Propozycje do Fedory 8

Strona główna Aktualności

O autorze

Pojawiła się lista proponowanych zmian w funkcjonalności Fedory mających wejść w skład ósmej wersji tej dystrybucji.

Stwierdzono, że obecny wygląd procesu bootowania nie jest zbyt dobry i powinien zostać upodobniony do takich systemów jak Windows, Ubuntu czy Mac OS X. Będzie tylko jedno przejście z trybu tekstowego do graficznego, ukryte zostanie menu GRUBa. Z kolei zamiast panelu GNOME planowane jest wprowadzenie aplikacji bigboard z Mugshot Online Desktop Project. Jest to sidebar, w którym położono nacisk na personalizację, wyszukiwanie, dostępność użytkownika w sieci, kontakty i dokumenty. Pojawi się aplikacja pomocnicza Codec Buddy pomagająca odtwarzać multimedia przy pomocy wolnych oraz własnościowych kodeków. Zostaną dodane aplikacje zarządzające: PolicyKit oraz NetworkManager.

Ważną planowaną zmianą jest nowy serwer dźwięku PulseAudio, który będzie m.in. pozwalał na odtwarzanie dźwięku na zdalnych komputerach. Przydatny okaże się też plugin do Yuma o nazwie Presto. Dzięki niemu będzie można instalować aktualizacje oprogramowania z paczek deltaRPM zamiast z pełnych RPMów. Ponieważ deltaRPMy zawierają tylko różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami pakietów są duże mniejsze co pozwala je szybciej ściągać i zmniejszyć ilość miejsca wymaganego przez mirrory.

VirtSecurity zapewni bezpieczne zdalne zarządzanie Xenem, KVM i QEMU. teTeX zostanie zastąpiony przez TeXLive. Stary syslogd zostanie zastąpiony przez znacznie bardziej zaawansowany Rsyslog. Serwer czcionek XFS nie będzie już domyślnie uruchamiany przy starcie. Wprowadzony zostanie XULrunner, który ma umożliwić korzystanie z silnika Gecko bez Firefoksa. Planowane są też usprawnienia dla użytkowników laptopów. Środowisko graficzne KDE będzie dostarczone w wersji 4.

Fedora 8 ma zostać wydana w listopadzie.

© dobreprogramy