Rosja już wybrała: ROSA Linux i ReactOS mają zastąpić Windows na desktopach

Strona główna Aktualności

O autorze

Relacje Wschód-Zachód stale się pogarszają, wpływając też na handel i wymianę naukowo-techniczną. Dotknięta sankcjami gospodarczymi krajów NATO i UE Rosja poszukuje więc własnej drogi, dzięki której uzyska niezależność od kaprysów Zachodu. Pisaliśmy więc o ARM-owych mikroprocesorach Bajkał i niezwykle ciekawym autorskim mikroprocesorze Elbrus-4S, wspomnieliśmy o wyborze Sailfisha na oficjalny mobilny system Rosyjskiej Federacji, a teraz czas na oprogramowanie dla komputerów osobistych. Rosyjskie ministerstwo komunikacji (Minkomswjaz) wskazało systemy operacyjne, które mają uwolnić kraj ten od zależności od zachodnich producentów. Wybór jest dość zaskakujący.

Jak można się było spodziewać, na pierwszym miejscu wskazano linuksowe systemy operacyjne. Są to ROSA Desktop, wywiedziona z Mandrivy dystrybucja, wyróżniająca się wysoce zoptymalizowanym pod desktop jądrem i „doszlifowanym” pulpitem KDE, ROSA Enterprise, serwerowa dystrybucja wzorowana na CentOS-ie i RHEL-u, oraz ALT Linux, rozwijane nieprzerwanie od kilkunastu lat niezależne rosyjskie distro, adresowane głównie do użytkowników początkujących i osób korzystających ze starego sprzętu PC.

Tego akurat można się było spodziewać – rozwijane na bazie Linuksa i oprogramowania GNU desktopowe systemy operacyjne osiągnęły wysoki poziom zaawansowania, pod niektórymi względami wyprzedzają własnościowe odpowiedniki. Jednak Minkomswjaz wskazał też na inny system, nie mający nic wspólnego z Linuksem. To ReactOS, czyli otwarta implementacja Windows NT, która choć rozwijana od 1998 roku, do dziś pozostaje w wersji alfa, pozwalając na uruchomienie niewielkiego podzbioru oprogramowania dla „okienek”.

Więcej o aktualnym stanie ReactOS-a możecie poczytać w naszym tekście sprzed ponad roku. W listopadzie zeszłego roku udało się wydać wersję 0.3.17 systemu, która oprócz poprawienia licznych usterek przyniosła tylko jedną nowość, ale za to dość ważną – implementację maszyny wirtualnej DOS-a NTVDM, dzieki której można w Windows uruchamiać 16-bitowe oprogramowanie dla MS-DOS. Jak więc widać, ReactOS pozostaje systemem wysoce eksperymentalnym, pozostającym w sytuacji żółwia ścigającego Achillesa.

Rządowe wsparcie dla tego systemu może jednak wszystko zmienić. Deweloperzy ReactOS-a zauważają, że znalezienie się wśród wybranych projektów jest wielkim wyróżnieniem dla całej społeczności i przyczyni się do nawiązania współpracy z innymi projektami, owocując ciekawymi synergiami.

Sytuacja ma jednak jeszcze jeden wymiar. Swego czasu rząd Rosyjskiej Federacji uzyskał dostęp do kodu źródłowego starszych wersji Windows, przedstawionego przez Microsoft w próbie udowodnienia, że nie ma w nim żadnych furtek. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której do prac nad ReactOS-em przyłączą się rządowi pracownicy, którzy mieli wgląd do tego kodu, będzie to doskonałym pretekstem dla firmy z Redmond, by zablokować na Zachodzie dystrybucję zarówno ReactOS-a, jak i współpracującego z nim projektu Wine. Utracą one bowiem status projektów powstających na bazie dozwolonej przez amerykańskie prawo odwrotnej inżynierii „czystego pokoju” (ang. clean room reverse engineering), Microsoft będzie mógł argumentować, że doszło do naruszenia jego własności intelektualnej.

Warto też dodać, że Minkomswjaz przedstawił też swoje rekomendacje dla oficjalnego systemu zarządzania bazami danych – wybrano tu PostgreSQL, oraz oficjalnego pakietu biurowego. Tu wybór padł na OnlyOffice.com, działający w chmurze procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, narzędzie do tworzenia prezentacji, menedżer projektów, klienta poczty i CRM. Co ciekawe, istnieje otwarta wersja OnlyOffice.com, którą każdy może zainstalować na swoim serwerze – producent udostępnia ją na licencji GPL v3 i AGPL v3.

© dobreprogramy
s