e-Doręczenie: e-mail wyprze list polecony i zyska moc urzędową

e‑Doręczenie: e‑mail wyprze list polecony i zyska moc urzędową

e-Doręczenie: e-mail wyprze list polecony i zyska moc urzędową
Oskar Ziomek
18.06.2018 12:22, aktualizacja: 18.06.2018 17:22

Bardzo możliwe, że już wkrótce wiążąca korespondencja wysyłana obywatelom przez urzędy nie będzie musiała być realizowana za pomocą listów poleconych, a przynajmniej nie w papierowej formie jaką znamy dzisiaj. Toczone są bowiem prace nad e-Doręczeniem. To elektroniczne potwierdzenie nadania korespondencji za pomocą e-maila. Innymi słowy, listy wysyłane poprzez pocztę elektroniczną będą miały moc urzędową.

O szczegółach projektu, który trwa już teraz i realizowany ma być do pierwszego kwartału 2021 roku, można już przeczytać na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. e-Doręczenie ma być docelowo domyślną formą komunikacji urzędów z obywatelami i być równorzędne prawnie z innymi metodami, jakie znane są dzisiaj, a więc odbiorem osobistym czy nadaniem w formie papierowego listu poleconego.

Szczegóły projektu przedstawiane są na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Szczegóły projektu przedstawiane są na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Co istotne, taka forma realizacji nie będzie dostępna tylko dla urządów chcących poinformować o czymś obywatela, ale także w sytuacji odwrotnej – gdy obywatel będzie chciał zainicjować w ten sposób sprawę w urzędzie. Jak przeczytać można w projekcie, całość ma być między innymi bezpieczna, przyjazna w użytkowaniu, a wreszcie skuteczna i niezawodna dzięki obsłudze przez trzecią, zaufaną stronę. A tą, jak donosi serwis Wirtualnemedia, może być w pilotażowej fazie Poczta Polska wraz ze swoją platformą Envelo.

e-Doręczenie ma się docelowo stać częścią funkcjonującego już systemu ePUAP, a realizacja – bazować na czterostronnym modelu doręczania. Wydzielono w nim tytułowe cztery etapy, w ramach których realizowane są kolejne składniki całego procesu. Mowa o podziale na etap skrzynki urzędu, dostawcy usług urzędu i analogicznie – dostawcy usług obywatela i ostatecznie jego skrzynki. To także stąd zainicjowane zostanie fikcyjne doręczenie, w sytuacji gdy obywatel zignoruje korespondencję i świadomie nie potwierdzi faktu jej otrzymania.

Czterostronny model realizacji e-Doręczenia, fragment Wizji projektu.
Czterostronny model realizacji e-Doręczenia, fragment Wizji projektu.

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem, jeszcze w tym roku z systemu ePUAP wydzielona zostanie e-Skrzynka, za pośrednictwem której realizowana będzie korespondencja obywatela z urzędami. Wcześniej ma zostać przygotowane otoczenie prawne, by ostatecznie ustawa mogła wejść w życie w pierwszym kwartale 2019 roku wraz z funkcjonującym systemem e-Doręczeń. Wartość projektu to ponad 25 milionów złotych, z czego niecałe 22 to środki z Unii Europejskiej pozyskane w ramach programu Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)