r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Rekordowy wyciek danych Yahoo: w rękach hakerów dane 500 mln kont

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

W ciągu ostatnich miesięcy niejednokrotnie mieliśmy do czynienia z ogromnymi wyciekami danych z popularnych serwisów, wspomnieć tutaj należy przede wszystkim Dropboksa. W wielu przypadkach wycieki były efektem włamań sprzed wielu lat. Nie inaczej jest w przypadku Yahoo: zmierzchający internetowy gigant ogłosił właśnie, że doszło do być może największego wycieku danych w internetowej historii.

Według opublikowanego przez Yahoo komunikatu, w 2014 roku doszło do wycieku danych około… 500 mln kont. Mowa tutaj o takich informacjach jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, data urodzenia, hasła chronione funkcją skrótu, a także niezaszyfrowanych pytaniach pomocniczych wraz z odpowiedziami.

Yahoo nie napotkało dotąd przypadków, które stanowiłyby dowód, że w ręce hakerów trafiły jakiekolwiek niezaszyfrowane hasła czy dane wykorzystywane w transakcjach. Wyniki będącego w toku śledztwa są dla Yahoo wystarczające, aby wysunąć hipotezę, że atak był sponsorowany przez rząd niewiadomego państwa.

r   e   k   l   a   m   a

Korporacja przygotowała dla użytkowników swoich usług dokument objaśniający procedury postępowania, które mają zminimalizować wyrządzone szkody. Użytkownicy są zatem proszeni standardowo o zmianę haseł oraz pytań pomocniczych, jeśli działania te nie miały miejsca od dwóch lat, oraz zweryfikowanie aktywności pod kątem podejrzanych zachowań.

Wyciek danych z Yahoo, choć rekordowy, nie jest odosobniony, a informacje o kolejnych incydentach stają się codziennością. Jedynym rozsądnym zabezpieczeniem wydaje się w w takich przypadkach stosowanie weryfikacji opartej na dwóch czynnikach, którą oferują w zasadzie wszyscy najwięksi dostawcy internetowych usług.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.