Przyszłość sieci osiedlowych?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wrocławski provider internetowy i operator sieci osiedlowych - firma Korbank uruchomiła ciekawą usługę - telewizję z sieci LAN. Na razie w celach testowych usługa dostępna jest tylko dla abonentów wrocławskiej Kozanowskiej Sieci Komputerowej i w ramach niej dostępny jest kanał telewizyjny Ale kino!

Przedstawiciele Korbanku zdradzili nam szczegóły techniczne tego rozwiązania. Sygnał pochodzący z odbiornika telewizji satelitarnej Cyfra+ kodowany jest sprzętowo za pomocą karty TV do strumienia MPEG-2, którego prędkość wynosi od 4 do 5 Mbit/s. Do serwowania strumienia audio/wideo wykorzystano oprogramowanie VideoLAN pracujące pod systemem operacyjnym Linux Slackware. Serwer wysyła zarówno zakodowany kanał telewizyjny jak i informację o dostępnych kanałach za pomocą multicastu. Pomiędzy serwerem a klientami znajdują się switche wspierające protokół IGMP. Odbiór programów możliwy jest za pomocą dostępnego na różne platformy systemowego klienta VideoLAN - powiedział Tymoteusz Biłyk, prezes zarządu Korbank Sp. z o.o.

Warto zauważyć, że dzięki dużej przepustowości sieci LAN możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiej jakości uzyskiwanego obrazu i dźwięku. Przy standardowych łączach internetowych, nawet szerokopasmowych typu ADSL, oferowana przez operatorów przepustowość wynosi obecnie maksymalnie 1-2 Mbit/s. Wysokiej jakości obraz video transmitowany przez takie łącze powoduje zajęcie całego pasma oraz praktycznie uniemożliwia jednoczesne korzystanie z internetu. W przypadku sieci osiedlowych gdzie przepustowość wewnętrzna wynosi zazwyczaj 100 Mbit/s tego problemu po prostu nie ma. Z tego też względu telewizja w sieci osiedlowej LAN jest pełnoprawną alternatywą standardowego odbiornika TV, czego nie można powiedzieć o standardowych łączach internetowych.

Korbank jest właściwie pierwszym znanym providerem internetowym, który uruchomił taką usługę na większą skalę - Kozanowska Sieć Komputerowa jest bowiem jedną z największych we Wrocławiu. W ubiegłbym roku pisaliśmy już co prawda o podobnych, choć teoretycznie bardziej rozbudowanych, przedsięwzięciach do których przymierzają się "wielcy" operatorzy telekomunikacyjni - Telekomunikacja Polska, Dialog i Netia. W tamtych przypadkach na zapowiedziach i ograniczonych (zazwyczaj zamkniętych) testach na razie się niestety skończyło. Miejmy nadzieję, że podobne przedsięwzięcia przestaną być niedługo nowinkami ale standardem oferowanym przez operatorów telekomunikacyjnych i sieci osiedlowych.

© dobreprogramy
s