ResMAN czyli Internet za darmo w Rzeszowie!

Strona główna Aktualności

O autorze

W Rzeszowie uruchomiono Regionalną Sieć Szerokopasmową Aglomeracji Rzeszowskiej (ResMAN) czyli bezpłatny dostęp do Internetu drogą radiową. Choć projekt jest na razie na etapie "rozruchowych" testów to już teraz z bezpłatnego surfowania po sieci może korzystać większość mieszkańców miasta. Darmowy Internet ma ruszyć pełną parą już za 3 miesiące.

Rzeszów jest pierwszym polskim dużym miastem w którym z sukcesem wdrożono taki projekt. ResMAN słada się na chwilę obecną z kilkudziesięciu hot-spot'ów zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Aby korzystać z uroków bezpłatnego sufrowania po sieci wystarczy krótka rejestracja i odpowiedni sprzęt - karta bezprzewodowa Wi-Fi pracująca w standardzie 802.11 b/g (pasmo 2,4 GHz) lub 802.11a (pasmo 5 GHz). Użytkownicy urządzeń w tym pierwszym standardzie, jeżeli nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie nadajnika, powinni dodatkowo wyposażyć się w dodatkową antenę. Całość wydatków (w zależności od standardu) waha się od ok. 200 do kilkuset złotych. W przyszłości hot-spot'y mają także zostać rozbudowane o standard WiMAX, który jest dedykowany obszarom metropolitalnym o gęstej zabudowie, gdzie urządzenia odbiorcze są duże mniej wrażliwe na bariery architektoniczne (budynki, ściany itp.) czy ukształtowanie terenu. Docelowo ResMAN ma objąć zasięgiem cały Rzeszów i najbliższe okolice.

Dotychczasowy koszt projektu to blisko 9 mln zł, został on jednak w 75% procentach sfinansowany Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z pewnością ResMAN nie powstałyby gdyby nie odpowiednie chęci, samozaparcie i przyszłościowe spojrzenie władz miasta. Czekamy na podobne kroki w innych polskich aglomeracjach!

© dobreprogramy
s