Rozwojowy GIMP 2.5.2 dla Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się druga wersja rozwojowa z gałęzi 2.5 popularnego darmowego programu do edycji grafiki rastrowej GIMP, co oznacza, że już niedługo możemy spodziewać się premiery wersji stabilnej.

Nowa wersja GIMP-a oznaczona symbolem 2.5 ma być początkiem dla wersji 2.6, a następnie 3.0. Pierwsze, co rzuca się w oczy po uruchomieniu najnowszej testowej wersji to przebudowany interfejs użytkownika tak, aby praca z aplikacją była jeszcze bardziej wygodna.

Jedną z najciekawszych innowacji w tej edycji jest zmiana biblioteki obsługującej przestrzeń barw z GDK na GEGL, która obsługuje przestrzenie RGB, CIELab, YCbCr, gdzie każdy kanał może zostać określony z precyzją 8, 16 lub 32 bitów. W najnowszym wydaniu dodano między innymi nowe narzędzie do zaznaczania obszaru opisanego wielokątem oraz dokowane okno dialogowe zarządzające ustawieniami narzędzia Kolor. Wprowadzono możliwość umieszczenia znaku w centrum obszaru, który nie jest zmienny podczas jego przesuwania, a także nowy tryb PDN dla przenoszenia kolorów tablic i funkcję palety kolorów. Możliwe stało się też przewijanie obrazu poza granicami.

Prócz tego poprawiono przycisk skalowania natomiast narzędzie gimp-remote, umożliwiające otwieranie jednego lub większej ilości plików graficznych lokalnie lub zdalnie nie jest instalowane domyślnie. Kod nowej wersji programu ponadto został przygotowany pod kątem zmian w nadchodzącym wydaniu biblioteki GTK+.

Więcej informacji na temat niestabilnych wersji programu GIMP znaleźć można na stronie twórców. Źródła do samodzielnej kompilacji są już dostępne, pakiety dla dystrybucji Linuksa wkrótce powinny pojawiać się w repozytoriach, ale na wersję dla Windows trzeba będzie pewnie jeszcze trochę poczekać.

© dobreprogramy