprowadzono obsługę ścieżek względnych oraz dodano podświetlanie składni dla SQL. Zadowoleni będą użytkownicy języków, w których tekst pisany i czytany jest z prawej do lewej. Paski narzędzi mogą się zaczynać z prawej strony oraz dodano przyciski umożliwiające łatwe przełączanie pisania pomiędzy kierunkami z prawej na lewą oraz z lewej na prawą. Pojawił się nowy pasek przewijania. Rozbudowano funkcje blokowania. OpenOffice.org to także około 1000 usuniętych błędów.

Warto wspomnieć również o "programie doskonalenia". Każdy użytkownik może wyrazić zgodę na pobieranie, z zachowaniem anonimowości, danych statystycznych związanych ze sposobem wykorzystywania pakietu. Dane wykorzystywane będą później do identyfikowania schematów wykorzystania, w konsekwencji wpłynie to na polepszenie jakości pakietu w przyszłości. Aby dołączyć do programu, użytkownik powinien wybrać z menu Narzędzia > Opcje > OpenOffice.org > Program udoskonalania, i wybrać opcję "Tak, chcę wziąć udział w programie doskonalenia OpenOffice.org".

Więcej informacji znaleźć można w szczegółowej liście zmian. Pakiet OpenOffice.org 3.1 w polskiej wersji językowej pobrać można w dziale: PROGRAMY -> Biuro -> Pakiety biurowe. Na stronie pobierania dostępna jest również wersja dla Mac OS X, jeszcze natomiast nie udostępniono wersji dla Linuksa.

© dobreprogramy