Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Przestarzały Symbian? Zaopatrz się w najnowszą wersję!

Symbian umarł, to smutna wieść :( Ale jest jeszcze szansa, że będzie kontynuowany oficjalnie przez Nokie! :) Ale skąd mam tą informację... Musiałbym pisać nowy artykuł, a nie wiem czy tego chcecie. Zaś ten wpis to jeden z 3/5 wpisów o Symbianie. To, że system ten jest martwy, to nie znaczy, że nieaktualny. Dokładniej rzecz mówiąc, jest to poradnik jak pobrać zupełnie czysty system, zainstalować oraz jak go złamać. Zainteresowani?

PS: Można to zrobić też z WindowsPhone, lecz bez łamania ;]

Sprawdzamy RM - czyli kod produktu

Istnieją dwie możliwości, pierwsza musi być wiarygodna, druga już nie. Ale dlaczego to za chwilę, teraz weź swój telefon, zdejmij klapkę i znajdź słowa RM. Jaka jest liczba? Jakaś tam - to RM, zobacz na przykładzie Nokii 500.

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.
Zdjęcie zostało wykonane specjalnie z efektem szarości by wyróżnić czerwoną obwódkę. Zamazałem numery seryjne mojego telefonu - są one indywidualne więc nikt nie musi ich widzieć, chociaż code mogłem zostawić... :)

Ale jest też druga metoda. Wpisujemy kod *#0000# w telefonie, wtedy wyskoczy nam Menedżer urządzeń, i tam szukamy RM'a. W Belle można przejść tam przez np. Ustawienia ale kod to kod i koniec kropka. Tylko to nie zawsze jest dobre, bo czasem wgrywa się softy innych telefonów do innych. Przykład: Soft SonyEricsson W800i wgrany do K750i (tak wiem, to SE, ale z Nokią też się tak robi).

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.

Jak widać, mój RM, to RM-750. I taki soft właśnie pobieramy, ale gdzie i jak? Czytaj dalej.

Pobieramy "nowego" Symbiana

Nie przeraź się tego okienka, te kolory są tylko dla ułatwienia, sam zobaczysz.

Pobieramy ten program:NaviFirm+ 1.7 - pobieramyDzięki niemu mamy dostęp do bazy Symbiana. Instalujemy, uruchamiamy, i mamy okienko jak poniżej pokazałem.

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.

 • Z czerwonego okienka wybieramy nasz model, możecie zapytać "Po co sprawdzać RM, skoro model wystarczy?" Otóż zobacz trochę wyżej - model 3120 ma kilka wersji RM, dlatego trzeba sprawdzić numer produktu.
 • Z pomarańczowego wybieramy interesującą nas wersję, ta najbardziej na dole, jest najnowsza.
 • Z zielonego wybieramy "Euro 3", jest to Polska wersja językowa, inne Euro/Coś tam; to inne języki. Jeżeli nie ma "Euro 3", oznacza to, że ta wersja systemu Symbian nie posiada Polskiego. Istnieją więc dwie możliwości:
  1. Pobierasz starszą wersję,
  2. Pobierasz i starą i nową, i ze starej wycinasz język i wrzucasz go do nowej wersji.
 • Z niebieskiego okienka zaznaczamy (najlepiej) wszystko - przycisk "Mark All"
 • Fioletowe to zaś miejsce docelowe pobranego materiału oraz magiczny przycisk "Download".

Wszystko jasne? Skoro tak, to czekamy, aż Symbian się pobierze i wtedy go instalujemy...

Instalacja systemu jest NIEBEZPIECZNA (lubię to!)

Pobieramy program "Phoenix Service Software" - niestety, nie dam Wam linka. Chodzi o to, że wpisując go w Google, to klikając w pierwszy link, będzie takie czerwone forum i tam można pobrać, ale jest to wersja CRACKED! Więc sami rozumiecie... Chyba, że ktoś kupi ten program by raz wgrać Symbiana ;)

Podłączamy telefon poprzez kabel USB do komputera (chyba, że ktoś ma inny, starszy port, to innym kablem). Czekamy, aż system Windows (jeśli Linux to wszystko robimy poprzez Wine) wykryje telefon. Jeżeli mu się to nie udaje, instalujemy owy program:Nokia Suite - pobieramyJest to nowsza wersja PC Suite. Wtedy podpinamy telefon ponownie, wybieramy tryb PC Suite i... Instalujemy... Ale jak? Mówiłem (pisałem) by pobrać Phoenixa, zanim go włączysz musisz coś zrobić.

Kliknij na zdjęcie by je powiększyć.

 • Wchodzimy w odpowiednie foldery (kolor zielony)
 • Folder (czerwony) kopiujemy do folderu "Products"
 • "059H018" (czerwony) zmieniamy na "RM-750" (pomarańczowy), oczywiście Wy robicie to na swój RM
Trudne, co?

Uruchamiamy "Phoenixa" jako Administrator, mając podpięty telefon w trybie Suite.

 • Pierwszy screen przedstawia program, a w nim wybieramy port USB gdzie jest podłączony telefon.
 • Drugi screen nakazuje nam zrobić "Scan" by program wykrył jaki telefon teraz obsługuje.

 • Na trzecim screenie widzimy, że program wykrył naszą Nokię.
 • Na czwartym screenie wchodzimy w okienko flash'owania.

Zaś piąty zrzut... Czerwone obramowanie zaznacza informacje na temat softu, który chcemy wgrać. Jeżeli WSZYSTKO się zgadza, klikamy "Refurbish" - pomarańczowy.

UWAGA! Nie ponoszę odpowiedzialności za uszkodzony sprzęt!
Klikając przycisk nadpisujesz cały software obecnie wgrany. Tracisz SMS'y, zdjęcia, następuje pełen format telefonu! Zrób kopię wcześniej!
Jeżeli uwalisz telefon, a może tak się stać przypadkiem, możesz mi go odesłać, wtedy ja go naprawię (nie za darmo), albo naprawić samemu - zrobić wszystko od nowa lecz w trybie "Dead phone USB flashing" - nie raz uwaliłem swoją Nokię 500 ;)

Jeżeli wszystko się udało, telefon ponownie się uruchomi :) Może być na ekranie "Wait", "Czekaj", "Loading". Jeżeli do max. 5 minut to nie znika, wyciągnij baterię, włóż ją, i uruchom ponownie telefon.

A teraz czas na...

Złamanie systemu Symbian

Jest to legalne, lecz tracimy wtedy gwarancję, wgrywając samego softa, gwarancji nie tracimy, lecz łamiąc już tak (taka informacja od Nokii).

Pobieramy ową paczkę, która ma w sobie:

 • NortonSymbianHack - specjalna wersja dla Anna/Belle,
 • x-plore - menedżera plików,
 • rompatcher plus - instalacja patchy,
 • TweakS - modyfikacja Symbiana jak kto chce i gdzie chce. Niepodpisany program, czyli bez złamania się nie zainstaluje, więc można na nim spróbować czy udało się złamać nasz system.

Różne hostingi, ta sama paczka, format RAR - przeskanowana.

MEGA - ciekawy serwis, działa w chmurze, a pobierasz z max. prędkością

4shared - znany i lubiany

Przeklej.net

Hotfile.com

I teraz mozolna praca. Nie będę tutaj zamieszczał screenów, gdyż to tylko odpowiednie klikanie, więc tak:

 • 1. Pobierz moją paczkę, rozpakuj i skopiuj na pamięć masową (karta pamięci lub wbudowana).
 • 2. Instalujemy NortonSymbianHack
 • 3. Uruchamiamy go, na dole po prawej stronie wchodzimy w opcje. Wybieramy AntiVirusa, a następnie Quarantine list, wybierz Options, a następnie Restore All i potwierdź przywrócenie.
 • 4. Odinstaluj Norton'a.
 • 5. Instalujemy x-plore
 • 6. Tworzymy folder na dysku E:\, nazywamy go "patches"
 • 7. Kopiujemy do niego:
  - Install Server 1.7 RP+.rmp
  - Open4All RP+.rmp
 • 8. Zainstaluj ROMPatcher+
 • 9. Uruchom go i aktywuj patche InstallServer oraz Open4All (dodaj do autostartu)
 • 10. Czyżby to był koniec? Spróbuj zainstalować TweakS :)

Jeżeli hack nie działa, skopiujcie "InstallServer" do C:\sys\bin - zrobicie to tylko poprzez x-plore.

I tak oto zainstalowałeś od zera nowy system i go złamałeś, gratulacje! 

oprogramowanie urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
  #1 16.03.2013 13:17

Rozumiem, że złamanie Symbiana służy jedynie możliwości wgrywania nielegalnego softu/gier?

  #2 16.03.2013 13:17

Symbian jest świetnym systemem, ale uważam, że modyfikacje robione przez użytkowników (szczególnie z portalu dailymobile.net) są najlepsze. Sam posiadam zmodyfikowany soft Belle Awakening 8.3 (i to w języku polskim!). Wgranie takiego softu nie jest jakimś tam wyzwaniem, szczególnie przy takiej ilości poradników w Internecie. Po wgraniu takiej modyfikacji, system można konfigurować z każdej strony, daje to pełną swobodę ustawień. Z innych plusów Symbiana, których nie uświadczymy na innych telefonach z IOS oraz Androidem to: Nadajnik FM (całkiem przydatny), świetny czas działania na baterii (przy przeciętnym użytkowaniu, rozmowy, gps, aparat) - rekord to 9 dni, zero szpiegowania przez korporacje typu Google/Apple (nie muszę jakichś anonimowych statystyk wysyłać, żeby GPS włączyć), lekkość i prostota systemu (mimo braku wypasionych animacji, system chodzi bardzo płynnie), i wiele mniejszych zalet (no w przypadku mojej Nokii to bezkonkurencyjny aparat ;) ). Wiem, że moja Nokia 808 to ostatni telefon z Symbianem, dlatego szanuje ten telefon, żeby wytrzymał mi jak najdłużej i pozdrawiam innych zadowolonych użytkowników tego systemu!

InfinityGroup   2 #3 16.03.2013 13:57

Nielegalnego? Jakież to brzydkie słowo :) Są to aplikacje niepodpisane certyfikatem DUŻYCH firm. Czyli jak ktoś zrobił aplikację, może jakaś mała firma, czy gierkę w javie, to nie zainstalujesz jej bo nie dostała certyfikatu powiedzmy "Certyfikat Nokia". Oprogramowanie jest legalne lecz bez certyfikatu :)

djDziadek   17 #4 16.03.2013 14:00

@InfinityGroup - może jednak pochwal się skąd masz informacje o dalszym oficjalnym wdrażaniu nowego Symbiana - dość ciekawe ;) a spuściłeś temat na drzewo...

soanvig   10 #5 16.03.2013 14:06

A teraz:
Po co to?

wajdzik   6 #6 16.03.2013 14:47

Pierwsza kwestia do której się przyczepie - Nie tylko w Euro3 jest PL. Czasem jest to opisywane jako EuroB - przy okazji piszesz, że jest to sposób na wgranie "czystego" softu. Akurat to czy soft jest niebrandowany to trzeba sprawdzić czytając opis softu, bo w navifirme są wszystkie softy - także i brandowane.
Jeśli chodzi o samo wgrywanie softu to dawno tego nie robiłem bez boxów, ale chyba Nokia Care Suite jest dostępna za free i też poradzi sobie z wrzuceniem nowej wersji. Przynajmniej przy Nokiach Lumiach to działa bez problemu.
Brakuje mi też ostrzeżenia przed wgrywaniem starszego softu niż obecny w telefonie - duże ryzyko uwalenia fona.
Jeśli chodzi o komentarz że na Windows Phonach też to działa to warto dopisać, że w wielu miejscach jest odradzane pobieranie WP przez Navifirm bo zdarzały się błędy i uwalenie fona.

Odpowiadając soanvigowi - żeby mieć najnowszy soft który teoretycznie ma najmniej błędów (warto poczytać wcześniej komentarze na temat różnych softów, bo zdarzały się wersje które żarły bardziej baterie)

@gowain - darmowy i legalny soft też możesz później instalować, np. jak sam coś tworzysz pod symbiana lub przerabiasz już istniejące (np. spolszczenia zagranicznych programów które nigdy nie ukazały się oficjalnie po polsku)

InfinityGroup   2 #7 16.03.2013 16:28

Co do języków, masz całkowitą rację, EuroB to też PL Czyste to bez dopisków ;)

Co do innego oprogramowania, nie znam - korzystam z tego, sprawdzone.

Czy wgranie starszego softa jest niebezpieczne? Wcale nie! Jeżeli robimy format (Refurbish) to zostaje usunięty stary soft, a wgrany nowy. Niebezpieczne jest jeżeli klikniemy "Update"... To logiczne nawet - z Visty zrobimy 7 i zadziała, ale z 7 zrobić Viste jest większy problem. Ale jeżeli usuniemy 7 to zainstalujemy na jego miejscu Vistę bez problemu, prawda?

Co do WP - racja, ale jest to raczej jako ciekawostka niż praktyka, temat dotyczy Symbiana, ale Lumie też są w NaviFirm ;)

  #8 16.03.2013 17:09

Hm... NaviFirm jeszcze działa?
Nie sprawdzałem, ale było jakiś czas temu dosyć głośno o tym, że Nokia zablokowała dostęp do serwerów.

EDIT:
Jednak działa.

Autor edytował komentarz.
  #9 16.03.2013 18:33

Wgranie starszego softu jest możliwe ale nie jest ono tak bezproblemowe jak zostało to napisane w tym wpisie. Zwykle wiąże się to z celowym uwaleniem telefonu i potem stawianiem go na nowo. Dwa razy wracałem do Symbiana Anna na Nokii E6. Co jak co, ale telefony na Symbianie ciężko zepsuć podczas flashowania. Wręcz powiedziałbym, że jest to prawie niemożliwe.

Newton   8 #10 17.03.2013 22:18

Wielkie dzięki Infinity.
Zrobiłem wszystko krok po kroku, począwszy od instalacji nowszej wersji systemu po złamanie.
Teraz zabieram się za instalowanie patchy oraz gier które wcześniej miały z tym problemy;)
Super poradnik.
Pozdrawiam!

Autor edytował komentarz.
  #11 18.03.2013 11:58

Interesujące. Czy można wgrać np. Symbiana Belle do telefonu który fabrycznie miał powiedzmy S60V5, jak nokia 5230/5530/5800? Nic nie napisałeś o jakie konkretnie Nokie chodzi.

  #12 18.03.2013 15:19

@xxxxxx43543
tego nie da się zrobić. mowa w tym artykule jest tylko i wyłacznie o telefonach z Symbianem^3

InfinityGroup   2 #13 18.03.2013 19:57

zrobię artykuł jak będę miał czas o kontynuowaniu symbiana.

co do xxxxxx43543 - nie. Pokazałem jak do danej wersji wgrać czysty soft - oryginalny, np. do 5800 wgrać najnowszy czysty 9.4, a do 500 nową bellę. W navifirm wybierasz swój soft i go wgrywasz jak napisałem, łamie się tak samo, tylko inna wersja nortona.

  #14 19.05.2013 20:36

Hmmm wszystko fajnie tylko nokia zablokowała dostęp do serwerów. Jest inny sposób na zdobycie i wgranie softa?

  #15 31.05.2013 15:07

wlasnie NaviFirm nie dziala skad wziasc nowy soft

ziupo   6 #16 30.06.2013 18:39

Pozostaje NCS :)

  #17 23.07.2013 10:13

Witam mam pytanie. Jak w całości wywalić Microsoft Apps by nie było nic związanego z tym programem. Czy robiąc ponowną instalację systemu z poziomu Nokia Suite i nie zaznaczając kopii ustawień aplikacji wyczyszczę system ze zbędnych, instalowanych przeze mnie aplikacji?

  #18 28.07.2013 09:39

uaktualnij symbian i starych darmowych aplikacji nie będziesz już mógł używać :)

  #19 18.09.2013 18:06

Podobnie jak kolega od Noki 808 uwazam ze symbian jest 100 razy lepszy od wszystkich chlamow Microsoftu jakimi teraz czestuje nokia, a majac zmodyfikowany soft z najnowsza aktualizacja mozna naprawde poszalec, jedyny minus w moim modelu to brak lampy blyskowej, ale i tak nie chce zadnej lumia czy czegos z androidem, bo mam i dbam o SYMBIAN

  #20 26.09.2013 20:55

co wy ciągle pierdolicie o łamaniu czegokolwiek? jak łamać coś co jest na dobrą sprawę otwarte?
zamiana softu nie jest nielegalna! jest jak najbardziej legalna i skończcie pierdolić bzdury o hakowaniu sraniu itp jes to zwykła podmianka softu programem do tego przeznaczonym!

  #21 26.10.2013 21:36

pszepraszam ze nie ma POLSKICH znakow

ale mam zlamana nokie 5530

  #22 21.11.2013 15:01

mi sie wlaczyla jakas blokada w noki 500 co zrobic?

  #23 17.04.2014 18:14

kurde , długo sie z tym męczyłem ,bo jestem początkujący jeśli chodzi o softy w telefonach itp , zleciały 2 godziny i 33 minuty od kąd zacząłem ale skończyłem i działa , polecam ten poradnik ! dzięki stary :P

  #24 29.04.2014 08:36

moje n500 nie czyta pdf duzy problem

  #25 27.08.2014 08:15

czy da sie odwrócić potem uwalony telefon. Do stanu poprzedniego ?

  #26 04.10.2014 14:18

ja mam problem z nokia 5530 nie włącza się tylko wibruje co to może byc?

  #27 29.10.2014 15:43

@niezadowolony (niezalogowany): Tu chodzi o łamanie systemu a nie o sofcie.
Oni hakują Symbiana żeby mieć dostęp do niepodpisanych aplikacji.

  #28 31.01.2015 19:34

Mam problem . Zrobiłem wszystko jak w poradniku ale gdy klikam "Refurbish"
wyskakuje:
The flashing failed. Do you want to retry the flashing?

HRESULT 0x84212007 (-2078203897)

Firmware: None of supported Programming Devices were detect or the connection is not opened

  #29 10.02.2015 16:49

czy działa to na samsung ???

  #30 17.05.2015 20:03

co dokładnie zmienia ta aktualizacja ?
(tez mam nokie 500 i nwm co mi to zmieni)

  #31 17.08.2015 19:10

Witam
Jestem tu nowy.Mam Nokie N8 wersja opr.111.030.0609
Co mi sie nie podoba
2 internety(takie same)chodzi o ikony na tapecie
mało mjejsca (wolnego)w systemie.
Nie mogie odblokować(kod blokady) ustawienia fabryczne.Jak to rozgryżć.

  #32 11.12.2015 18:16

NO i co to nam da???

  #33 21.05.2016 08:52

@lasiu2012 (niezalogowany): Może simlock.Idź do serwisu.