Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

„Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Poznaniu"

To że nie każdego stać na komputer to na pewno wiadomo, ilość osób które posiadają dostęp do internetu jest również uzależniona od finansów rodzinnych. W dobie cyfrowego przekazu gdzie już w urzędach musimy znać przynajmniej podstawy użytkowania komputera (wysłać mailem np. CV) są osoby które nie stać na taki luksus. Miasto Poznań prowadzi akcję „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”, w ramach której do gospodarstw domowych, w których nie ma komputera mają trafić takie maszyny. W sumie do rozdanie jest ich 3000. Do 31 maja zgłosiło się około 400 zainteresowanych, to stosunkowo mało osób biorąc pod uwagę 3000 komputerów które maja być dostępne w programie i tu należy przypomnieć że termin składania podań mija 31 lipca 2011r. Na realizację projektu miasto otrzymało 15 milionów unijnej dotacji. To 85% potrzebnej kwoty. Resztę kwoty w wysokości 3 milionów 800 tysięcy złotych, przeznaczy Urząd Miasta. Coraz więcej poznaniaków korzysta z darmowych punktów umożliwiających dostęp do Internetu. Takie miejsca znajdują się najczęściej z publicznych bibliotekach. Wkrótce poznaniacy będą mogli korzystać z Internetu również we własnym zakresie. Co trzeba zrobić, by zakwalifikować się do programu? Przede wszystkim trzeba mieć poznański meldunek i nie mieć dostępu do Internetu. Na pozytywne rozpatrzenie wniosków mogą liczyć osoby:
- z gospodarstw domowych spełniających warunki upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej,
- z gospodarstw domowych spełniających warunki upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu świadczeń rodzinnych,
- niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym,
- dzieci i młodzieży uczącej się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej uprawniającej do uzyskania stypendiów socjalnych.

Wszystkie osoby, które zostaną zakwalifikowane do programu oprócz komputera otrzymają też szkolenie z jego obsługi oraz z poruszania się po Internecie.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie w celu uzyskania szczegółowych informacji i pobrania Formularzy Zgłoszeniowych, mogą się zgłaszać do Biura Zarzadu Projektu, które mieści się przy Rynku Śródeckim 3 w Poznaniu. Dokumenty należy składać do 31 lipca 2011r. do godziny 15.30. osobiście lub za pośrednictwem poczty (liczy się data wpływu).
Wraz z kompletnie wypełnionym Formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć:

a) kserokopię dowodu osobistego,
b) zaświadczenie o dochodach (netto) za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku i decyzję o przyznaniu zasiłku rodzinnego, stypendium szkolnego lub świadczeń z pomocy społecznej, za miesiąc (lub obejmujące miesiąc) poprzedzający złożenie wniosku (w przypadku korzystania z tych świadczeń),
c) zaświadczenie o czasowym meldunku (jeśli dotyczy),
d) w przypadku osób uprawnionych a niepobierających stypendium szkolnego, zaświadczenie o pobieraniu nauki lub ksero odpowiedniego dokumentu (np. legitymacji szkolnej),
e) orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jeśli dotyczy),

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
DOTACJE NA INNOWACJE- INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ!

dokumenty potrzebne do rejestracji znajdują się na stronie: e-poznan.pl

Ciekawe czy podobne akcje są przeprowadzane w innych miastach? 

Komentarze

0 nowych
Kpc21   10 #1 11.07.2011 13:04

"Coraz więcej poznaniaków korzysta z darmowych punktów umożliwiających dostęp do Internetu. Takie miejsca znajdują się najczęściej z publicznych bibliotekach. Wkrótce poznaniacy będą mogli korzystać z Internetu również we własnym zakresie."
Coś takiego jak darmowy dostęp do Internetu już istnieje:
http://www.aero2.pl/www/ubdi.html
Trzeba tylko kupić modem.

NRN   10 #2 11.07.2011 13:23

Bardzo dobry wpis.

@Kpc21, jedną wadę ma ten cały Aero^2 - trzeba odebrać kartę osobiście w Warszawie (bodaj pkt. 5.1 regulaminu). Ponadto, należy pamiętać, że do wpłacenia jest 55 zł depozytu, z którego są pokrywane m.in. koszty wymiany kart SIM w przypadku uszkodzenia ze strony abonenta, i który przepada jeśli się nie odda karty w odpowiednim czasie od końca umowy, a sama umowa ważna jest 36 miesięcy od powstania regulaminu, a nie od zawarcia umowy :P

No i ostatnie: jedno połączenie bezpłatne ma prędkość ograniczoną do 256-512 kbit/s zależnie od terminu od utworzenia regulaminu, oraz może trwać do 60 minut. Nie ma sprecyzowane, po jakim czasie można nawiązać drugie bezpłatne połączenie, oraz jakie są ograniczenia po tych 60 minutach.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to spory krok naprzód w udostępnieniu darmowego dostępu do Internetu dla każdego i w każdym miejscu, gdzie jest odpowiednia infrastruktura bezprzewodowa. Niezła konkurencja dla HotSpot-ów. Ograniczenia są aktualnie konieczne, bo inaczej byłoby to naruszenie konkurencji na rynku, jednak z czasem (miejmy nadzieję) brak ograniczeń i bezpłatność dostępu staną się standardem ;)

januszek   22 #3 11.07.2011 13:23

Kpc21: Mapę zasięgu obejrzyj i przeczytaj jak z tego skorzystać: http://lajfmajster.pl/2011/07/08/darmowy-internet-od-aero2-jak-z-niego-skorzystac

@RoninPn: Taki program wiele miast, gmin i wsi w Polsce próbowało realizować i jak pamiętam to wszędzie się kończył właśnie tak, że zainteresowanych było 10-20% tego co w projekcie przewidywali. Z tego ciekawe wnioski można by wysnuć, począwszy od tego, że problem wykluczenia cyfrowego nie sprowadza się do braku komputera... ;)

NRN   10 #4 11.07.2011 14:37

@januszek, jeszcze jeden problem z programem darmowego dostępu do Sieci jest fakt, że firmy telekomunikacyjne się baaaardzo o to burzą (że to im rynek zakłóca)...

Przy okazji pisząc do Kpc21 odpowiedziałeś mi na moje pytania. Dzięki ;)

januszek   22 #5 11.07.2011 15:13

@NRN: Burzą się bo rzecz nie jest jednoznaczna, zerknij tu: http://42.pl/u/2CYP_Nie_lubimy_darmowego_netu

W_tym_temaciE   5 #6 11.07.2011 16:58

Słyszałem o jakimś freeM. Czy czymś podobnym. I w takim wypadku, można by włożyć kartę do modemu i wio!

  #7 11.07.2011 17:17

Orientujesz się może w jakich konfiguracjach mają być te kompy? Bo przy takim budżecie to dość solidne powinny wyjść... Chyba że niezłe wałki tam w Poznaniu robicie. Informacja o tym programie jak mniemam znajduje się tylko na stronie www? Bo to najlepszy sposób na dotarcie do "wykluczonych cyfrowo". Im mniej chętnych tym więcej się rozda znajomym, bo jak sądzę to sterta wniosków "cudownie" urośnie o 15.29..?

  #8 11.07.2011 18:58

r, ja, mieszkaniec Mazowsza, słyszałem o tej akcji w telewizji i prasie.

Aleks7   3 #9 11.07.2011 20:16

Ta kasa to tylko na te komputery czy na coś jeszcze?
Bo to ponad 21 milionów, czyli więcej niż po 7200zł na komputer!

RoninPn   14 #10 11.07.2011 20:30

Dokładne liczby :
Wartość całkowita projektu: 17 749 439,00
Wysokość dofinansowania z UE: 14 981 290,00 (85% pełnej kwoty - reszta pochodzi z kasy Miasta)
można sobie podzielić tę kwotę przez ilość 3000 stanowisk ale należy pamietać że w tej kwosie są uwzglednione również darmowe kursy obsługi PC. Wychodzi około 5916,50żł na stanowisko. Dodatkowo nalezy jeszcze pamietać że w tym jest również dostęp do internetu oraz system namieżania PC (chyba GPS).

freyah   18 #11 11.07.2011 21:20

No, takie akcje są godne uwagi i na pewno nie będą to zmarnowane unijne pieniądze, bo niektóre projekty to nic tylko się wziąć i płakać nad tym, że pieniądze idą tak naprawdę w błoto. U mnie w powiecie był ostatnio projekt- niestety nie znam dokładnej nazwy, ale chodziło o szerzenie wśród lokalnej społeczności regionalnej kultury, kuchni, itp. Poszło na to 50 tys. zł i tak naprawdę, gdyby nie to że pracuję w starostwie to nawet o tym projekcie nie miałabym zielonego pojęcia, że coś takiego było zorganizowane...

4lpha   10 #12 11.07.2011 21:27

I oczywiście wsadzili tam Windows, bo rodzina wykluczona cyfrowo będzie miała kasę na kolejne wersje okienek ;)

  #13 12.07.2011 09:22

Patrząc na samą kwotę z UE cena takiego sprzętu to 5000 zł. Na 100 % jest to sprzęt za mniejszą kwotę i to z Linuksem na pokładzie, więc nie wiem dlaczego tyle pieniędzy to kosztuje. Nie wiem jak jest realizowany dostęp do internetu i może to pochłania tak dużą kwotę. Wszyscy mówią że mało osób się zgłosiło. Pewnie dlatego że w naszym kraju kryteria odnośnie dochodu są tak zaniżone że nawet emerytka wychowująca samotnie wnuczkę się nie kwalifikuje. Następną kwestią jest informacja. W szkole nie widziałem takowej, w MOPS być może jest, w telewizji również brak informacji. Szkoda tylko że ta fajna akcja zainspirowana pomysłem jednego z radnych m. Poznania może się nie do końca udać.

RoninPn   14 #14 12.07.2011 18:58

Dostałem dziś dziwną wiadomość, jako że jedną z opcji jest "- niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym, " przekazałem te informacje sąsiadce która się zajmuje synem z "zespołem" jak się okazało w szkołach dla niepełnosprawnych było o tym głośno, niestety grono pedagogiczne stwierdziło że i tak dzieci niepełnosprawne nie otrzymają tych komputerów bo podobno jest wymóg że przyznaje się te kompy tylko osobom z niskim uposażeniem nie przekraczającym 250 zł na osobę w rodzinie. - głupi żart czy nie ale dzieciaki i ich rodzice zrezygnowali z ubiegania się o "wykluczenie cyfrowe".
Miasto milczy przy pytaniach o konfigurację i oprogramowanie sprzętu który miał się pojawić, zdaje się że ktoś z UM zarobi na tym kokosy.

Kpc21   10 #15 12.07.2011 23:48

Co do darmowego internetu z Areo2 - na razie działa dobrze:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=349018#349018
Jedyny mankament to zasięg.

djDziadek   17 #16 14.07.2011 17:35

Inicjatywa godna pochwały, wszyscy się starają ale odnoszę wrażenie, że wyjdzie - jak zwykle i znowu "ktoś" uzupełni sobie konto o niezłą kasę... żal, że tak naprawdę pomoc nie trafia do tych, którzy naprawdę jej potrzebują...

MaRa   9 #17 17.07.2011 20:03

Za 5916,50zł to można by każdemu rozdać iMaca 20 cali i jeszcze by zostało - kosztuje 3.599,00zł, przy masowym zakupie pewnie dałoby się zejść do 3 tyś zł.
Szkolenie - a na co ono? Dzieci i młodzież mają już jakieś pojęcie o komputerach, bo teraz są one w szkołach. Chyba, że sprzęt trafi do starszych ludzi, bezdzietnych - ale zapewniam, że im na nic się nie przyda, to zupełnie inna mentalność. Zamiast szkolenia można by podrzucić jakąś książeczkę dla początkujących (20zł).
Prawda jest taka, że kto chce, ten ma komputer, bo używany Dell można kupić za 200-500zł, albo podostawali od rodziny niepotrzebne części..

Trochę sceptycznie jestem nastawiony, to zdecydowanie zbyt drogi sprzęt. Tej klasy komputera nie ma większość użytkowników, którzy sami zapłacili.
Drogi komputer może zostać ukradziony (sprowadzą kolegów, popiją i wyniosą), sprzedany (żadne "namierzanie" nie pomoże) itp.
Do internetu i zadań edukacyjnych wystarczyłby słabszy komputer, szybki wręcz tylko zaszkodzi - będzie używany niemal wyłącznie do gier (i to pirackich).

Moim zdaniem najlepsze byłyby nettopy, ewentualnie all-in-one (na Atomie). Ciężko sprzedać, nie można rozebrać na części, a wydajność starczy do internetu.

command-dos   18 #18 18.07.2011 07:40

Myślałem, że będę pierwszy, który negatywnie odniesie się do całej tej akcji, ale @MaRa już zaczął ;) zresztą, jestem podobnego zdania. Dlaczego mówi się o cyfrowym wykluczeniu, jak zaczynamy mieć, zwyczajnie, analfabetyzm. Niektórych nie stać nawet na wyprawkę do szkoły, jakieś książki, a tu zabierają się za rozdawanie komputerów - zupełna paranoja, jak dla mnie. Mój ojczulek jest tak cyfrowo wykluczony, że się śmieje, jak dzieci potrafią obsłużyć sprzęt, a jakoś sobie radzi... Tak jak my nauczyliśmy się czytać w przedszkolach i szkołach, tak dzisiaj dzieci powinny uczyć się obsługi komputera (nie gry!) także w przedszkolach i szkołach, nie bawić się w jakieś rozdawnictwo. Jestem ciekaw, ile przekrętów na tej całej akcji wyjdzie (kto zaopatruje w sprzęt, powiązania z pomysłodawcami projektu, ile potem sprzętu znajdziemy na alledrogo, itd.), bo sumka jest dość spora i nikt nie zauważy, jak "zginie" z niej 10k, 20k zł... Ja nigdy nie dostałem nawet żadnej książki i mało kto bał się o moje wykluczenie analfabetyczne w społeczeństwie - a tych, jak poczytacie różne fora, niestety przybywa... Dla mnie akcja jest bezsensowna - dajemy rybę zamiast wędki...

  #19 04.02.2013 19:47

jaja sobie robia z tymi komputerami.dwa lata ponad zalatwiaja.ilu sie przy tym napaslo.specjalne biuro z obsluga ,komisja 16 osob,specjalny etat dla pelnomocnika kursy ktore nic nie daly oprocz pieniedzy dla instruktorow,grobelny robi sobie klake wreczajac komputry wybranym.chcialbym wiedziec ile kosztowaly komputery i gdzie jest reszta pieniedzy.kto to rozlicza .

  #20 09.05.2013 22:16

Witam, konfiguracja jest już na stronie cały zestaw jest warty jakieś 2000zł reszta poszła na tak zwane kursy :P internetu nie wliczam bo jezeli to jest Aero2 to jest bezpłatny dla kazdego no dobra kosztuje jakies 200 zł bo trzeba kupić sima i modem. Ja akurat nie biore w tym udziału ale ciekawiło mnie co za sprzęt dadzą co do samej jednostki nie mam zastrzeżeń ale monitor to już jakaś paranoja 17 cali w epoce min 21 to juz chociaż 19cali by dali mówiąc krótko ktoś sie niezle nachapał.
Pozdrawiam zainteresowanych i nie tylko.