SONAR w Nortonach

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Symantec poinformowała, że jej produkty zabezpieczające z serii Norton zostaną wzbogacone o technologię SONAR, która ma zdecydowanie poprawić wykrywanie zagrożeń.

SONAR (Symantec Online Network for Advanced Response), to technologia powstała na bazie rozwiązań przejętej we wrześniu ub. r. firmy WholeSecurity Inc. Istotą tej technologii jest wykrywanie zagrożeń oparte na analizie zachowań uruchamianego kodu bez konieczności stosowania standardowych sygnatur złośliwych komponentów. Według producenta, analiza heurystyczna jest stosowana w produktach konkurencji tylko w ograniczonym stopniu, natomiast SONAR ma wykorzystywać szeroki zakres danych definiujących różnorodne zachowania aplikacji, co ma w efekcie doprowadzić do radykalnej poprawy skuteczności detekcji oraz zminimalizowania ryzyka występowania fałszywych alarmów.

Brzmi to jak marketingowa "papka" ale jak deklaruje Rowan Trollope - wiceprezes firmy Symantec ds. rozwiązań dla użytkowników indywidualnych, SONAR (...) pozwala osiągnąć niemal znikomy współczynnik fałszywych alarmów wynoszący 0,0004% (4 na 1.000.000 użytkowników). Podkreśla przy tym, że taki wynik jest bezprecedensowy w branży. Przypomnijmy, że z rozwiązań WholeSecurity korzystało wiele dużych firm - m.in. eBay, Deutsche Bank i VISA. Czy w rzeczywistości będzie tak pięknie jak opisuje Trollope? Przekonamy się wkrótce.

Technologia SONAR trafi do wszystkich obecnych użytkowników programów Norton AntiVirus i Norton Internet Security w ramach bieżącej subskrypcji sygnatur i aktualizacji. Zostanie też zapewne zaimplementowana w kolejnych edycjach tych produktów.

© dobreprogramy
s