Microsoft Sonar: testy wydajności i bezpieczeństwa stron internetowych

Microsoft Sonar: testy wydajności i bezpieczeństwa stron internetowych
Oskar Ziomek

27.10.2017 15:22, aktual.: 27.10.2017 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na rynku pojawiło się nowe narzędzie spod skrzydeł Microsoftu, które pozwoli każdemu na testowanie witryn internetowych i to zarówno pod kątem wydajności, jak i bezpieczeństwa. Chodzi o Sonar, konsolowe narzędzie z otwartym źródłem, które można zainstalować lokalnie, ale także wykorzystywać bezpośrednio z przeglądarki.

Aby z niego skorzystać, wystarczy odwiedzić stronę, gdzie wpiszemy interesujący nas adres witryny. Na tym zaangażowanie użytkownika się kończy. Klikamy duży przycisk, a wszystkie testy zostaną wykonane jeden po drugim. Wyniki są dostępne pod wygenerowanym linkiem. To istotna informacja, ponieważ niewykluczone, iż Sonar nie zwróci ich od razu i trzeba będzie po nie wrócić za jakiś czas.

Przykładowe podsumowanie testu witryny Microsoftu.
Przykładowe podsumowanie testu witryny Microsoftu.

Testowanych jest wiele aspektów działania witryn, w tym związane z dostępnością, zdolnością do współpracy, wydajnością, bezpieczeństwem oraz obsługą aplikacji progresywnych. O każdym znalezionym zagrożeniu czy błędzie informowani jesteśmy zarówno w podsumowaniu, jak i dużo bardziej szczegółowo na dodatkowej liście, skąd można dowiedzieć się dlaczego dany aspekt jest istotny oraz uzyskać proponowane rozwiązania usterek. Cały projekt ma na celu pomóc twórcom stron, a w konsekwencji przyczynić się do polepszenia stanu dostępnych w Sieci serwisów.

Podczas tworzenia witryn trzeba kontrolować wiele aspektów – Sonar ma w tym pomóc
Podczas tworzenia witryn trzeba kontrolować wiele aspektów – Sonar ma w tym pomóc

Warto dodać, że Sonar już teraz zintegrowany został z narzędziami: aXe Core, AMP validator, snyk.io, SSL Labs oraz Cloudinary. Wkrótce planowane jest także stworzenie dodatku do Visual Studio oraz udostępnienie opcji konfiguracyjnych w narzędziu online. Aktualizacje programu pojawiają się jak dotąd bardzo często, a jak zostało wspomniane na wstępie, jego źródło pozostaje otwarte.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także