Śnieżnik - system szkolenia strzeleckiego

"Si vis pacem, para bellum" - Armia od najstarszych czasów szkoliła swoich wojowników w rozmaity sposób, aby podnieść poziom przydatności w trakcie konfliktów zbrojnych. W czasach pokoju , szkolenia zmieniały się wraz ze zmianą uzbrojenia i taktyk wykorzystywanych na polu walki. Obecnie do szkolenia pojedynczego żołnierza z wykorzystaniem broni strzeleckiej wykonuje się na kilka możliwości. Strzelnice z bronią pneumatyczną oraz bronią palną z ostrą amunicją. Niestety strzelanie z ostrej amunicji pociąga za sobą duże koszty (musimy utrzymywać strzelnicę, koszty amunicji, koszty zużycia broni oraz jej konserwacji) dla tego coraz częściej wykorzystuje się do szkoleń systemy które maja nam dać wyobrażenie tego co może spotkać żołnierzy na polu walki ale przenosząc ich do świata cyfrowego. Jak to wygląda?

Firma AutoComp przy współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia w Zielonce. skonstruował System "Śnieżnik". Zarządzanie systemem odbywa się przez operatora obsługującego jednostkę PC z nieco archaicznym Windows XP profesional. Do kompletnego zestawu potrzebujemy jeszcze : dużego pomieszczenia z regulacją poziomu oświetlenia , projektora, zestawu głośników, układu śledzenia celowania broni, egzemplarzy broni inteligentnej wyposażonej w moduły komunikacji radiowej, diody laserowe oraz układy pneumatycznego przeładowywania.

W trakcie Dni otwartych Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, operatorami poszczególnych stanowisk były dzieci żołnierzy którzy tam stacjonują - czyli w miarę łatwe oprogramowanie. Co może być trudnego w wyborze typu odbywanego szkolenia, mamy listę z której wybieramy jedną z kilku możliwości.

Jak widać na załączonym obrazku wybieramy strzelanie statyczne lub dynamiczne, a nawet jeśli ktoś woli "strzelanie sytuacyjne" - czyli takie ze zdjęciami oceniającymi czas reakcji i poprawność wyboru gdzie strzelamy do potencjalnych uzbrojonych przeciwników pozostawiając cywilów bez uszczerbku na zdrowiu. Możliwe jest wyświetlenie całej symulacji w postaci filmu zarówno dla pojedynczego operatora broni jak i dla całego pododdziału.

Niby wszystko łatwe bo to samo dają nam w większości gry FPS ale to co odróżnia zestaw szkoleniowy do gier to "broń inteligentna" czyli coś zbliżonego wyglądem i ciężarem do broni którą mają na wyposażeniu żołnierze - mowa o karabinkach i pistoletach a nawet wyrzutniach RPG.


Zestawy pneumatyczne można dołączać dla odzwierciedlenia pracy broni zarówno przy strzale jak i przeładowaniu zamka. Całość jest połączona systemem radiowym rejestrującym różne zadania dla poszczególnych modułów a każdemu modułowi można przypisać inne zestawy parametrów. Wskaźniki laserowe odzwierciedlają celowanie i punkty trafień w trakcie strzału. W oparciu o typ używanej broni, przesyłane przez nią parametry pracy oraz rejestrowaną pozycję jej wskaźnika laserowego na ekranie system na bieżąco tworzy odpowiednie krzywe balistyczne oraz analizuje ich położenie na trójwymiarowej scenie. Proces ten jest odpowiednio (zgodnie z prędkością lotu pocisku) rozciągnięty w czasie dzięki czemu odzwierciedlona jest bardzo dokładnie fizyka strzału (m.in. celowanie z wyprzedzeniem w odległe cele ruchome). Wyniki ze szkolenia można zapisywać i przechowywać w bazie danych dla tworzenia analiz i do tworzenia kolejnych symulacji.