Modern UI działa na ekranach z niższą rozdzielczością 1024x600px

Windows 8- Fajny temat "rzeka", już myślałem że nie napiszę nic na ten temat z prostej przyczyny, ktoś w M$ wymyślił sobie że Windows 8 będzie działał tylko na monitorach z rozdzielczością 1024 x 768px

Aby przejść do Sklepu Windows oraz pobrać i uruchomić aplikacje, wymagane jest połączenie internetowe oraz ekran o rozdzielczości co najmniej 1024 x 768.
Aby przyciągać aplikacje, wymagany jest ekran o rozdzielczości co najmniej 1366 x 768.

Dało się Windows 8 zainstalować na Aspire One D255E z 10" wyświetlaczem, pomimo rozdzielczości ekranowej 1024x600px. Tylko co dalej ?
Magiczne kafelki się nie chciały uruchamiać wywalając błąd rozdzielczości ekranu.
pomyślałem sobie "czyli pozostaje powrót do starych przyzwyczajeń" - programy innych producentów instalowane w poczciwym Windows 7 działają bez problemu na niższych rozdzielczościach tak samo jest z Windows 8.
Niby wszystko pięknie ? Ale ja chcę używać tego za co zapłaciłem i to bez zaśmiecania kompa zdublowanymi programami.
W sumie to odpuściłem sobie temat bo nie chciało mi się za bardzo szukać rozwiązania problemu - może z lenistwa może z braku czasu. Ostatnio pożyczyłem kumplowi D255E bo potrzebował "coś dla dzieciaka na wyjazd". Oczywiście nie wspomniałem nic o problemach z uruchomianiem aplikacji Modern UI na moim wyświetlaczu. Maleństwo powróciło do mnie z "o dziwo" działającymi kafelkami - pewnie sprawę załatwiła jakaś aktualizacja ?
Okazało się że jest sposób na rozwiązanie a raczej ominięcie tego problemu grzebiąc w rejestrze. Wymuszając zmianę rozdzielczości ekranu na wyższą wymaganą przez Modern UI do uruchomienia zawartego w Windows 8 oprogramowania.

Poniższy "tutek" zadziałał na moim maleństwie ale nie gwarantuję że zadziała na innym sprzęcie a zabawa zmiany rozdzielczości na inną niż przewidział producent sprzętu może spowodować jego uszkodzenia za które nie biorę odpowiedzialności !!!

Wciskamy kombinację klawiszy [logo Windows] + [R] i wpisując w pole Run polecenie "regedit" i potwierdzamy [ENTER]
Jeśli wyskoczy komunikat o dostępie kontrolowanym przez użytkownika potwierdzamy wybierając przycisk [TAK].

Klikamy w górnym pasku EDIT> Znajdź... lub skrótem [CTRL] + [F] i wpisujemy :
display1_downscalingsupported

I przeszukujemy rejestr, gdy znajdziemy frazę klikamy na nią i zmieniamy "Dane wartości" z "0" na "1"
Wciskamy "F3" i za każdym razem jeśli w "Danych Wartości" jest "0" podmieniamy na "1" aż do pojawiania się komunikatu "Wyszukiwanie w rejestrze zakończone".
Możemy zamknąć "Edytor rejestru" i zresetować komputer.
Po restarcie odpalamy pulpit klikamy prawym przyciskiem i wybieramy "Rozdzielczość Ekranu" pojawią się nam nowe dostępne rozdzielczości wyższe niż przewiduje nasz ekran
mamy do wyboru 1024x768px lub 1152x864px wybranie którejkolwiek rozdzielczość z tych wyższych pozwala na zabawę z kafelkami Modern UI.

UWAGA ... Ponieważ rozdzielczość ekranu jest zmieniona wszystkie napisy i ikony wydają się szersze o około 10-15 %. Nie polecam oglądania zdjęć w wyższych rozdzielczościach niż przewidywana przez producenta sprzętu, zdjęcia będą zniekształcone.