reklama

Raport konsumencki: co czwarte urządzenie Microsoft Surface nie wytrzyma dwóch lat

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Najnowszy komputer Microsoftu, laptop Surface, wkrótce po swojej premierze okazał się urządzeniem niemożliwym do naprawy – w dziesięciostopniowej skali ekspertów z serwisu iFixit otrzymał zero punktów. Inne urządzenia Surface też nie są znacząco lepsze. Najnowszy Surface Pro 5 może pochwalić się wynikiem 1/10. Gdyby jeszcze były to jakościowo dobre urządzenia, nie byłoby problemu, kiepska naprawialność to nieunikniona konsekwencja ultramobilności. Najnowsze badania amerykańskiego magazynu konsumentów Consumer Reports pokazują jednak, że o jakości mówić tu nie można.

Jeden na cztery laptopy czy tablety Surface nie przeżyje dwóch lat – twierdzą autorzy raportu, poświęconego zarówno urządzeniom z odłączalnymi klawiaturami, jak i tym w bardziej klasycznej formie. W konsekwencji Consumer Reports wycofuje swoją rekomendację dla tych produktów, mimo że w pierwszych testach zostały one ocenione wysoko pod względem jakości wyświetlacza, czasu pracy na akumulatorze i ergonomii.

Jednak poziom awaryjności tych urządzeń daleko wybiegać ma poza standardy wyznaczone poprzez statystyczne modele magazynu. Z badań przeprowadzonych od stycznia do marca tego roku wśród 90 tysięcy właścicieli nowych laptopów i tabletów wynika, że w wielu wypadkach urządzenia Surface miały mieć problemy z rozruchem, zawieszaniem się, niespodziewanymi wyłączeniami czy nieresponsywnymi ekranami dotykowymi.

Oczywiście badaniu można zarzucić to, że wzięto pod uwagę urządzenia poprzednich generacji, podczas gdy Surface rozwinęło się od tego czasu – ale Consumer Reports podkreśla, że takie analizy przeprowadza dla urządzeń innych firm z wysoką skutecznością przewidywań. W 2015 roku analogicznie wycofało swoje rekomendacje dla trzech laptopów HP i jednego Lenovo, które faktycznie z czasem zaczęły przynosić problemy swoim właścicielom.

Wycofanie rekomendacji dla laptopa Surface (w wersjach 128 GB i 256 GB SSD), hybrydowego Surface Booka (w wersjach 128 i 512 GB SSD) oraz nowego Surface Pro 5 ma być więc jedynie potraktowane troską o konsumentów, którzy by chcieli kupić sobie drogi laptop na lata.

O tym, że Surface ma takie problemy już dzisiaj świadczyć mogą np. doniesienia internautów o słynnym Sleep of death, awarii polegającej na tym, że uśpiony na kilka godzin laptop czy tablet już się nie wybudza, trzeba go startować od nowa, w nadziei że żadne pliki nie uległy uszkodzeniu podczas nieplanowanego wyłączenia. Głośno było też o zeszłorocznej akcji wymiany kabli zasilających urządzeń Surface, które nagrzewały się niekiedy tak, że groziły pożarem.

Microsoft oczywiście odrzucił zarzuty Consumer Reports. Rzecznik firmy stwierdził, że realne dane o naprawach Surface daleko odbiegają od modeli statystycznych konsumenckiego serwisu, a wycofanie rekomendacji nie odzwierciedla prawdziwych doświadczeń użytkowników Surface, nie ujmuje też ulepszeń wydajności i niezawodności poczynionych w kolejnych generacjach tego sprzętu. Nie wyjaśniono jednak, jakie to ulepszenia wydajności zostały zrobione w ciągu ostatnich lat.

Kto ma rację w sporze Consumer Reports i Microsoft – tego nie wiemy. Na pewno rację ma iFixit. Urządzenia Surface są projektowane tak, by ich naprawa była niemożliwa, a one same kiedyś w końcu zostały elektrośmieciami. To właśnie taki nienaprawialny sprzęt miałby zniknąć z europejskiego rynku, gdyby przyjęty ostatnio przez Parlament Europejski zbiór rekomendacji wszedł w życie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama