Rewolucja w e-handlu od MasterCard i PayPal

Strona główna Aktualności

O autorze

PayPal, należąca do eBay czołowa firma obsługująca płatności on-line na całym świecie rozpoczęła program beta czegoś, co śmiało będzie można nazwać rewolucją w e-handlu. Ściślej mówiąc - w płaceniu kartą kredytową za zakupione w Internecie towary. Nowa usługa wdrażana testowo przez PayPal nosi nazwę Virtual Debit Card, ale nijak ma się do tradycyjnych wirtualnych kart kredytowych, które już od dawna są w ofercie firmy.

Nowa wirtualna karta tworzona jest we współpracy z MasterCard. Jak podkreśla PayPal, nie ma obecnie sklepów internetowych nieakceptujących tego typu kart kredytowych, więc skala rozwiązania będzie ogólnoświatowa. MasterCard będzie wydawał klientom PayPal jednorazowe numery wirtualnych kart kredytowych, które będą mogły być wykorzystane tylko i wyłącznie jeden raz przy określonej przez użytkownika transakcji. Numer ten będzie generowany i wypełniany w formularzu sklepu automatycznie (oczywiście po zgodzie użytkownika) za pomocą pluginu udostępnianego przez PayPal do przeglądarki. Środki będą pobierane z konta klienta w serwisie PayPal.

Najważniejsze są dwie rzeczy - po pierwsze usługa będzie dostępna wszędzie tam, gdzie akceptowana jest karta MasterCard (inaczej mówiąc - we wszystkich sklepach on-line). Sklep nie musi nawet jawnie oferować płatności poprzez PayPal, bo ten teoretycznie nie pośredniczy w procesie płacenia. Po drugie - komunikacja pluginu z witryną PayPal będzie szyfrowana poprzez SSL. Witryna sklepu takiego zabezpieczenia nie musi już posiadać, gdyż nawet jeśli uda się przechwycić połączenie, atakujący uzyska tylko jednorazowy numer wirtualnej karty, który nie będzie mógł zostać powtórnie użyty.

Nie wyznaczono na razie daty oficjalnego uruchomienia nowej usługi, ale z niecierpliwością czekamy na pierwsze transakcje. Jeśli wszystko uda się zorganizować tak, jak opisuje to PayPal, kradzieże numerów kart kredytowych mogą już niedługo przejść do lamusa.

© dobreprogramy
s