Qualcomm zapewnia, że mobilna przyszłość powstaje tylko w świecie Androida

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj podobno wciąż niektórzy w nerwowym podnieceniu wyczekują nowego, cudownego iPhone’a X. Na uspokojenie nerwów mamy dla nich oficjalny komunikat Qualcomma. Największy na świecie producent mobilnych procesorów wybrał sobie niezły moment na to, by przypomnieć, że jeśli chodzi o innowacje, to liczy się tylko Android. Wszystko to, czym Apple próbuje czarować podczas swoich premier, w świecie Androida było po prostu wcześniej. W dużym stopniu dzięki staraniom samego Qualcomma, którego technologie stanowią fundament dla innowacyjności zmieniających mobilny rynek.

Przygotowana przez Qualcomma lista technologii i urządzeń, w których po raz pierwszy je zaimplementowano, wygląda dość rzetelnie. Faktycznie, system podwójnych kamer zadebiutował w HTC One M8 i Samsungu Galaxy S8, wyświetlacze OLED pojawiły się w LG Flex 2, gigabitowe LTE to oczywiście znów Galaxy S8, zaś obudowa bez ramek to Xiaomi Mi Mix. Jednak przypisywanie czytnika linii papilarnych pod wyświetlaczem (czyli tego, o co Apple się potknęło przy pracach nad nowym iPhonem) jakiemuś Qualcomm Reference Design Handset to spora przesada. Prototyp, który widziało kilka osób trudno uznać za realny debiut danej technologii.

Nie mając właściwie nic do sprzedania Apple, Qualcomm podkreśla, jak to dzięki jego technologiom rozwijał się cały (poza Apple) ekosystem mobilny, pozyskując po drodze superszybkie LTE, wsparcie dla wideo 4K, czy nawet bezramkowe, wodoodporne obudowy, z których można korzystać nawet pod wodą (za sprawą kontrolera Qualcomm improveTouch).

Bliska współpraca zarówno z Google, jak i z czołowymi producentami sprzętu ma być kluczem do komercjalizacji i rozpowszechnienia tych wszystkich wynalazków – twierdzi amerykański producent procesorów. We wspomnianej tabelce wygląda to naprawdę dobrze – do momentu, gdy nie zestawimy tych wszystkich wynalazków z realną popularnością urządzeń, które miały je wprowadzić.

Wspomagana rzeczywistość na bazie technologii Tango faktycznie zadebiutowała w listopadzie 2016 roku na Lenovo Phab Pro 2, ale ile jego sztuk faktycznie sprzedało się na rynku? Tak samo, LG Flex 2 jest pierwszym smartfonem z wyświetlaczem OLED, ale podobnie jak jego poprzednik G Flex pozostał niszowym produktem, adresowanym do segmentu premium.

O ile więc rzeczywiście większość wynalazków odbywa się w androidowym ekosystemie, to pod strzech wprowadza je raczej Apple, cieszące się ogromną przewagą nad konkurencją właśnie w tym segmencie premium, urządzeń dla zamożnych użytkowników. Na większości rynków, nie tylko Pierwszego ale i Trzeciego Świata, iPhone ma przynajmniej 60% sprzedaży smartfonów w cenie powyżej 600 dolarów – a są takie państwa jak Rosja, gdzie udział Apple w tym segmencie przekracza 80%. Nawet Samsung, ze swoim Galaxy S8, nie jest w stanie Jabłku tu rzucić prawdziwego wyzwania.

© dobreprogramy