Microsoft Sonar: testy wydajności i bezpieczeństwa stron internetowych

Microsoft Sonar: testy wydajności i bezpieczeństwa stron internetowych

Microsoft Sonar: testy wydajności i bezpieczeństwa stron internetowych
Oskar Ziomek
27.10.2017 15:22, aktualizacja: 27.10.2017 16:00

Na rynku pojawiło się nowe narzędzie spod skrzydeł Microsoftu, które pozwoli każdemu na testowanie witryn internetowych i to zarówno pod kątem wydajności, jak i bezpieczeństwa. Chodzi o Sonar, konsolowe narzędzie z otwartym źródłem, które można zainstalować lokalnie, ale także wykorzystywać bezpośrednio z przeglądarki.

Aby z niego skorzystać, wystarczy odwiedzić stronę, gdzie wpiszemy interesujący nas adres witryny. Na tym zaangażowanie użytkownika się kończy. Klikamy duży przycisk, a wszystkie testy zostaną wykonane jeden po drugim. Wyniki są dostępne pod wygenerowanym linkiem. To istotna informacja, ponieważ niewykluczone, iż Sonar nie zwróci ich od razu i trzeba będzie po nie wrócić za jakiś czas.

Przykładowe podsumowanie testu witryny Microsoftu.
Przykładowe podsumowanie testu witryny Microsoftu.

Testowanych jest wiele aspektów działania witryn, w tym związane z dostępnością, zdolnością do współpracy, wydajnością, bezpieczeństwem oraz obsługą aplikacji progresywnych. O każdym znalezionym zagrożeniu czy błędzie informowani jesteśmy zarówno w podsumowaniu, jak i dużo bardziej szczegółowo na dodatkowej liście, skąd można dowiedzieć się dlaczego dany aspekt jest istotny oraz uzyskać proponowane rozwiązania usterek. Cały projekt ma na celu pomóc twórcom stron, a w konsekwencji przyczynić się do polepszenia stanu dostępnych w Sieci serwisów.

Podczas tworzenia witryn trzeba kontrolować wiele aspektów – Sonar ma w tym pomóc
Podczas tworzenia witryn trzeba kontrolować wiele aspektów – Sonar ma w tym pomóc

Warto dodać, że Sonar już teraz zintegrowany został z narzędziami: aXe Core, AMP validator, snyk.io, SSL Labs oraz Cloudinary. Wkrótce planowane jest także stworzenie dodatku do Visual Studio oraz udostępnienie opcji konfiguracyjnych w narzędziu online. Aktualizacje programu pojawiają się jak dotąd bardzo często, a jak zostało wspomniane na wstępie, jego źródło pozostaje otwarte.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)