Sąd zakazuje sprzedaży programu Word w USA

Strona główna Aktualności

O autorze

Sąd okręgowy dla Wschodniego Dystryktu Teksasu nakazał firmie Microsoft zaprzestanie sprzedaży programu Word, jednego z flagowych produktów koncernu, z uwagi na naruszanie praw patentowych.

Jak wynika z treści wyroku, Microsoft zobligowany jest do zaprzestania sprzedaży lub importu do Stanów Zjednoczonych programu Word, który posiada funkcję otwierania dokumentów .XML, .DOCX lub plików DOCM. Pozew do sadu złożyła firma i4i z siedzibą w Toronto. Według niej Microsoft naruszył patent uzyskany w 1998 roku dotyczący niestandardowego formatowania XML. Spór z firmą i4i ma swój początek w maju br., kiedy to sąd nakazał wypłacenie 200 milionów dolarów odszkodowania za naruszanie wspomnianego patentu. Teraz Microsoft będzie musiał dopłacić blisko 100 milionów dolarów oraz dodatkowo zakończyć testy, demonstracje i sprzedaż programu Word obsługującego funkcje niestandardowego formatowania XML w ciągu 60 dni.

Trudno powiedzieć jak nakaz mógłby wpłynąć na integralność pakietu Office. Warto wspomnieć, że oprogramowanie to przyniosło Microsoftowi tylko w 2008 roku zysk na poziomie 9,3 miliardów dolarów. Z oświadczenia wydanego przez koncern wynika, że zamierza on odwoływać się od wyroku. Nietrudno domyślić się, że Microsoft nie pozwoli na zachowanie status quo w sprawie tak kluczowego dla niego produktu.

© dobreprogramy