Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Sowa ASUS – czyli zwykły tekst o słuchawkach

Dzięki uprzejmości firmy Asus, na początku tygodnia otrzymałem do testowania zestaw słuchawkowy przeznaczony dla graczy.
Należałoby wspomnieć, że firma tajwańska Asus, zaprojektowała i oferuje graczom cały zestaw urządzeń,(klawiatura, mysz, podkładki) które łączy nazwa STRIX – łac. „sowa”.
Nie ukrywam, że nie jestem graczem-PRO – nie zajmuję się tym ani sportowo ani zawodowo. Do tej pory uważałem, że wydatek 150zł na słuchawki to strata kasy, którą mogę przeznaczyć na zakup nowej gry lub jakiegoś dodatku.
Gdy otrzymałem zestaw STRIX DSP zdziwiło mnie, że wygląd słuchawek znacznie odbiega od tych, do których się przyzwyczaiłem, bowiem są bardziej kanciaste i futurystyczne.

Budowa jest modułowa:

Mikrofon to osobny element

który za pomocą wtyczki jack w odpowiednim miejscu wpinamy do słuchawek. Sam wysięgnik mikrofonu wygląda jak kawałek plastiku, ale wykonany jest z matowego elastycznego tworzywa, tylko wtyczka i i końcówka z mikrofonem są twarde. Dzięki temu, że wysięgnik jest bardzo elastyczny można dostosować odpowiednia dla użytkownika odległość mikrofonu od ust.

Futurystyczny design gamesetu

kryje w sobie pełnowymiarowe heksagonalne poduszki nauszne kryjące neodymowe przetworniki o średnicy 60 milimetrów działające w paśmie przenoszenia 20-20000 Hz i czułości 98dB SPL oraz posiadające impedancję 32 omy.
Optycznie kształt słuchawek po złożeniu rzeczywiście przypomina oczy sowy a to co zaskakuje to waga zestawu która wynosi zaledwie 320gr.
W najszerszym miejscu poduszki mają aż 130 milimetrów szerokości, co powoduje, że praktycznie każdy gracz bez problemu dopasuje słuchawki do swoich uszu.
Przetworniki są odizolowane poduszkami wykonanymi ze skóropodobnego materiału o wysokości i szerokości około 2 cm. Daje to bardzo komfortową grę, gdyż jesteśmy całkowicie odizolowani od otaczającego nas świata i słyszymy tylko te dźwięki, które generowane są przez grę. Dodatkowo zminimalizowana jest emisja dźwięków z słuchawek na, zewnątrz dzięki czemu nie działamy na nerwy pozostałym domownikom. Bardzo korzystnie to funkcjonuje zwłaszcza wieczorową porą, jeśli w tym samym pomieszczeniu któryś z domowników ogląda TV lub gra na konsoli.

Pałąk słuchawek

jest skonstruowany z 2 elementów, główny nośnik jest wykonany z twardego tworzywa i ma za zadanie dopasowanie się do szerokości głowy gracza, a mniejsza elastyczniejsza poprzeczka wewnątrz reguluje wysokość głośniczków odpowiednio do kształtu głowy gracza. Niema nic, co by się przesuwało wszystko działa bardzo sprawnie i można by powiedzieć samoczynnie dopasowuje się do gracza, nie powodują efektu zmęczenia podczas wielogodzinnego użytkowania. Głośniczki dodatkowo są osiowane podłużnie względem pałąka, dzięki czemu można złożyć je płasko na czas transportu.

Sterownik STRIX DSP

– serce zestawu – to nic innego jak karta dźwiękowa podłączana przez USB do PC typu plug-and-play. Po podłączeniu stacji audio DSP system Windows sam wykrywa nowe urządzenie i wyłącza zintegrowaną kartę dźwiękowa z płytą główną, choć już w necie są informacje że czasem może nie działać to poprawnie gdy w PC wpięta jest dodatkowa karta dźwiękowa, wystarczy we właściwościach dźwięku zmienić domyślne uprzędzenie na STRIX i po kłopocie.

W zestawie zastosowano technologie Dolby Headphone i Dolby Pro Logic IIx

Dzięki temu użytkownik może uzyskać prawdziwy, 7.1-Kanałowy, trójwymiarowy dźwięk przestrzenny, który bardzo sprawdza się w grach typu fps. Pomimo skutecznego izolowania samych słuchawek producent zastosował również skuteczną technologię eliminacji szumów otoczenia o nazwie Environmental Noise Cancallation (ENC). System ENC filtruje nawet do 90% dźwięków zapewniając niwelację wszelkich zakłóceń i zniekształceń, dzięki temu systemowi nie słychać nawet dźwięku klawiatury używanej podczas gry. Budowa stacji DSP nie odbiega wyglądem od słuchawek jest również futurystyczna, ale również bardzo ergonomiczna.
Od spodu mamy możliwość włączenia/wyłączenia trybu 2-kanałowego dla muzyki lub wideo lub 8-kanałowego dla gier lub filmów wysokiej, jakości z dźwiękiem przestrzennym.
Z tyłu od prawej strony znajduje się gniazdo USB a z lewej, gniazdo głośników i słuchawek.
Na froncie stacji DSP jest selektor trybu, na którym ustawiamy czy mamy zamiar regulować głośność słuchawek, poziom czułości mikrofonu lub rodzaj spektrum, w którym powinny działać słuchawki w oparciu o rodzaj gry, w którą mamy zamiar grać.
Od góry mamy 4 przyciski/przełączniki odpowiadające za włączanie lub wyłączanie rodzaju dźwięki Surround / włączanie wzmacniacza AMP / mikrofonu / przełączanie między głośnikami i słuchawkami.

Potencjometr z kilkoma diodami wskazujący poziom dźwięku lub wybór spektrum gry (FPS / skradanie się w FPS / RPG / wyścigi). Poprzednia wersja słuchawek STRIX PRO miała nieco inną w budowie stację audio również podłączaną do PC za pośrednictwem USB, stacja audio DSP ma więcej funkcji i jest wygodniejsza w użyciu.

Wraz z zestawem otrzymujemy 2 przejściówki do urządzeń mobilnych lub konsol do gier typu A i typu B. Kabel USB do połączenia stacji DSP z PC. Instrukcja obsługi zawiera aż 3 strony w języku polski z odpowiednimi rysunkami objaśniającymi funkcje pokręteł i przycisków.

Podsumowanie zestaw STRIX DSP to bardzo zaawansowane słuchawki wraz ze stacją audio, dzięki którym możemy cieszyć się przestrzennym dźwiękiem 3D, dzięki technologiom Dolby® Headphone oraz Dolby Pro Logic® IIx. W przeciwieństwie do konkurencyjnych modeli Strix DSP bezpośrednio przetwarza oryginalny dźwięk 7.1-kanałowy w wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1, toteż nie występuje obniżająca, jakość redukcja kanałów wykonywana przez PC. Efektem jest dźwięk o niesamowitym realizmie. Efekt filtrowania zakłóceń otoczenia dodaje nam możliwość cieszenia się czystym dźwiękiem zarówno w niskich jak i w wysokich tonach. Słyszymy tylko to, co powinniśmy słyszeć podczas gry, bo kto w trakcie gry zwraca uwagę na dźwięk telefonu … ?

Niestety nie mogę nigdzie znaleźć ceny zestawu, choć poprzedni Strix PRO kosztuje około 389zł
i dla niektórych cena może być nie do przełknięcia dla mnie to jednak sensowny koszt, za tak wysoką jakość dźwięku oferowaną przez ten zestaw słuchawkowy.

 

sprzęt urządzenia mobilne gry

Komentarze

0 nowych
neXt___   12 #1 02.11.2014 19:40

Proszę Cię, popraw to jak najszybciej: http://wittamina.pl/apostrof-w-zlym-miejscu/
ASUSa, po prostu, bez żadnych apostrofów, myślników czy cholera wie czego jeszcze.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #2 02.11.2014 21:58

Ogólnie słuchawki robią wrażenie. Sam test jest w porządku. Ale czytając ma się wrażenie, że jest taki trochę "służbowy", że to czysta specyfikacja i opis słuchawek, a nie test blogera. Brakuje mi w tym wpisie Twoich wrażeń z używania tego sprzętu. Opisu nauszników, jak leżą, jak się układają słuchawki, jakie są odczucia po wielogodzinnej potyczce. Czy uszy się pocą, czy słuchawki grzeją w "czajnik", itd. I co równie ważne odczuć dotyczących słuchania muzyki, czy efektów w grach. Trochę emocji.. Czyli wszystko to co jest ważne dla potencjalnego nabywcy. Ale oczywiście mimo tego, wpis jak najbardziej ok.

RoninPn   14 #3 02.11.2014 22:17

@DjLeo: oj tam oj tam, wejdź na stronę Asusa i przeczytaj ich specyfikację, znajdź 1 szczegół różniący te 2 teksty... :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #4 02.11.2014 22:28

@RoninPn: Zacytuję: "wrażenie, że .... to czysta specyfikacja", co nie znaczy, że nią jest. Przyłożyłeś się do tego wpisu i za to propsy, ale lekki niedosyt mam, tym samym swoje zdanie podtrzymuję :)

  #5 03.11.2014 00:43

320g a nie 320gr

Vanshei   16 #6 03.11.2014 06:28

@DjLeo: Dokładnie takie samo odczucie miałem po przeczytaniu tego wpisu. Jest ok nawet bardzo ale brakuje tego czegoś :) A same słuchawki wyglądają kozacko i chyba tak też grają, tylko cena pewnie przerażająca.

Autor edytował komentarz.
  #7 03.11.2014 08:37

"poprzedni Strix PRO kosztuje około 389złi [...] dla mnie to jednak sensowny koszt, za tak wysoką jakość dźwięku oferowaną przez ten zestaw słuchawkowy."

Za 400zł można kupić bardzo dobre słuchawki hifi, które nie dość że będą bardzo wygodne to będą grały lepiej niż jakiekolwiek "gamingowe" słuchawki. Np. AudioTechnika TAD-400, Grado SR60e. Osobiście też chciałem kupić tego typu słuchawki ale zdecydowałem się na TAD-400 za 300zł, nie dość że tańsze to grają zaskakująco czysto i przestrzennie

IMO nie ma czegoś takiego jak słuchawki gamingowe.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #8 03.11.2014 09:54

@Vanshei: Uff, to dobrze, bo już myślałem, że wydziwiam... :)

Autor edytował komentarz.
Kwalimir   8 #9 03.11.2014 11:07

Odpust pełną gębą ale sprzęt "gamingowy" do czegoś zobowiązuje ;)

  #10 03.11.2014 12:36

@RoninPn: "Gamingowy" - to razi w oczy. Napisz, że sprzęt "dla graczy", kilka liter więcej nie boli. Albo nie, napisz cały artykuł po angielsku i wtrąć kilka polskich słów! Używając takich słów wcale nie brzmisz profesjonalnie.

Magnum 44   17 #11 03.11.2014 16:00

@amrr (niezalogowany): Ale to są słuchawki otwarte i mają zupełnie inne zastosowanie. Słuchawki dla graczy muszą dobrze tłumić otocznie, dobrze pozycjonować dźwięk i mieć dobry mikrofon. Słuchawki HiFi potrzebują porządnej karty dźwiękowej, ew. porządnego wzmacniacza słuchawkowego, przecież nie będziesz na tym słuchać muzyki z integry ;)

RoninPn   14 #12 03.11.2014 18:23

Opisałem własne odczucia z użytkowania słuchawek które gościły u mnie przez około tydzień. Teraz muszę je odesłać i ponownie przyzwyczaić się do plastikowych Mediatech za 20zł. Jeśli macie własne odczucia z użytkowania tych słuchawek napiszcie o tym na własnym blogu... chętnie przeczytam Wasze poprawne politycznie wersje :)

https://www.google.pl/#q=s%C5%82uchawki+gemingowe

wujek google się nie myli

Autor edytował komentarz.
  #13 03.11.2014 18:27

Ale badziewie. Trzeba mieć nieźle zryte pod kopułą żeby kupić to tajwańskie dziadostwo. W przedziale cenowym 200 do 400 zł można kupić świetne słuchawki Shure, Grado, AKG, Audio-Technika czy Sennheiser i to tajwańskie badziewie które kosztuje pewnie z dwa razy tyle nawet do pięt nie dorasta porządnym słuchawkom HiFi.

  #14 06.11.2014 09:13

Jedna z ciekawszych propozycji wśród słuchawek dla graczy - spore możliwości, oryginalny design i znając ASUSa możemy liczyć na wysoką jakość