Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

"SONDA" czyli najlepszy program popularnonaukowy TVP (cz.1)

"Gdyby tylko mogli, jako pierwsi Polacy zabraliby się na Księżyc, bo w ich szaleństwie była metoda. Kto ich znał, wierzy w to jak my. Kto nigdy nie widział Sondy niech wie, że przez 12 lat, co tydzień, Andrzej Kurek i Danek Kamiński pojawiali się w naszych domach by odkrywać świat na nowo. Od nich rolnik dowiadywał się czym jest współczesna chemia, inżynier o komplikacjach nauk podstawowych a niejeden humanista dał się zawieźć do Krzemowej Doliny. Gdy najczęściej popularyzacja jest zajęciem niewdzięcznym, Oni potrafili zamienić ją w spektakl."

SONDA

W dniu 8 września 1977 roku Telewizja Polska rozpoczęła emisję programu popularnonaukowego p.t. SONDA - jak się później okazało najlepszego w historii wszelkich tego typu programów emitowanych w TVP, a zdaniem wielu również jednego z najlepszych na świecie. Był to program pod wieloma względami nowatorski i wyprzedzający swoje czasy. Dwóch entuzjastów nauki przedstawiało trudne sprawy tak, że i student, i uczeń podstawówki siedział zahipnotyzowany przed srebrnym ekranem i chłonął wiedzę. Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński przez 12 lat, co tydzień odkrywali przed telewidzami zawiłości fizyki, matematyki, przyrody oraz wszystkich innych nauk. Pomysł na program był prosty: jeden sceptyk, drugi entuzjasta. Jeden i drugi miał argumenty, słuchali siebie nawzajem i próbowali przekonać do swoich racji. Dyskutowali. I niezależnie od tego, który miał rację zwycięzcą i tak zawsze pozostawał widz.

The End?

I tak było od 8 września 1977 roku do... końca emisji programu nikt nie planował. Tym razem tragiczny scenariusz napisało życie: 29 września 1989 roku, w godzinach rannych, jadąc na nagranie kolejnego odcinka programu do Raciborskiej Fabryki Kotłów, ich Peugeot prowadzony przez Andrzeja Gieysztora zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym Star 200. Wszyscy pasażerowie zginęli na miejscu. Wraz z nimi zakończył się też program SONDA. Telewizja Polska kilkukrotnie, głównie z okazji kolejnych rocznic swojego powstania, emitowała pojedyncze odcinki SONDY.

Dziś, po ponad dwudziestu dwóch latach od zaprzestania emisji SONDY na wielu forach internetowych o programie można przeczytać tylko same entuzjastyczne opinie. Wielokrotnie domagaliśmy się powtórek, kibicowała nam wdowa po Andrzeju Kurku pani Ewa.
Współautor programu Tomasz Pyć wysyłał listy do TVP o reemisję.

SONDA okazała się ponadczasowa, kolejne pokolenie oglądało ją z dostępnych 34 kaset VHS wydanych na początku lat 90. To aż 134 odcinki.

Oprócz tego mieliśmy "swojego człowieka" w archiwum TVP. Dzięki niemu wypłynęło kolejnych 66 odcinków, a 25 już dostępnych uzyskaliśmy w jakości HQ (nie mylić z HD ;) ). Mój list do TVP nie pozostał bez odpowiedzi. Dowiedziałem się z niej, że "TVP docenia wartości edukacyjne SONDY i w miarę możliwości postara się uwzględnić ją w ramówce jednego ze swoich kanałów". Taki okrągły tekst... a jednak:

Zwycięstwo

Po latach petycji i próśb TVP wreszcie uległo. Na kanale TVP Historia, od dnia 2 września 2011 roku emitowane są kolejne odcinki SONDY. Do tej pory wyemitowano 173 odcinki - w tym dwa, których nie mieliśmy. Wiele osób je nagrywa i udostępnia w Internecie. Ja mam na dysku wszystkie zachowane odcinki (201 z nakręconych ok. 490). Pozostałe zostały skasowane z taśm emisyjnych.

Andrzej Kurek w programie "Czerwona fala". Rok 1987.

Pod koniec tego programu Kurek mówi:"Ja myślę o zupełnie innym rozwiązaniu...Po co w ogóle jeździć? Po co ludzie mają jechać do tego biura? Przecież tak na prawdę wystarczy, jeśli zamiast nich powędruje tam informacja. Niech oni sobie siedzą u siebie w domu i pracują tak jak trzeba.Może połączyć ich terminale domowe w taki sposób, żeby mogli, nie ruszając się z miejsca, robić to wszystko co robią.

Idea zintegrowanego systemu informacyjnego, gdzie drogami biegnie informacja, a nie samochody osobowe!No czyż to nie jest piękne? Jako wizja."

Dopiero dwa lata później amerykańskie uniwersytety przejmują sieć ARPANET i zaczyna tworzyć się zalążek Internetu (a zakaz komercyjnego wykorzystania zostaje zdjęty dopiero w 1991 roku). A to tylko jeden z przykładów. Przypomnę: SONDA, rok 1987.

Poniżej program wspomnieniowy o SONDZIE, zrealizowany w roku 1992.

A to krótki, dwuminutowy fragment o nadprzewodnikach z odcinka pt. Poduszka:

____________________________________________________________________________

Na czym polegał fenomen SONDY i dlaczego jeszcze dziś wiele odcinków jest aktualnych i wartych obejrzenia, o rozmowach i spotkaniu z Tomaszem Pyciem (współautorem SONDY), jak i o uwieńczonych sukcesem poszukiwaniach Marka Siudyma (również współautora SONDY) napiszę w kolejnym odcinku.

Wpis ten, to nieco zmodyfikowany (po rozmowie z Krogulcem) artykuł o SONDZIE (teraz w formie zajawki) zamieszczony w czerwcu na moim blogu. 

internet inne

Komentarze

0 nowych
Cebula REDAKCJA  19 #1 21.07.2012 23:12

Genialny program, dla mnie bezkonkurencyjny do dziś, mimo mnóstwa produkcji dostępnych obecnie na kanałach tematycznych...

llindelou   7 #2 21.07.2012 23:46

Szkoda, że TVP nie produkuje już takich wspaniałych programów jak wcześniej. Nie pamiętam SONDY ale pamiętam LABORATORIUM, ale nie w takiej wersji jak jakiś czas temu była emitowana. Widać, że wszystkim rządzi pieniądz.

Takie programy należy jak najbardziej zachowywać i pokazywać dzieciom aby pokazać, że nauka nie jest nudna ale i bardzo ciekawa.

Ostatni Mohikanin   27 #3 22.07.2012 00:12

"Sondę" ostatnio oglądałem na (chyba) TVP Historia. Był to jeden z nielicznych programów, uzasadniających płacenie abonamentu RTV. Nie wiedziałem, że historia tego programu jest tak tragiczna. Dzięki, Radek68, za informację.

OtherCoder   5 #4 22.07.2012 00:15

DLa TVP liczy się zysk a Sonda nie jest zyskowna... a gdzie misja telewizji publicznej? Minęła i nie powróci, po ci im nasz ABONAMENT?

Autor edytował komentarz.
Pyoter   2 #5 22.07.2012 01:30

Świetny program! Obok Kwantu moja obowiązkowa pozycja dzieciństwa.

Krogulec REDAKCJA  22 #6 22.07.2012 01:50

Tzw. "telewizja publiczna" woli dziś produkować chłam w rodzaju Klanu albo innych tasiemców... SONDA była programem genialnym, nie przychodzi mi na myśl nic co można by choćby do niej porównywać - również dziś, po tylu latach... Szkoda twórców, że odeszli tak nagle...

  #7 22.07.2012 10:53

To się nazywa prawdziwa misja mediów publicznych. Tańce na lodzie należy zostawić stacjom prywatnym.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 22.07.2012 11:13

Jak pisałem pod poprzednim Twoim wpisem na temat tego programu, pozwolę sobie tutaj go przytoczyć - pamiętam, że jako mały brząc oglądałem ten program, wówczas niewiele z niego rozumiałem, ale teraz odkąd jest emitowany na TVP Historia staram się go oglądać i stwierdzam, że to był genialny i niejednokrotnie ponadczasowy program.

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #9 22.07.2012 11:33

Kurka, szkoda że mi nie było dane móc oglądać SONDE, albowiem to musiało być coś pięknego. Od małego oglądam wszelakie programy na Discovery i National Geographic (ewentualnie jeszcze jakieś inne), ale z polskich programów - nie znam nic co by przykuło moją uwagę.

Teraz nie pozostaje mi nic innego jak oglądać SONDE na TVP Historia.

Dzięki Radek za tak cenne informacje :)

  #10 22.07.2012 12:03

Po pierwsze piękne intro już powodowało dreszcze. Następnie ciekawie przedstawione informacje, porady. Pamiętam także "Kwant", "Laboratorium", "Przybyszów z Matplanety". Szkoda tylko, że "Sondy" i całej TVP Edukacyjnej nie dali na głównych kanałach TVP, zamiast tego całego mułu i ogłupiającego szlamu. Szkoda mi dzisiejszych dzieci...

Vidivarius   15 #11 22.07.2012 12:43

"Sondę" oglądałem zawsze odkąd tylko zaczynałem rozumieć otaczający mnie świat. Nie ominąłem żadnego chyba odcinka i bardzo mnie zmartwiła śmierć prowadzących. Jak porównuję "Sondę" do innych programów popularnonaukowych oglądanych już później na Discovery itp, to żaden z nich nie wywoływał tylu emocji, ciekawości, żaden tak nie poruszał umysłu jak właśnie "Sonda".
Oglądałem też: "Kwant", "Spektrum", "Laboratorium" - również ciekawe. Niemniej "Sonda" królowała.
Dziś TP w zdecydowanej większości nadaje odmóżdżającą papkę - niezła misja - chyba zidiocenia narodu.

  #12 22.07.2012 19:00

Najlepszy program tego typu!!

trux   11 #13 22.07.2012 19:04

Czołówka miała niesamowity klimat, a program był genialnie prowadzony przez dwóch ludzi z pasją.
Jakiś czas temu odkryłem że to co wtedy było nowością, dzisiaj nas otacza lub odchodzi do lamusa.

lubicz   4 #14 22.07.2012 19:47

To był kosmos! Te sweterki i totalny odjazd technologiczny... ludzie jedząc kolację łykali technikę.

Bucic   9 #15 22.07.2012 20:58

A ja sondę oglądałem zanim jeszcze mogłem zrozumieć połowę z rzeczy, o których w tym programie była mowa :) Potem oglądałem nadal. Myślę, że temu programowi zawdzięczam w znacznej części swoje zamiłowanie do techniki, ciekawość świata, skłonność do eksperymentowania... I to, że jestem dzisiaj inżynierem! :) Programowi Sonda i oczywiście programom takim jak Laboratorium i KWANT. Pomyślcie też, że dla wielu z nas mógł to być jeden z pierwszych kontaktów z ludźmi z prawdziwą pasją i owocami jej pracy.

Bucic   9 #16 22.07.2012 20:58

PS. Tak samo jak czytałem pewien komiks, zanim nauczyłem się czytać ;D

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #17 22.07.2012 21:29

Pamiętam jak wczoraj informację w Teleexpress-ie o ich tragicznej śmierci...

command-dos   18 #18 22.07.2012 22:03

@Krogulec - dokładnie, nic dodać, nic ująć. Na co idzie abonament? Telewizja w dzisiejszym wydaniu jest tragiczna. Gdyby TVP poszła w ślady cyfry, polsatu, to kartę do dekoderu cyfrowego kupiłaby garstka ludzi, nawet nie trzeba byłoby jej zabezpieczać, bo szkoda bawić się w hackowanie, przegrywanie, dekodowanie - dzisiaj w telewizji publicznej nie ma czego oglądać!

Powracając do Sondy, to mogę tylko powiedzieć, że jako mały człowieczek siedziałem przed telewizorem jak zaczarowany - najbardziej utkwił mi moment, kiedy prezentowali wytrzymałość butelki PET zrzucając ją napełnioną z wysokości drabiny ;) Gdyby wtedy była nieco większa świadomość o ochronie środowiska, pewnie nie wychwalaliby tego wynalazku aż tak. Ale, wszystkiego nie da się przewidzieć, no i patrzono na inne aspekty: odporność, ciężar, itp. Obok Sondy obowiązkową pozycją był Kwant i Laboratorium - wtedy było na co popatrzeć. Mając 7 lat uwielbiałem także Przybyszów z Matplanety - czasem pani w szkole na lekcji nam puszczała na telewizorku będącym na wyposażeniu sali. Teraz dzieciaki mogą się podniecać bakuganami i innymi ben10... Jakiś czas temu jednak widziałem (i dzieciaki moje to uwielbiały) bajeczkę edukacyjną Supercyfry, ale to nie nasza produkcja...

  #19 22.07.2012 23:08

Pamiętam że się poryczałem jak pani w TV (bodajże Pani Loska) powiedziała o Ich śmierci. Uwielbiałem ten program. ZX Spectrum - ech, marzenie. Wszystko wokół teraz takie nijakie, wtedy taka Amiga, czy nawet C64 - czuło się tą solidność. Teraz chiński plastik i byle taniej, bo przecież za rok nowy model.
Misja TV...
Ta misyjność skończyła się już dawno. Dlatego nie mam odbiornika TV. No chyba że dla tej TV Historia było by warto. Misja? Radiowa Trójka, pewnie jeszcze parę innych radiowych stacji. Nasza Tv zapatrzyła się na stacje komercyjne, na "zachód". A nie wszystko co tamtejsze jest lepsze. MIeliśmy świetne programy edukacyjne, nie jakieś teletubisie (przepraszam wszystkich wielbicieli), czy inne dziwactwa.
Teraz najważniejsza jest szybka informacja, reklamy, przemoc, sensacja.
Sonda, 997, Matplaneta (cóż - dla mnie równie wtedy dziwaczna co teraz Teletubisie ;)), program edukacyjny o muzyce, o fizyce, i mnóstwo, mnóstwo innych...
I właśnie dlatego szkoda mi czasu na Tv które stało się takim telewizyjnym odpowiednikiem Onet.
Zresztą wystarczająco dużo czasu spędzam na internecie, gdzie jest jeszcze gorzej, ale na szczęście mam większą kontrolę nad misyjnością ;)
Pozdrawiam roczniki 70 :D

wieszak   11 #20 22.07.2012 23:26

Wszystkie komentarze wyczerpały pochwały, jakie mogą płynąć pod adresem twórców SONDY.
Niestety, takich programów już się nie produkuje. Pozostaje tylko pamięć i powtórki.

@Krogulec
Taki tasiemiec jak Klan też ma prawo istnieć. W tamtym czasie był zresztą podobny a nazywał się W labiryncie. Pamiętasz? :D
Bardziej chodzi o to aby ta telewizja obok masowej papki produkowała programy ambitne.
A SONDA takim programem była.

Krogulec REDAKCJA  22 #21 23.07.2012 00:12

@wieszak: Oczywiście, wszystko jest kwestią pewnej równowagi - nic nie mam do telenowel o ile obok głupawych show nie stają się jedynym wypełniaczem ramówki. Kiedyś telewizja publiczna produkowała wiele różnych ciekawych programów (oprócz Sondy np. Sensacje XX wieku) - teraz to w zasadzie tylko chłam, odgrzewane kotlety i reklamy. Gdzie ta misja na którą idą pieniądze z abonamentu?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #22 23.07.2012 00:19

@wieszak

Ja tam się przyznaję się, że "W labiryncie" oglądałem. A najbardziej podobała mi się czołówka Perfectu. A zwłaszcza ta cześć zaczynająca się od połowy tego utworu.

http://www.youtube.com/watch?v=FJtjklvHuIM

foreste   16 #23 23.07.2012 01:21

Ja jako mały bzdac ok miałem 4~7 lat to oglądałem laboratorium i laboratorium w kuchni i to było co oglądać, a teraz sam chlam emitują w tvp ja to omijam szerokim lukiem :X
Teraz tylko siedzę na discovery chanel i discovery sc i national geo :)))).

Autor edytował komentarz.
djDziadek   17 #24 23.07.2012 05:26

Pamiętam jak zasuwałem do domu aby tylko zdążyć i siedziałem z rozdziawioną paszczą, patrząc jak panowie "K" przedstawiają nowinki i ciekawostki, mnie również program ten (podobnie jak "Kwant" i "Laboratorium") "ukształtował" i zmotywował do edukacji i zainteresowania techniką...
Nie ma już teraz tak "odlotowych" produkcji, ale też nie ma obecnie takiego "embarga" informacyjnego, więc łatwiej jest dowiedzieć się na własna rękę o odkryciach i ciekawostkach, jednak klimat Sondy i dyskusje panów "K" - pozostaną na zawsze w pamięci...

Autor edytował komentarz.
Mariuce00   6 #25 23.07.2012 10:41

takich nauczycieli potrzebuje Polska!

mordzio   15 #26 23.07.2012 10:55

Orientuje się ktoś, gdzie można legalnie w internecie obejrzeć wszystkie odcinki SONDY?

Autor edytował komentarz.
Maxi_S   5 #27 23.07.2012 12:08

1) Chwała komuś za to, że powtórzono odcinki "Sondy", tylko dlaczego w TVP Historia? Czyżby pozostałe, ogólnodostępne kanały były tak przeładowane programem?
2) Nie można też zapominać o popołudniowym paśmie dla dzieci i młodzieży, które też nagle wygasło, chociaż w bardziej niejasnych okolicznościach.
3) Abonament jest po prostu kolejnym podatkiem, a ponieważ w PL _żaden_ władca nie rozliczył się z obrotu pieniędzmi podatników, więc nie ma co liczyć na to, że zrobią to publiczne media.
4) Gwiazdy na lodzie i inne hamerykańskie licencje kupują również inne państwa w Europie i nastał chyba ogólnoświatowy trend że kilku znanych wygłupia się za pieniądze a publika się cieszy.
5) Paradoksalnie, wobec współczesnych możliwości dostępu do źródeł wiedzy, takich ludzi jak Kurek, Kamiński czy Niedzicki ze świecą szukać. Na uczelniach można jeszcze spotkać pasjonatów, ale niejednokrotnie są to ludzie w wieku przedemerytalnym, profesorowie _nic_ nie muszą (i nie chcą), a młodzi patrzą jak przeżyć z miesiąca na miesiąc w możliwie ludzkich warunkach. Pasją niestety dziecka nie nakarmisz ani opłat nie zapłacisz.

  #28 23.07.2012 13:06

To się nazywa "strzał w dziesiątkę"! - Twój wpis powinien zostać wyróżniony w tygodniowym podsumowaniu + koszulka w nagrodę :)

Już wszystko zostało tutaj powiedziane więc nie ma sensu się rozwodzić dłużej, może dodam tylko że Sonda, Laboratorium i Kwant na zawsze pozostaną w naszych sercach. Nawet intro muzyczne przyprawiało o dreszcze - to dzięki programowi Kwant w którym rozbrzmiewał "Equinoxe 5" JMJarre'a poznałem i w efekcie pokochałem muzykę elektroniczną oraz astronomię. Szczególnie utkwiła mi scena gdy w programie Sonda pan Kurek przedstawiał "nowy" wówczas i przełomowy wynalazek jakim była płyta CD o wielkości płyty gramofonowej.

Dzisiaj pan Roman Kanciruk którego miałem przyjemność spotkać kilkukrotnie (prowadzący Kwant) nie ma co szukać w telewizji bo tam "nie potrzebują" inteligentnych ludzi, za to mamy komerchę w muzyce i tzw. rozrywce przeplatane nachalnymi i otępiającymi reklamami, i stąd TVP ma takie siedziby a prezesi i całe zarządy mieszkają w willach i jeżdżą na drogimi wózkami.

a kto pamięta programy jak "Telekomputer" z pierwszej połowy lat '90 oraz teleturnieje "Wielka Gra" i "Miliard w Rozumie"? :)

Czekam z niecierpliwością na częśc drugą, pozdrawia 35-latek :)

Autor edytował komentarz.
  #29 23.07.2012 13:13

Sondzie nie dorównuje, ale TVP emituje aktualnie program tego typu - "Jak to działa":
http://www.tvp.pl/wiedza/nauka-i-technika/jak-to-dziala

Można też obejrzeć to online:
http://www.tvp.pl/vod/audycje/wiedza/jak-to-dziala/wideo

torello   7 #30 23.07.2012 13:28

Wielkie dzięki Radku za przypomnienie SONDY i wspaniałych autorów tego programu. Tęsknię do tych czasów :) Wspaniały blog, wyjątkowy i wzruszający.

Songokuu   15 #31 23.07.2012 13:30

Telewizja edukacyjna to był taki PRLowski kanał Discovery.
SONDA, LABOLATORIUM nawet przybysze z Matplanety to część naszego dobra narodowego, a przynajmniej dla mnie. Ja się wychowałem na tych programach...i na Agrobiznesie :)

Teraz to głownie plotek i cycki na MTV :(
Przepraszam za dosłowność no ale taka prawda...GDZIE JESTEŚ MISJO TVP?
...a abonament każą płacić...

  #32 23.07.2012 17:15

@margo.net
Dziękuję że mi przypomniałaś o "Przybyszach z Matplanety", od razu mi się humor poprawił :) http://www.youtube.com/watch?v=6W50zWln-e4

Jeszcze sobie przypomniałem o programie Joystick, chyba tam były recenzje z udziałem p. Kaczora.

Zresztą programy dla dzieci również był na poziomie, wszyscy pamiętamy 5-10-15 czy Teleranek, teraz to już nie to samo :/

Pirx   4 #33 23.07.2012 18:54

Genialny program. Oryginalnie leciał w czwartki, bo, jeśli się nie mylę, to był w tamtym czasie naukowy (i kryminalny :)) dzień w TV.

  #34 24.07.2012 00:06

Pamiętam moment, gdy dowiedziałem się o śmierci. Ponieważ był to mój ulubiony program w tv, poczułem nieogarniony smutek. Mieszkam niedaleko miejsca wypadku. Przez wiele lat w tym miejscu stał stalowy krzyż. Niestety komuś przeszkadzał.
Nie wiem dlaczego, ale w mojej głowie utknął odcinek o maszynie do pisania i komputerze, który liczył liczbę pi.
Hmmm...

Dimatheus   23 #35 24.07.2012 09:04

Hej,

Wielka szkoda, że w TVP brak programów, które formą przypominałyby ten wyjątkowy program. Zresztą teraz misja jest jedna - jak największa oglądalność, choćby nawet serwując zwykły chłam... W tego można się było z telewizji czegoś nauczyć - teraz w sumie też można: tego, jak zdradzać i komplikować życie innym. Dlatego też w moim mieszkaniu TV się jeszcze przez długo nie pojawi. :P

Pozdrawiam,
Dimatheus

  #36 24.07.2012 16:59

Dla mnie SONDA to pewien krzyk nadziei, przyprawiony jednak dziegciem. Dlaczego tak? Nie jest trudno usłyszeć, że jesteśmy narodem DEBILI. Faktycznie nie jest najlepiej z naszym krajem, ale taka SONDA, a raczej jej popularność dowodzą, że nie taki Polak debil, jakim go malują. Pewnie, obaj panowie robili swój program w sposób genialny i rzeczywiście potrafili zainteresować ogół nawet problematyką rolniczą. Ale z drugiej strony istniał i istnieje ogromny głód na tego typu programy. Ten głód to właśnie moja nadzieja. Niektórzy piszą tu, że w TVP nie ma nie ma obecnie takich programów. Przeciętny widz, to idiota, więc dajmy mu kolejny odcinek Rancza. A jednak - ludzie wciąż pamiętają SONDę. Na płatnych platformach mamy kilka popularnonaukowych, choć dosyć płytkich kanałów. I ludzie za to płacą! Więc nie jest prawdą, że taka tematyka się nie sprzedaje. Dlaczego więc w TVP tego nie ma? Nie dlatego, że Polak to DEBIL, tylko dlatego, że ktoś chce, żeby Polak DEBILEM był. Ot, cała prawda.

  #37 25.07.2012 11:43

@command-dos:
"Powracając do Sondy, to mogę tylko powiedzieć, że jako mały człowieczek siedziałem przed telewizorem jak zaczarowany - najbardziej utkwił mi moment, kiedy prezentowali wytrzymałość butelki PET zrzucając ją napełnioną z wysokości drabiny ;) Gdyby wtedy była nieco większa świadomość o ochronie środowiska, pewnie nie wychwalaliby tego wynalazku aż tak."

Miałem wtedy może lat 10, też pamietam tą scenę jak dziś - tak się ten eksperymentalny sposób nauki dosłownie wrywał w pamięć.
Ale pamiętam też i Pana 'Sceptyka' który oczywiście poruszył temat braku biodegradalności tego wynalazku, nawet pamiętam było to 'okraszone' materiałem filmowym.

Co do obecnej tvp... szkoda słów.

Z drugiej strony 'komuna' miała też jakieś plusy.

  #38 24.09.2013 22:09

MAM POMYSŁ NA NOWY PROGRAM.
MARZY MI SIĘ program o formule podobnej do sondy a prowadzący to zapaleni naukowcy,
Prowadzący mają swoje role
-sceptyk
-optymista
-ewentualnie kobieta naukowiec ,która wyważała by tok dyskusji
W dzisiejszych realiach jakby TVP dążyło do stworzenia takiego programu byłoby popularne,dużo widzów entuzjastycznie oglądałoby każdy odcinek.
Wielu ludzi chciałoby takiego programu oczywiscie prowadzący to polacy
Nie chciałbym by mój szanowny przedmówca miał racje pisząc że ktoś chce by polacy byli debilami

  #39 19.03.2015 09:46

Kolekcjonerzy mogą dostać winyl i CD z pierwszego wydania.
http://braktowaru.pl/sonda

Radek68   21 #40 23.03.2015 10:36

@Anonim (niezalogowany): Każdy cały czas może kupić tę płytę u wydawcy (GadRecords) w cenie 40 zł.