Sowa ASUS – czyli zwykły tekst o słuchawkach


Dzięki uprzejmości firmy Asus, na początku tygodnia otrzymałem do testowania zestaw słuchawkowy przeznaczony dla graczy.

Należałoby wspomnieć, że firma tajwańska Asus, zaprojektowała i oferuje graczom cały zestaw urządzeń,(klawiatura, mysz, podkładki) które łączy nazwa STRIX – łac. „sowa”.

Nie ukrywam, że nie jestem graczem-PRO – nie zajmuję się tym ani sportowo ani zawodowo. Do tej pory uważałem, że wydatek 150zł na słuchawki to strata kasy, którą mogę przeznaczyć na zakup nowej gry lub jakiegoś dodatku.


Gdy otrzymałem zestaw STRIX DSP zdziwiło mnie, że wygląd słuchawek znacznie odbiega od tych, do których się przyzwyczaiłem, bowiem są bardziej kanciaste i futurystyczne.

Budowa jest modułowa:

Mikrofon to osobny elementktóry za pomocą wtyczki jack w odpowiednim miejscu wpinamy do słuchawek. Sam wysięgnik mikrofonu wygląda jak kawałek plastiku, ale wykonany jest z matowego elastycznego tworzywa, tylko wtyczka i i końcówka z mikrofonem są twarde. Dzięki temu, że wysięgnik jest bardzo elastyczny można dostosować odpowiednia dla użytkownika odległość mikrofonu od ust.

Futurystyczny design gamesetu


kryje w sobie pełnowymiarowe heksagonalne poduszki nauszne kryjące neodymowe przetworniki o średnicy 60 milimetrów działające w paśmie przenoszenia 20-20000 Hz i czułości 98dB SPL oraz posiadające impedancję 32 omy.

Optycznie kształt słuchawek po złożeniu rzeczywiście przypomina oczy sowy a to co zaskakuje to waga zestawu która wynosi zaledwie 320gr.


W najszerszym miejscu poduszki mają aż 130 milimetrów szerokości, co powoduje, że praktycznie każdy gracz bez problemu dopasuje słuchawki do swoich uszu.

Przetworniki są odizolowane poduszkami wykonanymi ze skóropodobnego materiału o wysokości i szerokości około 2 cm. Daje to bardzo komfortową grę, gdyż jesteśmy całkowicie odizolowani od otaczającego nas świata i słyszymy tylko te dźwięki, które generowane są przez grę. Dodatkowo zminimalizowana jest emisja dźwięków z słuchawek na, zewnątrz dzięki czemu nie działamy na nerwy pozostałym domownikom. Bardzo korzystnie to funkcjonuje zwłaszcza wieczorową porą, jeśli w tym samym pomieszczeniu któryś z domowników ogląda TV lub gra na konsoli.

Pałąk słuchawek


jest skonstruowany z 2 elementów, główny nośnik jest wykonany z twardego tworzywa i ma za zadanie dopasowanie się do szerokości głowy gracza, a mniejsza elastyczniejsza poprzeczka wewnątrz reguluje wysokość głośniczków odpowiednio do kształtu głowy gracza. Niema nic, co by się przesuwało wszystko działa bardzo sprawnie i można by powiedzieć samoczynnie dopasowuje się do gracza, nie powodują efektu zmęczenia podczas wielogodzinnego użytkowania. Głośniczki dodatkowo są osiowane podłużnie względem pałąka, dzięki czemu można złożyć je płasko na czas transportu.

Sterownik STRIX DSP


– serce zestawu – to nic innego jak karta dźwiękowa podłączana przez USB do PC typu plug-and-play. Po podłączeniu stacji audio DSP system Windows sam wykrywa nowe urządzenie i wyłącza zintegrowaną kartę dźwiękowa z płytą główną, choć już w necie są informacje że czasem może nie działać to poprawnie gdy w PC wpięta jest dodatkowa karta dźwiękowa, wystarczy we właściwościach dźwięku zmienić domyślne uprzędzenie na STRIX i po kłopocie.

W zestawie zastosowano technologie Dolby Headphone i Dolby Pro Logic IIx


Dzięki temu użytkownik może uzyskać prawdziwy, 7.1-Kanałowy, trójwymiarowy dźwięk przestrzenny, który bardzo sprawdza się w grach typu fps. Pomimo skutecznego izolowania samych słuchawek producent zastosował również skuteczną technologię eliminacji szumów otoczenia o nazwie Environmental Noise Cancallation (ENC). System ENC filtruje nawet do 90% dźwięków zapewniając niwelację wszelkich zakłóceń i zniekształceń, dzięki temu systemowi nie słychać nawet dźwięku klawiatury używanej podczas gry. Budowa stacji DSP nie odbiega wyglądem od słuchawek jest również futurystyczna, ale również bardzo ergonomiczna.
Od spodu mamy możliwość włączenia/wyłączenia trybu 2-kanałowego dla muzyki lub wideo lub 8-kanałowego dla gier lub filmów wysokiej, jakości z dźwiękiem przestrzennym.

Z tyłu od prawej strony znajduje się gniazdo USB a z lewej, gniazdo głośników i słuchawek.
Na froncie stacji DSP jest selektor trybu, na którym ustawiamy czy mamy zamiar regulować głośność słuchawek, poziom czułości mikrofonu lub rodzaj spektrum, w którym powinny działać słuchawki w oparciu o rodzaj gry, w którą mamy zamiar grać.

Od góry mamy 4 przyciski/przełączniki odpowiadające za włączanie lub wyłączanie rodzaju dźwięki Surround / włączanie wzmacniacza AMP / mikrofonu / przełączanie między głośnikami i słuchawkami.

Potencjometr z kilkoma diodami wskazujący poziom dźwięku lub wybór spektrum gry (FPS / skradanie się w FPS / RPG / wyścigi). Poprzednia wersja słuchawek STRIX PRO miała nieco inną w budowie stację audio również podłączaną do PC za pośrednictwem USB, stacja audio DSP ma więcej funkcji i jest wygodniejsza w użyciu.

Wraz z zestawem otrzymujemy 2 przejściówki do urządzeń mobilnych lub konsol do gier typu A i typu B. Kabel USB do połączenia stacji DSP z PC. Instrukcja obsługi zawiera aż 3 strony w języku polski z odpowiednimi rysunkami objaśniającymi funkcje pokręteł i przycisków.

Podsumowanie zestaw STRIX DSP to bardzo zaawansowane słuchawki wraz ze stacją audio, dzięki którym możemy cieszyć się przestrzennym dźwiękiem 3D, dzięki technologiom Dolby® Headphone oraz Dolby Pro Logic® IIx. W przeciwieństwie do konkurencyjnych modeli Strix DSP bezpośrednio przetwarza oryginalny dźwięk 7.1-kanałowy w wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1, toteż nie występuje obniżająca, jakość redukcja kanałów wykonywana przez PC. Efektem jest dźwięk o niesamowitym realizmie. Efekt filtrowania zakłóceń otoczenia dodaje nam możliwość cieszenia się czystym dźwiękiem zarówno w niskich jak i w wysokich tonach. Słyszymy tylko to, co powinniśmy słyszeć podczas gry, bo kto w trakcie gry zwraca uwagę na dźwięk telefonu … ?

Niestety nie mogę nigdzie znaleźć ceny zestawu, choć poprzedni Strix PRO kosztuje około 389zł
i dla niektórych cena może być nie do przełknięcia dla mnie to jednak sensowny koszt, za tak wysoką jakość dźwięku oferowaną przez ten zestaw słuchawkowy.