Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Fotografia 3D - "stereopary" czy "anaglify" ?

Ostatnimi czasy jestem zasypywany pytaniami odnośnie fotografii 3D, obecnie mamy do dyspozycji kila możliwości wykonania tych fotografii a jeszcze więcej możliwości daje nam wizualizacja tych fotografii.
Należy zacząć całą zabawę od wytłumaczenia samego zjawiska postrzegania obiektów 3D. Ma to bezpośredni związek z naszymi oczami, może na co dzień tego nie odczuwamy ale nasze oczy rejestrują obraz z pewnym przesunięciem, dzięki czemu jesteśmy w stanie określić w przybliżeniu odległości od przedmiotów nas otaczających.

Na tej zasadzie możemy zaserwować naszym oczom odpowiednio spreparowane zdjęcia gdzie każde oko będzie w stanie zarejestrować ujęcie z odpowiednim przesunięciem punktu postrzegania, a nasz mózg przetworzy te informacje w odpowiedni obraz z odczuwalnymi zmianami odległości w odpowiednich obiektach.
Daje to wrażenie iż przedmioty te znajdują się w trójwymiarowej przestrzeni. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się przez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych.

Niektórzy z nas maja wadę wzroku o nazwie astygmatyzm , który powoduje zburzenia w odczuwaniu odległości i osoby z tą wadą wzroku mogą mieć problemy z odbiorem zdjęć 3D.

stereopara - dwa obrazy przesunięte w osi poprzecznej na których należy zogniskować wzrok w ten sposób aby miedzy obrazami powstał trzeci - 3D

Anaglyph - nałożone na siebie dwa obrazki z odpowiednim przesunięciem widma cyan i red. Aby zobaczyć zdjęcie należy się zaopatrzyć w okulary anaflifowe z odpowiednimi filtrami np."red - cyan"
Zdjęcia takie można uzyskać używając szyny nakładanej na statyw, lub specjalnych aparatów fotograficznych o dwóch obiektywach. Do połączenia dwóch zdjęć stosuje się specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Anaglify rysunków wykorzystywane są przy geometrii przestrzennej. Do zalet tego typu grafiki należy łatwa technika jej wykonania i niska cena okularków filtrujących. Wadami są zaś przebarwienia występujące przy oglądaniu (spowodowane przez kolorowe szkiełka) i nieodwzorowanie przestrzennych szczegółów - obiekty na anaglifach wprawdzie są posegregowane na plany, ale często sprawiają wrażenie jakby były wycięte z kartonu i ustawione w przestrzeni.

Na stronie http://www.anaglify.online-pl.com jest opis wykonywania fotografi zarówno jednym aparatem cyfrowym jak i specjalnym obiektywem 3D

"...Poniżej przedstawiam opis uzyskiwania par obrazów przy pomocy jednego aparatu cyfrowego. Mozna w ten sposób uzyskiwać stereopary w orientacji poziomej i pionowej.

1. Stanąć prosto ustawiając aparat w kierunku obiektu fotografowanego.
2. Trzymając aparat cały czas prosto przenieść ciężar ciała na lewą nogę i zrobić pierwsze zdjęcie.
3. Trzymając cały czas aparat nieruchomo przenieść ciężar ciała na prawą nogę oraz zrobić drugie ujęcie.
4. Teraz mamy gotowe dwa obrazy lewy i prawy – załadować do programu Anaglyph Maker lub innego pozwalającego na edycję par zdjęć i bawić się do woli.
5. Jeszcze jedno – odległość między obrazem lewym i prawym nie powinna być zbyt duża szczególnie, gdy fotografowany przedmiot znajduje się dość blisko.
6. Pewnym ułatwieniem w tej metodzie może być posiadanie aparatu z funkcją panoramy (w moim przypadku Canon G3), wtedy po wykonaniu pierwszego zdjęcia widzimy je na podglądzie i łatwiej jest nam kadrować drugie zdjęcie ..."

Dla osób zainteresowanych polecam programy darmowe: Anaglyph Maker StereoPhoto Maker Opis programu Stereo Photo Maker

dodatkowo zapraszam na stronę : http://www.start3d.com/pl/gdzie po stworzeniu własnego profilu za darmo z 2 zdjęć można złożyć animację 3D 

Komentarze

0 nowych
iluzion   5 #1 30.06.2010 23:27

Świetny wpis.

"Anaglify rysunków wykorzystywane są przy geometrii przestrzennej."

Korzystałem kiedyś z takich rysunków ucząc się geometrii wykreślnej na podstawie książki F. Otto, do której dołączone były "okulary 3D" :)

WODZU   18 #2 01.07.2010 12:10

Ja mam astygmatyzm i nie mam problemu z odbiorem obrazów 3D i odczuwaniu odległości. Astygmatyzm jest uciążliwy raczej z tego powodu, że jasny punkt na ciemnym tle widziany jest jako kilka przesuniętych nieznacznie względem siebie punktów.

Airborn   8 #3 01.07.2010 12:11

Dodam tylko, że o ile nie duży procent populacji w codziennym życiu w ogóle nie jest zdolny do postrzegania przestrzennego (tutaj chodzi również o wiele innych zaburzeń, nie tylko o astygmatyzm), o tyle z prawidłowym postrzeganiem obrazów anaglifowych problemy ma około 30% ludzi.

Dimatheus   23 #4 01.07.2010 14:58

Hej,

@ WODZU - po prostu wszystko zależy od tego, jaki masz astygmatyzm. :) Sam też noszę "cylindry" i jakoś szczególnie nie mam problemów z postrzeganiem 3D.

A swoją drogą coraz popularniejsze w laptopach stają się polaryzowane matryce 3D, które umożliwiają konwersję i przeglądanie w czasie rzeczywistym materiałów właśnie do 3D. Oczywiście efekt uzyskany ze zwykłego zdjęcia nie jest tak dobry, jak w przypadku specjalnie przygotowanego materiału. Choć trzeba przyznać, że bajer jest dość ciekawy - a doznania wprost proporcjonalne do wielkości matrycy. :)

Pozdrawiam,
Dimatheus

WODZU   18 #5 01.07.2010 19:03

Jakiś czas temu słyszałem o telewizorach PHILIPS, które potrafią wyświetlać obraz 3D bez potrzeby zakładania okularów, ale nie wiem ile w tym prawdy i jak to w ogóle jest możliwe. Ponoć póki co mają trochę problemy z intensywnością kolorów co nie pozwala wprowadzić ich na rynek.

RoninPn   14 #6 02.07.2010 07:34

Ogólnie mówiąc to ostatnio Fuji Film wypuściło na rynek aparat [url=http://fujifilm.pl/aparaty_cyfrowe,3d,78.html]"FinePix REAL 3D"[/url] z dwoma obiektywami które rejestrują obraz i zapisują w postaci pliku MPO (Kompatybilność z Multi Picture Format).
Dodatkowo na wyświetlaczu można zobaczyć efekt 3D (na zdjęciach wykonanych tym aparatem) który jest zaimplementowany z technologi ramki cyfrowej [url=http://fujifilm.pl/aparaty_cyfrowe,3d,80.html]"FinePix REAL 3D V1"[/url]
zapewne ta technologia znajdzie zastosowanie w wielu nowoczesnych urządzeniach, co nie zmienia faktu że wiele firm próbuje stworzyć własny system wyświetlania obrazu 3D

WODZU   18 #7 02.07.2010 10:19

Gdyby kogoś również nurtowało pytanie dotyczące uzyskiwania obrazu 3D bez użycia jakichkolwiek okularów to tutaj jest to wyjaśnione http://monitory.idg.pl/artykuly/42755_3/Wizja.w.trzech.wymiarach.html

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #8 02.07.2010 19:14

Jestem ciekaw kiedy 3D trafi już całkowicie pod strzechy, bo to dopiero początek ...

pysiu   13 #9 04.07.2010 14:22

ciekawa sprawa z tymi 3d fotkami :) tyle że trzeba mieć akurat okularki pod ręką:)

RoninPn   14 #10 05.07.2010 10:42

Nie koniecznie od razu okulary wystarczy mieć konto na

http://www.start3d.com

i można tak przesyłać pliki które prze konwertują na animację.
niestety nie zawsze to ładnie im wychodzi.
ale zdarzają się też rodzynki:

http://www.start3d.com/pl/6784720682/0003/7122382884728170

  #11 25.04.2011 22:15

W tytule chyba jest błąd. Powinno być STEREOPARY

RoninPn   14 #12 06.05.2011 11:11

@demanix THX - poprawione