Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Sam naprawiam komputer. Część 1 – Komputer się nie uruchamia

Komputer jak każde urządzenie potrafi się zepsuć. W takiej sytuacji większość ludzi wzywa wszelakiej maści majstrów lub oddaje komputer do serwisu. Zwykle jest to błąd, ponieważ wiele usterek jest łatwych do zdiagnozowania oraz usunięcia przez człowieka który nie grzeszy wiedzą na temat komputerów.

Na moim blogu chciałbym rozpocząć serię wpisów mających na celu ułatwienie naprawy komputera osobą które nie znają się na tym lub nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat sprzętu komputerowego.

Komputer się nie uruchamia

Określenie że komputer się nie uruchamia jest bardzo ogólnikowe oraz może oznaczać wiele. Nigdy nie da się jednoznacznie i bezbłędnie określić po takim opisie co jest zepsute. Pierwsza rzeczy która należy sprawdzić jest to czy komputer w ogóle reaguje na naciśnięcie włącznika.

Komputer nie reaguje na naciśniecie włącznika

Jeśli po naciśnięciu włącznika komputer się nie uruchamia w ogóle, wentylatory się nie kręcą oraz dyski nie startują nadal nie można jednoznacznie określi co jest uszkodzone. W takiej sytuacji należy sprawdzić każdy element z osobna.

Włącznik

Czasami bywa że sam włącznik zawodzi: styki zabrudzą się, blaszki wytrą. Na płycie głównej należy wtedy zlokalizować miejsce gdzie podłączany jest panel przedni. Jeśli nie jesteśmy w stanie zlokalizować tego samemu, w instrukcji płyty głównej będzie to dokładnie opisane pod tytułem Front Panel.

Standardowo wygląda to tak jak na obrazku. Aby uruchomić komputer bez użycia włącznika należy wyciągnąć kabel odpowiadający PWRBTN# oraz GND. Gołe piny należy złączyć czymś metalowym. Komputer powinien zacząć się uruchamiać. Jeśli tak się dzieje to uszkodzony jest włącznik.

Zasilacz

Najprościej można sprawdzić czy zasilacz w ogóle działa poprzez złączenie w wtyczce 20 pin lub 24 pin zielonego kabelka z masą, czyli którymś z czarnych.

Wtyczka 20 pin

Najprościej można to zrobić poprzez wyciągnięcie wtyczki z płyty głównej oraz odłączenie wszystkich kabli zasilających od pozostałych elementów komputera i złączenie jednym końcem spinacza otworu odpowiadającego zielonemu kabelkowi oraz drugim końcem otworu odpowiadającemu któremuś z czarnych kabli. Jeśli wentylator zasilacza zaczyna się kręcić oznacza to że zasilacz działa, ale jeszcze nie wiemy czy jest do końca sprawny. To czy jest sprawny sprawdzić możemy poprzez mierzenie napięć które podaje, na przykład za pomocą miernika. W dzisiejszych komputerach tak naprawdę największe znaczenie ma linia 5V oraz 12V, tak więc tylko te dwie linie należy sprawdzić. Linii 12V odpowiadają żółte kable, a linii 5V odpowiadają kable czerwone. Wybór na której wtyczce będziemy sprawdzać napięcia na tym etapie nie ma znaczenia. Czarną końcówkę miernika wkładamy do otworu odpowiadającego czarnemu kablowi a czerwoną do otworu odpowiadającemu kablowi żółtemu. Napięcie powinno mieścić się w zakresie od 11.4 V do 12.6 V. Jednak tak mówi norma ATX. W rzeczywistości lepiej aby napięcie nie spadało poniżej 11.8 V oraz nie wychodziło poza 12.2 V. Tak samo postępujemy z otworem odpowiadającym czerwonemu kablowi. Według normy ATX napięcie powinno mieścić się w zakresie od 4.75 V do 5.25 V. Realnie najlepiej gdyby mieściło się w zakresie od 4.8 V do 5.2 V. Jeśli napięcia które odczytaliśmy mieszczą się w tym zakresie to zasilacz jest mniej więcej sprawny. Aby dowiedzieć się czy zasilacz jest w pełni sprawny, należało by zmierzyć napięcia na wszystkich liniach pod obciążeniem, czyli podczas wytężonej pracy komputera, jednak w tej chwili nie możemy tego zrobić ponieważ komputer się nie uruchamia.

Po takich pomiarach możemy mieć 90% pewność że zasilacz powinien uruchomić komputer. Stu procentową pewność będziemy mieli jeśli zasilacz zamienimy na nowy lub sprawdzony z innym komputerem.

Jeśli zasilacz się nie uruchamia lub napięcia nie mieszczą się w zakresach możemy zajrzeć do środka zasilacza. Zasilacz powinien posiadać bezpiecznik. Jeśli bezpiecznik się przepalił, można go wymienić. Nie zawsze odznacza to że komputer będzie sprawny, ponieważ z jakiegoś powodu bezpiecznik się przepalił, a my likwidujemy tylko skutek, a nie przyczynę. Przyjrzeć możemy się także laminatowi zasilacza. Jeśli jakiś element jest osmolony lub przypalony powinniśmy raczej rozejrzeć się za nowym zasilaczem. Ostatnią rzeczą którą możemy sprawdzić są kondensatory.

Tak wyglądają uszkodzone kondensatory. Jeśli kondensatory w naszym zasilacz wyglądają tak jak na obrazku to zasilacz należy wymienić na inny. Zawsze można wymienić same kondensatory, jednak kosztów może wynieść większą cześć nowego zasilacza.

Jeśli okazało się że zasilacz jest sprawny możemy przejść dalej. Przypominam że cały czas jesteśmy na etapie że komputer w ogóle nie startuje.

Płyta główna

Trzecią rzeczą którą należy sprawdzić jest płyta główna. Najlepiej jest odłączyć od płyty głównej prawie wszystkie kable, pozostawiając tylko od zasilające – 20 pin/24 pin oraz 4 pinowe złącze zasilania procesora. Aby mieć pewność że uszkodzona jest tylko płyta główna należy wyciągnąć z niej wszystkie karty rozszerzeń (odkręcamy śrubkę oraz wyjmujemy je prostopadle do płyty głównej w górę), pamięci (naciskamy równocześnie na dwa zaczepy) oraz procesor (bardzo ogólnie ujmując u AMD podnosimy dźwignię od chłodzenia do góry, ściągamy chłodzenie oraz wyciągamy procesor który należy tez zwolnić dźwignią, u Intela przekręcamy każdy zaczep zgodnie ze strzałką oraz wyciągamy chłodzenie z minimalną siłą do góry, procesor również wyciągamy poprzez zwolnienie dźwigni). Gołą płytę próbujemy uruchomić poprzez złączenie wyżej opisanych pinów odpowiadających włącznikowi. Poprzez uruchomienie się płyty na tym etapie rozumiemy to że wentylator w zasilaczy zacznie się kręcić. Jeśli płyta się nie uruchamia oznacza to że albo powoduje ona zwarcie, albo po prostu jest uszkodzona. Uszkodzenie które możemy sami naprawić polegać może na wylaniu lub wybrzuszeniu się kondensatorów, co również zostało opisane wyżej. Koszt takiej naprawy jest w przeciwieństwie do zasilacza dosyć niski i zwykle opłacalny. Jeśli wentylator w zasilaczu zaczął się kręcić możemy przejść dalej.

Procesor

Do gołej płyty głównej montujemy procesor w odwrotnej kolejności jak został on wyciągnięty. Na procesor należy nałożyć cienką warstwę pasty termoprzewodzącej pomiędzy powierzchnię chłodzenia oraz procesora. Do płyty podpinamy głośniczek, ale tylko wtedy gdy nie jest on obecny na płycie głównej. Jego gniazdo jest czteropinowe, powinno znajdować się niedaleko gniazda Front Panel i być oznaczone Speaker. Tak przygotowaną płytę należy uruchomić. Jeśli wentylator chłodzenia procesora oraz zasilacza nie kręci się oznacza to że procesor powoduje zwarcie – jest uszkodzony. Jeśli wentylatory kręcą się to procesor potencjalnie jest dobry. Uruchomieniu płyty powinny towarzyszyć przerywane dźwięki wydobywające się z głośniczka. Sygnalizować powinny one brak pamięci. Jeśli dźwięki pojawiają się oznacza to że procesor daje oznaki życia. Jednak jeśli dźwięki nie pojawiają się powinniśmy zresetować zawartość pamięci BIOS-u. W nowoczesnych płytach głównych często można spotkać służące do tego przyciski. Standardowo służy do tego zworka. W instrukcji płyty głównej opisane jest dokładne miejsce gdzie znajduje się taka zworka. Na laminacie płyty głównej powinna być znaczona jako Clear CMOS. Zworka może być trój-pinowa – przekładamy zworkę z pozycji 1-2 na pozycję 2-3 i z powrotem na 1-2 – lub 2 pinowa – wtedy łączymy tylko te dwa piny. Teoretycznie łatwiejszym sposobem na zresetowanie pamięci BIOS-u jest wyciągnięcie baterii – jednak czasami musi upłynąć dużo czasu zanim pamięć zdąży się zresetować.

Jeśli po zresetowaniu pamięci BIOS-u nadal płyta nie uruchamia się oraz nie daję żadnych oznak życia oznacza to że albo płyta albo procesor jest uszkodzony. Jeśli płyta wydaje przerywane dźwięki przechodzimy dalej.

Pamięci

Jedynym z objawów który będzie jednoznaczny jest to że gdy włożymy pamięci płyta przestanie kręcić wentylatorami – pamięci powodują zwarcie.

Drugim objawem jest to że po włożeniu pamięci płyta płyta przestaje piszczeć. Oznacza to zwykle że pamięci są uszkodzone. Po włożeniu pamięci płyta powinna zacząć wydawać dźwięki o innej charakterystyce, to znaczy wskazywać na błąd karty graficznej. Dźwięki powinny mieć charakter 1 długi dwa krótkie. Jeśli płyta nie piszczy możemy ponownie zresetować pamięć BIOS-u lub wkładać każdą po kolei kość pamięci pojedynczo do każdego banku pamięci po kolei. Być może płyta uruchomi się za którąś kombinacją.

Z kolei gdy płyta dalej piszczy przerywanymi dziękami oznaczającymi błąd pamięci wskazuje to że płyta lub procesor (gdy kontroler pamięci znajduje się w procesorze) jest uszkodzony.

Jeśli płyta wydaje dźwięk wskazujący na błąd karty graficznej przechodzimy dalej.

Karta Graficzna

Do płyty głównej wkładamy kartę graficzną, podpinamy monitor oraz gdy potrzeba dodatkową złączkę zasilania do karty graficznej.

Kiedy komputer się nie uruchamia, wentylatory po uruchomieniu ani drgną, żadne dźwięki nie wydobywają się oznacza to że karta powoduje zwarcie. Sprawdzić możemy tak jak w przykładach wyżej kondensatory. Gdy one nie są uszkodzone, to karta po prostu nie działa i trzeba ją wymienić.

Podczas gdy komputer się uruchamia, a nie wydaje żadnych dźwięków może to oznaczać że karta graficzną jest uszkodzona lub zasilacz, który nie potrafi podołać karcie graficznej.

Trzecim przypadkiem jest sytuacja gdy komputer się uruchamia, a wciąż pomimo włożonej oraz poprawnie podłączonej karty graficznej wydaje dźwięki wskazujące na błąd karty graficznej. Oznacza to tylko tyle że płyta główna lub karta graficzna jest uszkodzona .

W najlepszym wypadku powinien pojawić się obraz na monitorze. Jeśli tak jest przechodzimy dalej.

Napędy, dyski, stacje dyskietek

Po kolei podłączamy wszystkie napędy, dyski, stacje dyskietek. Gdy po podłączeniu któregoś z urządzeń nie da się włączyć komputera czyli nie reaguje on na włącznik oznacza to że urządzenie powoduje zwarcie – jest uszkodzone. Jedynie na dyskach twardych możemy optycznie sprawdzić czy coś jest nie tak – często wypaleniu ulegają elementy elektroniki dysku twardego. Jeśli po podłączeniu wszystkich napędów komputera cały czas uruchamia, należy podłączyć je w taki sposób jaki były podłączone przed uszkodzeniem. Bez problemu powinien uruchomić się wtedy system operacyjny. Jeśli tak jest przechodzimy dalej.

Inne

Zwarcie powodujące że komputer przestaje się uruchamiać mogą powodować rożne urządzenia peryferyjne. Podłączamy je również po kolei, tak jak opisane wcześniej urządzenia, czyli wkładamy po każdą z osobna dodatkową kartę rozszerzeń po czym uruchamiamy komputer. Jeżeli uruchamia się przechodzimy dalej. Postępujemy tak z kartami rozszerzeń, czytnikami kart pamięci, drukarkami, skanerami, klawiaturami, myszkami. Czasami może być tak że komputer po podłączeniu wszystkiego od nowa zaczyna normalnie działać.

To było by wszystko w pierwszej części. Jeśli wpis będzie się podobać pojawią się kolejne części. Jeśli coś gdzieś źle napisałem – jestem otwarty na każda krytykę. Jeszcze raz przypominam że cześć pierwsza dotyczy tego gdy komputer w ogóle się nie uruchamia, nie reaguje na przyciśnięcie włącznika. 

Komentarze

0 nowych
  #1 22.12.2010 18:15

Artykuł ciekawy i czekam na dalsze części.
Mam do autora dwa pytania:
- czy na pewno możemy uruchamiać zasilacz bez obciążenia? Przetwornice "nie lubią" pracować w takich warunkach. Dodatkowo pomiar napięć bez obciążenia może być błędny.
- dlaczego nie opłaca się wymieniać kondensatorów w zasilaczu (zwykle jest to jeden czasem dwa) a opłaca na płycie głównej (tu może ich być dużo). Najtańszy zasilacz jest i tak kilkadziesiąt razy droższy od kondensatora.
Pozdrawiam

zoso71   10 #2 22.12.2010 18:34

Nooo... interesujące. Dzięki za tę garść informacji w postaci kolejnych kroków ;-)

  #3 22.12.2010 20:08

"Tak wyglądają uszkodzone kondensatory. Jeśli kondensatory w naszym zasilacz wyglądają tak jak na obrazku to zasilacz należy wymienić na inny. Zawsze można wymienić same kondensatory, jednak kosztów może wynieść większą cześć nowego zasilacza."
Gorszych głupot nie słyszałem.

bart86   10 #4 22.12.2010 21:01

@Mantarak samemu nie należy wymieniać kondensatorów w zasilaczu ponieważ zasilacz to bardzo bardzo ważny element, który musi podawać stabilne napięcie pod sporym obciążeniem a zakres tego napięcia jest bardzo wąski liczony w setnych częściach volta, niestabilne napięcie na zasilaczu może powodować nieprawidłowe działanie podzespołów lub wyłączanie się komputera, w dłuższym okresie czasy może też owocować zepsuciem się któregoś z podzespołów z tego samego powodu nie należy też kupować zasilaczy znajdujących się na czarnej liście, załóżmy że po wymianie kondensatorów mija pół roku i psuje się dysk twardy zwykły użytkownik nie skojarzy ze sobą tych faktów ale to bardzo możliwe że jest podawane niestabilne napięcie do dysku co spowodowało jego powolną degradacje

kondensatory na płycie głównej można wymieniać bo panują takim znacznie łagodniejsze warunki jest niższe napięcie oraz obciążenie

command-dos   18 #5 22.12.2010 21:03

Dobry wpis - widać, że masz doświadczenie w temacie. Ja postępuję dokładnie tak, jak to opisałeś. Jeśli chodzi o sygnalizację dźwiękową błędnie działającego komponentu, to różni się on od producenta biosu (AMI, Award, Phoenix). Mało tego, Award miał różne beep'y przy różnych płytach, ale to szczegół. W przypadku płyty głównej także warto pooglądać laminat, jak to radziłeś w przypadku zasilacza. Raz miałem przypadek, że ktoś podpiął wadliwego pendrive'a do front panela i spalił się scalaczek przy miejscu, gdzie podłącza się kabelek usb na płycie. Wypięcie front panela z usb załatwiło problem, a płyta poza tym mankamentem (niedziałającym gniazdem do usb) okazała się całkiem sprawna.
Czekam na część 2 ;)

Kpc21   10 #6 22.12.2010 23:21

Dodam że nie zaleca się włączania zasilacza bez podłączonych żadnych urządzeń, nie ma sensu też mierzenie w takich warunkach napięć. Trzeba podłączyć chociaż jakiś dysk czy napęd CD.

trux   11 #7 23.12.2010 04:35

Pomiary bez obciążenia nie są zdrowe dla zasilaczy impulsowych.
Napięcia można zmierzyć bezpośrednio na wtyczce zasilającej.

McDracullo   17 #8 23.12.2010 09:32

"Dodam że nie zaleca się włączania zasilacza bez podłączonych żadnych urządzeń"
A to dlaczego?

Fakt napięcia nie ma sensu mierzyć, bo nie ma obciążenia. Ale dla samego sprawdzenia - działa/nie działa jak najbardziej jest to możliwe i nic nie ma prawa się stać (jeśli się stanie, to znaczy, że mieliśmy ogromne szczęście - zasilacz padł niepodłączony do niczego więc niczego nie "zabrał" ze sobą - i raczej powinniśmy się cieszyć).

"Pomiary bez obciążenia nie są zdrowe dla zasilaczy impulsowych."
Nie zauważyłem takich przypadłości, ani dla zasilaczy komputerowych ani też wykorzystywanych w laboratoriach.

Czasem zasilacz po prostu nie włączy się bez obciążenia, ale to już inna para kaloszy.

trux   11 #9 23.12.2010 14:28

McDracullo@
"Uwaga - nie należy uruchamiać zasilacza impulsowego bez obciążenia ze względu na ryzyko jego uszkodzenia."
źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_komputera

  #10 23.12.2010 18:15

@bart86
"kondensatory na płycie głównej można wymieniać bo panują takim znacznie łagodniejsze warunki jest niższe napięcie oraz obciążenie"
tym zdaniem przekonałeś mnie, że jesteś tylko praktykiem i nie do końca ogarniasz jak zasilacz współpracuje z płytą główną.

  #11 23.12.2010 18:47

@bart86
"...kondensatory na płycie głównej można wymieniać bo panują takim znacznie łagodniejsze warunki jest niższe napięcie oraz obciążenie"
Ks. prof. Józef Tischner mawiał, że są trzy prawdy. To zdanie jest tą trzecią prawdą.
No offence
Pozdrawiam

n30   5 #12 24.12.2010 01:13

@Mantarak

Teoretycznie nie powinno się uruchamiać tak zasilacza, ale nikt by nie chciał żeby uszkodzony zasilacz pociągnął ze sobą różne inne komponenty. Po takim uruchomieniu często można zauważyć rożne dziwne zachowania zasilacza: dziwne dźwięki, smród. Czasami po prostu jest tak że ktoś przynosi komputer, włącza się go i od razu czuć spaleniznę z zasilacza. Uruchamiałem tak ogromną liczbę zasilaczy i jak na razie żadnemu nic się nie stało.

A jeśli chodzi o wymianę kondensatorów w zasilaczu to trzeba zauważyć że prawie zawsze uszkodzone kondensatory mają zasilacze które nie są nic warte. Drogie zasilacze, w których opłacało by się wymienić kondensatory rzadko się psują. Jeśli ktoś posiada zasilacz noname z obudowy 300W i uszkadzają się w nim kondensatory to czy opłaca się taki zasilacz naprawiać?

artman700@tlen.pl   1 #13 27.12.2010 23:59

Podobają mi się takie poradniki :). Już widzę takiego komputerowego matoła jak wymienia kondensatory..buhahaha

Krakoo   4 #14 28.12.2010 10:42

Ostatnio wymieniałem w zasilaczu 2 kondensatory 10V 1000uF (zasilacz piszczał, komp się restartował) i kosztowało mnie to 1.40 PLN, także droga wymiana kondensatorów jest wyssana z palca...

Krakoo   4 #15 28.12.2010 10:44

Ps. Duży + za rozpisanie złącza 20-pinowego (czasami ciężko znaleźć to w sieci jak potrzeba 'na już').

Dimatheus   23 #16 30.12.2010 13:44

Hej,

Wpis bardzo fajny i zapewne przydatny. W sposób bardzo prosty sposób tłumaczy "co i jak", przez co próby naprawy komputera nie trzeba się obawiać. Jednakże przydałoby się kilka zmian we wpisie - kilka uszczegółowień. Cały czas piszesz o zwarciach, które są powodem nieuruchamiania się komputera - a na dobrą sprawę na przykład spalony procesor nie będzie powodował zwarcia, a mimo to nie będzie działał. Tak samo informacje przekazywane przez BIOS mogą mieć różny układ w zależności od jego producenta - nie zawsze bowiem problem z kartą graficzną jest tak samo w BIOS'ach Award'a i AMI.

Popracuj też nieco nad stylem wypowiedzi - niektóre zdania trzeba czytać dwa czy trzy razy, by zrozumieć sens.

Pozdrawiam,
Dimatheus

aen   2 #17 18.09.2011 23:52

Sam tam odpalałem zasilacze i nic im nie było słusznie autor zaznaczył jeżeli zasilacz uszkodzony to po co ma pociągnąć za sobą resztę sprzętu. Wpis przydatny będzie pewnie przestrogą dla innych sam miałem stara płytę z wybrzuszonymi kondensatorami od razu je wymieniłem koszt niewielki najgorzej jak ktoś z tym zwleka działa to ee zostawić ja nie czekałem aż się coś stanie teraz mam nową płytę z kondensatorami solid i one są o wiele bardziej wytrzymałe można spać spokojnie dziwne że producenci zasilaczy nie stosują tych kondensatorów tylko nadal te elektrolityczne zamiast tych ze zdjęcia niżej

http://www.tme.eu/u/NewProducts1/ulr820_6_3.jpg

  #18 24.11.2011 23:40

ale ja mam przypadek bo mi koputer idzie ale nie moge usb podloczyc bo mi sie wiesza koputer ale mam klawiature po usb i myszke pod usb ale musze zasilacz wymienic w kopie

  #19 30.01.2012 16:49

itak nie dziala:(

  #20 21.03.2012 16:20

ja mam problem. juz wybebeszylem plyte z obudowy zeby wyeliminowac wszystko. problem polega na tym ze po wlozeniu ramu komputer startuje ale wentylatory jak w odkurzaczu chodza:O i nie piszczy ale mam karte na plycie i nie moge jaj "wyciagnac" dodam ze jak niema pamieci to piszczy prawidlowo
Plyta TEC G31T-M2 procek jakis intel dual core 1.8 na rdzeniu i 1gb ram ddr2.

zasilacz sprawny na innym kapie chodzi a ramu niemaz z kad podmienic:/

  #21 12.06.2012 16:14

ja mam taki problem natomiast mam pękniętą przednią obudowe raz mój młodszy brat miał na głowie słuchawki a one były podpiete do przedniego panelu on zapomniał o nich i chciał pobiec szybko bo mama go wołała i pociągnoł ten przedni panel a komp był wył póżnie próbowałem potem go wł ale uż sie nie włączył niewiem co teraz zrobić :(

  #22 12.06.2012 17:14

mam jeszcze jedno pytanko jak by ktoś mógł mi podesłać fotki prawidłowego podłączenia kabli na płycie głuwnej gigabayte ga-g31m-es2c można nawet na mój adres e-mail martin21@spoko.pl :)
pozdro :)

  #23 15.07.2012 20:52

witam ja mam inny problem. a mianowicie jeb*** piorun i przestało działać. tzn wszystko działa, nie piszczy, wszystkie wentylatory chodzą kondensatory też w normie... wtf ? proszę o odp na maila jak by dalo radę woja666@o2.pl

  #24 22.08.2012 18:11

Ja mam taki problem, że gdy włączam komputer przed uruchomieniem się Biosu komputer (chyba CD/DVD bo świeci się światełko) wydaje 7 razy dziwny dźwięk po tym uruchamia się Bios i ładuje system, po tym jest wszystko w normie

  #25 23.08.2012 11:17

Cześć mam problem wczoraj wieczorem miałam właczony komputer, działał bez zarzutów i nagle rozpętała się burza i walnoł w elektronike bo iskry poszły z gniasków a komp sie nagle wyłączył. Potem jak chciałam włączyć nie włączył się. Popatrzyłam do środka komputera wszystko gra tylko ten wiatraczek wogóle nie działa i napewno to nawaliło bo wszystkie inne światełka się świecą, tylko nie wiem co zrobić żeby to uruchomić. Proszę o pomoc :)

  #26 26.08.2012 10:47

cześć na monitorze pojawiło sie szare tło i czrne kreseczki - może coś z kablem do monita lub karta grafiki po wyłączeniu kompa przez przycisk nie daje sie ponownie uruchomic - kompletna cisza
Sprawdziłem wg wskazówek wszystko po kolei a zatrzymałem sie już na próbie uruchomienia samej płyty głównej - żadnej reakcji. Jednak po złożeniu wszytskiego do kupy założyłem zworke miedzy zielonym i masowym wszystkie wentylki ruszyły i włączył sie sie cały przedni panel u mnie "niebieski" ale na nim widoczna grafika z twardego dysku sie nie rusza ani komp nie wydaje żadnych dzwieków po wyjęciu zworki poprostu wszytko staje...
Moża ma ktoś jakiś pomysł..

  #27 30.08.2012 10:17

Naprawiam różny sprzęt, najczęściej uszkadzają się zasilacze, a w nich kondensatory i półprzewodniki.
No i oczywiście opłaca się naprawiać, wymieniając uszkodzone elementy na przynajmniej niegorsze. Kondensatory albo uszkadzają się przez rozerwanie, spuchnięcie lub zmianę pojemności. Przy wymianie trzeba zwrócić uwagę na tą samą pojemność; napięcie pracy i temperaturę nie niższe niż oryginalne.

  #28 08.10.2012 07:09

Dzięki za rady, przy następnym otwarciu komputera spróbuję tę z włącznikiem, bo coś zaczyna świrować. Szkoda, że chyba nie ma części 2 (albo ja nie potrafię znaleźć).

  #29 15.10.2012 13:17

Witam,

a jak zakwalifikować usterkę, gdy komputer uruchamia się czasami. Np. trzy razy pod rząd po poprawnym wyłączajeniu się uruchamia a np. z za czwartym razem już nie. Nawet nie startują wentylatory - głucha cisza. Próbując po kilku godzinach się uruchomi.
Jak zdiagnozować taką usterkę ?

  #30 21.10.2012 13:00

U mnie z kolei komputer reaguje na wciśnięcie przycisku w ten sposób, że przez ułamek sekundy załączają się wentylatory przy procku i zasilaczu. Wszystkie podzespoły odłączone prócz procka, wentylatora i włącznika komputera. Zasilacz nowy. Czy można w 100% stwierdzić że uszkodzona jest płyta główna? Czy po wyglądzie płyty można to stwierdzić? Kondensatory wyglądają ok.

  #31 23.10.2012 20:40

Adi, gdzies musi byc zwarcie, przedmuchaj wszystko i sprawdz

  #32 11.11.2012 16:10

w moim kompie start zatrzymuje się na testvram ,mam lcd poster

  #33 09.12.2012 13:16

Komp załącza nie świeci monitor, dyski mielą - nie ma charakterystycznego piknięcia, że "poszedł".
Wcześniej wszystko działało jako tako, resetował, zwiechy, grzał się ale załączał.
Wyjąłem wentyl i dałem pastę na procka, złożyłem i nie odpala prawidłowo objawy w/w.
Pozdrawiam.

  #34 31.12.2012 17:39

gdy już cokolwiek by to było sprawdzimy
po każdym ponownym podłączeniu kabli warto wcisnąć przycisk reset,
u mnie zadziałalo to jak już się poddałem i zacząłem wciskać wszystko bez sensu
gdy w ogóle nic nie chciało ruszyć.

oczywiście bez pomocy tego poradnika nic by to nie dało, to był pewnie tylko szczegół
ale dzięki temu pc znowu zaczął działać, czego i wam życzę

  #35 09.01.2013 20:01

Bardzo ciekawy i prosto zobrazowany poradnik.Polecam

  #36 13.01.2013 13:42

Świetny program, gratuluję!
Mam pytanie: gdy włączam kompa - nie świeci się lampka, która sygnalizuje pracę. Muszę go zrestartować i później włącza się. Poza tym pojawiają się szumy i brzęczenia , które po jakimś czasie ustępują. Proszę o pomoc i dziękuję z góry.
Alek

  #37 14.01.2013 11:37

Bardzo ciekawe artykuły,a w nich porady.serdecznie pozdrawiam,Bolesław

  #38 27.01.2013 13:16

Witam mam problem z komputere.Problem jest taki komp chodzil.wysmienicie i siedzialem na gg i wobaczylem iskre wychodzaca z komputera obraz zniknol i szybko kompa wylonczylem.I zatital i sie uruchomic nie chcial wiec wyciagnelem grafike i komp sie wlonczyl zapiszczal i caly vzas tak chodzil.a jak podpinam moja grafike to slysze pstrykniecie w zasilaczu i komp.zadnej reakcji i mam stara grafike to sie wlancza ale obrazu nie pokazuje.Komp Mam tydzien ale bez gwarancji pomuscie mi
moje gg 20836477
Maila:kaczu95@wp.pl

  #39 27.01.2013 13:18

Witam mam problem z komputere.Problem jest taki komp chodzil.wysmienicie i siedzialem na gg i wobaczylem iskre wychodzaca z komputera obraz zniknol i szybko kompa wylonczylem.I zatital i sie uruchomic nie chcial wiec wyciagnelem grafike i komp sie wlonczyl zapiszczal i caly vzas tak chodzil.a jak podpinam moja grafike to slysze pstrykniecie w zasilaczu i komp.zadnej reakcji i mam stara grafike to sie wlancza ale obrazu nie pokazuje.Komp Mam tydzien ale bez gwarancji pomuscie mi
moje gg 20836477
Maila:kaczu95@wp.pl

  #40 20.02.2013 00:12

witam wszystkich otoz wymienilem zasilke z take me 400 watt stara bo juz 5 i 5 roku przejechana dodam ze wymienilem juz w nim 2 razy wiatraki , kupilem uzywany zasilacz na gwarancji 3 miesiecznej silver power 500watt wszystko chodzilo do czasu wylaczenia sie komputera zdziwilo mnie to bo juz na silverze sie nie uruchomil nawet sygnalow z biosu nie bylo czarny ekran zmierzylem na nim jednostki napiecia ibez obciazenia i okazalo sie ze wszystkie volty sie zgadzaja na wszystkich zlaczach nawet w gniezdzie 24 pin jest oki jak podlacze do plyty lg 775 wiatraki sie zalanczaja a dysk jest wylaczony takze ekran czarny egipskie ciemnosci widze pomozcie mi bo juz sam nie wiem co jest grane wymienilem na stary zasilacz take me i wszystko jest oki pozdrawiam

  #41 20.02.2013 15:53

w zwiazku z tym rozumie ze zasilacz pod obciazeniem dziala we wszystkich wtyczkach a miernik podaje ta sama wartosc natezenia pradu jak wyzej na rysunku nawet 24 pin sa wartosc natezenia nie wychodzi poza zakres wszystko jest oki takze pod obciazeniem czy na plycie 945 gcm-s2l lub w samym biosie jest taka opcja przejscia na zasilanie atx lub natezenia pradu? jesli tak to podajcie prosze napiszcie mi jak wejsc w biosie na ustawienie trybu atx jak takie cos istnieje ... dodam ze wyjecie bateri cmos nic nie da jak podlacze do plyty silvera i odlacze wszystkie czyli grafika .karty rtv dysk i to nie mam nic na ekranie i zero sygnalow z biosa a mysle ze zasilacz silwera dziala i jest sprawny pozdrawiam i prosze o odpowiedz

  #42 20.02.2013 19:14

bardzo dobry artykol.znalazlem ta strone z powodu jw.zabraklo mi wniej prostej porady jak wymienic przyslowiowe kondensatory.zakladam ze mylutowanie elemetu nie sprawi nikomu pproblemu.powylutowaniu z reguly otrzymujemyzalany cyna otworek ponodze elementu.i co dalej.dla bardziej zaawansowanych posiadajacych odsysaczki do cuny nie stanowi to problemu.co zrobic gdy tej zabawki nie ma?stara prosta metoda.ostrzymy zapalke jak najcieniej,podgrzewamy lutownica punkt i w otwor wkladamy zapalke.w ten sposob otwor mamy udrozniony na nozke nowego elementu.jest to szczegolnie wazne przyplytach drukowanych dwustronnie/np gl. plyka kompa/.pozdr

  #43 25.02.2013 21:50

Mam pytanie.
Od jakiegoś czasu raz mi sie włancz komp raz nie.Załaduje sie wszystko ładnie śmiga a tu nagle tylko myszka sie pojawia. Wyłanczm i włanczam jeszcze raz i mi sie pokazuje rzeby narzendzie do naprawy systemu naprawiło system no a jak sie naprawi to znów sie czarny ekran i tylko myszka wyświetla

  #44 02.03.2013 12:25

siema wymieniłem zasilacz i nie wiem gdzie podłączyć pin p7

  #45 06.03.2013 11:10

Fajna porada. Dzięki temu zlokalizowałem, że zasilacz nie działa. Brak zasilania płyty. Nowiuteńki dopiero złożony komputer. Zwarłem zielony z czarnym i nic. Wymieniłem zasilacz i działa. Zasilacz do reklamacji, ale trzeba uważać przy zakupie zasilaczy czy na pewno pasuje do naszego kompa. Niektóre nie mają np. dodatkowego zasilania 8 pinowej wtyczki tylko 4 pinową i już płyta nie wystartuje. Należy zatem zorientować się przed zakupem zasilacza czego płyta potrzebuje.

  #46 16.04.2013 11:45

A ja mam mały problem z Komputerem stacjonarnym.
U mnie praktycznie działa przyciskam przycisk wszystkie diody świecą wiatraki się kręcą itd. lecz komputer nie chce mi odpalić biosu tym bardziej win. Czyli barak reakcji ...
Sprawdzałem monitor podłańczając do innego komputera i działa bez problemowo.

Dopiero po paru minutach zauważyłem taki problem iż nie słysze sygnału (płyty gł.) podczas odpalenia komputera oraz wiatraczek od procesora traci na mocy i po chwili ją dostaje. Przyspiesza i nagle zwalnia.

prosiłbym o pomoc i dostarczenie odpowiedzi na email pchelka92@poczta.fm

  #47 27.04.2013 11:01

PRZYDATNE BRAWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  #48 26.05.2013 19:52

Świetny opis dziękuje
pozdrawiam

  #49 27.05.2013 10:28

Blog OK ma pytanie w wyłączniku dioda miga ale komputer nie daje się uruchomic
pierwszy raz mam coś takiego

  #50 05.06.2013 22:02

mam pytanie odłączyłem zasilacz i radiator z procesora po podłączeniu komputer przestał odpalać na płycie głównej świeci się dioda ze jest pod napięciem proszę o pilną odp z góry dziękuję

  #51 07.06.2013 16:36

Cześć - mam pytanie na temat dysku twardego ,czasem dziwnie się zachowuje (jest nowy i też sprawdzony przez servis ) jakby uderzały talerze lub jak poruszam przewodem sata i napięciowym hdd wariuje .Zasilacz był sprawdzony ,przesyłowy SATA też ,czy takie zachowanie może być przez ram i płytę główną jeśli tak to jak sprawdzić samą płytę

  #52 20.06.2013 22:08

Mam sytuację taką że już nic z tego nie rozumiem. Modernizowałam komputer, wymieniłam praktycznie wszystko. Stare sprawne części włożyłam do podarowanej mi obudowy. Komputer włącza się w momencie włączenia zasilacza. Wydaje się, że wszystko sprawne, wiatraki się kręcą, ale nie ma żadnych odgłosów i czarny ekran. Bios się nie ładuje. Resetowałam dwukrotnie i nic. Pozamieniałam wtyki we front panel (chciałam sprawdzić, czy front panel działa), to samo. Zmieniłam płytę, procesor i pamięci na inne, także zasilacz ( jeden 370, drugi 420 W). To samo. Zastanawiam się, czy front panel jest sprawny. Czy możliwe, aby przy nie działającym front panelu nie działał też monitor ( pracuje w nowym zestawie bez problemów)? A zielona kontrolka na front panelu się świeci! Czy możecie mi coś poradzić?

  #53 20.06.2013 22:15

Ludzie. Zadajcie sobie odrobinę trudu i piszcie po polsku. Nie można Was zrozumieć.

K@zek

  #54 04.08.2013 10:14

Witam. Mam problem z laptopem Ibm t 40 . W ogóle nie reaguje na włącznik, ani nie świecą się żadne kontrolki. Wymieniłem zasilacz,dysk i pamięć. karta graficzna i procesor są sprawne. Co może być jeszcze zepsute? Bardzo bym prosił wszystkich o pomoc.

  #55 04.08.2013 21:34

Na jakim obrazku napisales tylko [img-1] i [img-2] a gdzie sa obrazki?

  #56 24.08.2013 14:28

ja mam taki problem że jak mam do karty graficznej podpięte dodatkowe zasilanie to komputer sie włącza ale nic niema na monitorze i nie słychać biosu nawet jak podłącze monitor do płyty głównej to i tak nic niema na monitorze i musze odłączyć dodatkowe zasilanie od karty i wtedy jak mam podłączony monitor do płyty to działa niewiem co sie dzieje

  #57 17.09.2013 19:38

śurek

  #58 27.09.2013 02:50

Draxon, sprawdź z inną kartą grafiki, mającą takie same złącze sygnałowe (np PCI-E). Wystarczy najprostsza. Komputer stacjonarny ma to do siebie, ze wiele uszkodzeń można najszybciej zlokalizować podmieniając cały podzespół. Często zresztą nie ma innego sposobu. Często podmienia się po kolei wszystko aż do skutku. Zatem nie da się powiedzieć, "co się dzieje" bez znajomości efektów takich podmian.

  #59 02.10.2013 21:54

Witam mam problem z komputerem.Po naciśnięciu włącznika komputer raz się włacza a raz nie przy włączaniu nic się nie wyświetla i nie świecą się diody przy włączniku i nie ma piknięcia przy włączaniu komputera które zawsze było.Jestem kompletnie zielony w informatyce i proszę o pilną pomoc : )
GG:409501

  #60 10.10.2013 12:24

witam mam problem gdy wlaczam komputer i chce wejsc na moj komuter wyswietla sie nie do konca i obok pisze brak odpowiedzi gdy daje odswiez to pojawia sie klapserda i tez sie zacina i gdy wlaczam pendve z internetem to kolko co jest w prawym dolnym to sie nie kreci i obok jest ikona bezpieczne usuwanie sprzetu i gdy klikam to pisze bezpieczne usuwanie dysku F

  #61 22.10.2013 09:13

Buuuu. głupi poradnik... -.-

  #62 29.10.2013 18:40

ja mam taki problem po tym co opisałeś sprawdziłem płytę główna i działa problem polega na tym ze jak wepnę przewody od przycisku na obudowie komputer się nie wlacza ,sprawdzałem to na innym kompie i przycisk w obudowie jest dobry .jak myślisz jaka to możne być przyczyna ?z góry dzięki za odpowiedz.

  #63 06.11.2013 17:19

Witam.Mam problem.Komp sie nie wlancza.Sprawdziłem napięcie na czerwonym 5V,a na żółtym też 5V.Zmostkowałem zielony z czarnym i troszkę ruszył wiatraczek.Ale szału nie ma.Czy to na pewno zailacz poszedł,bo przy wlanczaniu ani sie nie ruszy,czy może coś jeszcze.Zasilacz mam 434W.Na necie znalazłem 500W.Nie będzie bproblemu?Pasowałem mój innny zasilacz 400W i tak samo nie chciał ruszyc.z góry dzieki za odp

  #64 09.11.2013 16:34

Witam, zepsuła mi sie stacjonarka, tzn. uruchamiam, zaczyna chodzić ale nie ma postępu, czarny ekran. Wczesniej dwukrotnie, w odstępie miesiąca, wymieniałam baterię podtrzymującą BIOS, ktoś mi powiedział ze pewnie padła płyta główna.
Jestem totalnym laikiem wiec nie bardzo kumam. Czy mozecie mi powiedziec mniej wiecej ile bedzie kosztowała naprawa i czy w ogole sie opłaca naprawiac?
Z góry dziękuję za odopowiedz.

  #65 05.12.2013 02:15

Witam !
U mnie zasilacz dostał od wiatraczka napięcie, a wiatraczka od kieszeni dysku sprawdzałem napięciem 9 V i te napięcie poszło na zasilacz, aż dioda na obudowie się na chwilę zapaliła i komputer próbował się uruchomić. A teraz podczas próby włączenia, tylko chwilkę pyknie i dalej komputer nie chce się uruchomić. Czy jest to poważne uszkodzenie zasilacza? Czy samemu można to naprawić?
Proszę o rady najlepiej fachowca. Zasilacz jest ATX -300 W.

  #66 30.12.2013 14:12

a jak mam tylko 4 kable

  #67 15.01.2014 17:58

jak włączam komputer to mam tylko takie pyk wszystko zaczyna działać na ułamek sekundy a potem przestaje nie wiem co jest

  #68 16.01.2014 21:22

U mnie jest tak samo.Uruchamiał się na chwile wiatrak i pykało w głośniku i siew wyłączał.Czasami zaczynał działać.Problemy (albo poprawa pojawiały się po poruszeniu) i czy jest prawdopodobne że płyta główna jest uszkodzona(połączenia nie elementy) i.dodam że poprzednio ekran nabrał dziwnego koloru(od razu w biosie) a później w ogóle nie chciał się uruchamiać.Dodam ze komputer został kiedyś zanieczyszczony cukrem.Napisz czy komputer był zanieczyszczony i czy obraz nie nabrał dziwnych kolorów.Marek-1960 to chyba przez płytę główną.U mnie jak ją ruszałem były problemy.Najlepiej pożyczyć inny zasilacz i się upewnić.
"Wczesniej dwukrotnie, w odstępie miesiąca, wymieniałam baterię podtrzymującą BIOS, ktoś mi powiedział ze pewnie padła płyta główna. "
Nie ma prawa się buntować po odłączeniu zasilania biosu.Jedynie nie zapamiętuje ustawień i nieprawidłową datę pokazuje.

  #69 18.01.2014 20:47

dzieki twojemu opisaniu naprawilem se komputer grafiga i dwie plytki ramu mi jakims cudem poszly ale wymienilem i sprzet dalej smiga opstawialem plyte gowna ale wczesniej jak zobaczylem zanim przeczytalem to od ciebie moje kondesatory na grafice to sie troche wkozylem ale wymienie bo poszly tylko trzy a lutowanie to moje hobby pozdrawiam

  #70 05.03.2014 18:06

Mam prośbe dlaczego komputer mi się ciągle resetuje co zrobić wtedy?

  #71 06.03.2014 08:40

te problemyy.. - Miałem podobny problem, myślałem że to ramy mi padły. Jeśli masz płytkę z windowsem to włóż ją ustaw botowanie płyty na biosie i odpal "naprawa systemu podczas startu". Jeśli nie masz płyty pożycz od kogoś.

  #72 14.03.2014 15:00

Ja mam problem chyba z dyskiem bo jak włączam komputer to pokazuje się tylko Trwa uruchomianie Systemu Windows próbowałem w trybie awaryjnym po jakimś czasie ładowania się resetuje.Nawet jak próbuje sformatować to tylko wczytuje pliki i tylko widać kursor myszki i tak w nieskończoność.Proszę o pomoc!!

  #73 08.04.2014 17:42

Komp sie wlacza wyskakuje napis jnywi is compressed pressed crtl alt del wciskam i to samo co jest

  #74 25.04.2014 13:45

Witam :) wymieniłem w swoim komputerze zasilacz lecz gdy wciskam przycisk power zapala się na moment dioda i gaśnie a komputer się nie włącza. Co może być przyczyną??

  #75 26.04.2014 14:54

Mam problem odpalam komputer i gdy już na pulpicie pojawi się wszystko(cały obraz) w nic nie da sie kliknąć, nawet wyłączyć. Dodam, że bardzo ostrożnie czyściłem komputer bo właśnie nie dało się w nic kliknąć i nic to nie dało :/ co jest przyczyną tej ''chyba awarii'' ?

  #76 30.04.2014 06:57

mi czasami gdy włącze komputer sam się resetuję i pisze ErroR NO RAM przeciesz mam dobrze podłączoną kartę ramu

  #77 14.05.2014 17:34

hej mam pytanie komp mi sie wlacza po zalaczeniu i po kilku sekundach sie wyłącza nie wiesz co moze być nie tak?

  #78 30.05.2014 02:53

hej,
mam problem z kompem... siedziałam i usuwałam programy ktorych nie używam już. wydaje mi sie że mogłam odinstalować jakiś dobry program, bo teraz mam problem z otworzeniem karty i jak sie otworzy to trzeba czekac i czekac , a do tego jak przejeżdżam kursorem myszki to obok kręci się kóleczko, ale mrygające (tzn. zakreci sie raz , za chwile drugi i tak w odstepach czasu ),a i jeszcze pisze sie bardzo wolnooo, wszystko jest takieeee ciągnące się ze mnie szlak zaraz trafi :(. prosze o pomoc, dzieki

  #79 01.07.2014 00:41

bea.
żeby to naprawić włącz przywracanie systemu. jak to zrobić na twoim windowsie? zobacz na necie

  #80 01.07.2014 00:44

witam
mój problem polega na tym że po wciśnięciu przycisku POWER, przycisk ten miga (włącza się i wyłącza pomarańczowa dioda, a jak działa normalnbie to świeci się zielona). poza tym komp się w ogóle nie włącza, brak jakiegokolwiek rozruchu wiatraków czy innego urządzenia. dodam że czasem komp się włączy normalnie, a czasem nie.
zasilacz nowy, wszystkie jakieś tam baterie dobre, odpowiednie napięcie, komp wyczyszczony
z góry dziękuję

  #81 01.07.2014 01:23

Mam problem komputer raz mi się uruchamia a na drugi dzień nie mogę go włączyć . Zawsze odłanczam od prądu ale i to nie zawsze pomaga ,wymieliłam baterie ale i tak nic nie dało , zasilacz jet dobry co może być powodem

  #82 08.08.2014 18:53

ja mam jeszcze inaczej włączam komputer ras się włącza a ras nie i to na dobitek wiatraki się kręcą a przy starcie komputera słyszę dźwięk a jak się nie włączy to nic nie słychać tylko wiatraczki się kręcą a komputer ani drgnie włączam reset nic czasami na włócznik start ale nie zawsze albo muszę go wyłączyć przyciskiem start długo przytrzymując wyłączyć od zasilania i przycisnąć start żeby wiatraki się zakręciły jak coś prądu w nim zostało włóczyć do zasilania uruchomić go ponownie i to czasami odpala a jak nie to znowu reset albo znowu przyciskać start a jak się wończy to się zawiesza obraz lub robi się czarny ekran i miga jak bym komputer wyłączył a nie wyłączył zasilania w przedłużce.POMOCY A NIE CHCE KUPOWAĆ NIE Potrzebnych RZECZY DO NIEGO POMOCY.:-(

  #83 29.08.2014 22:21

ZABLOKOWAŁO MI WSZYSTKIE IKONY NIE DZIAŁAJĄ PLAYER GŁOŚNIKI LECZ INTERNET NORMALNIE IDZIE

  #84 18.09.2014 14:35

ostatnio kiedy mialem dobrze wszytko to mama sprzatala i ruszala komputer nic nie odlaczala bo odkurzala kiedy wrocilem z dworu nie dzialal kable od monitora mialem pod komputerem i wszystko mialem dobrze piszczal co 1 sekunde byc moze sproboje wyjac baterie od BIOS-a na 30 min ale prosze o odpowiedz na e-mail: antek.piocher@wp.pl

  #85 22.09.2014 21:10
  #86 22.09.2014 21:30

@Piotr13 (niezalogowany):

  #87 05.10.2014 20:32

Witam , a ja mam taki problem : chciałem przeczyścić komputer bo coś zaczęło lekko huczeć. Po rozkręceniu wyczyszczeniu odkurzaczem po odłanczaniu kart i ramu , i ponownym złóżeniu wszystkiego komputer nie reaguje na nic świeci sie tylko przycisk powera i chodzi wentylator i karta graficzna. Po wymianie karty graficznej na inną to samo czyli dalej nic zero reakcji po wyciagnięciu baterii biosa dalej nic i to samo z kośćmi ramu też nic . Ogólnie zero reakcji na co kolwiek oprócz kręcenia wentylatorka i karty GRAFiCZNEJ . Co z tym dalej robić bo zawsze sobei sam radziłem z naprawami i systemami a tutaj nie wiem co i jak PROSZE O POMOC

  #88 13.11.2014 21:03

@rotek (niezalogowany):

  #89 13.12.2014 15:55

Mi ekran sie nie swieci //

  #90 19.12.2014 16:19

Mi komputer się włącza. Wszystko działa ale nic się nie wyświetla na ekranie. Nawet BIOS! Monitor też działa i kabel do niego też. PROSZE TYCH Z http://www.dobreprogramy.pl O NAPISANIE ARTYKULU O TYM CO MOGŁO SOE POPSUĆ.

  #91 10.03.2015 17:25

Mam komputer MEDION i mam taki problem przy włączaniu on pika czyli sygnalizuje coś na monitoże pisz no signal tyle....

  #92 03.06.2015 17:55

witam mam starego laptopa ibm t 42 na poczatku wyskoczył mi jakis bład a gdy wyłaczyłem komputer juz nie chce odpalić w żadnym trybie pojawia sie czarny ekran z migającą kreską w lewym górnym rogu wiatrak też nie odpala co robić jestem zupełnie zielony pomocy

  #93 26.06.2015 23:20

ja mam problem mój kolega oglądał film na yotubie niechciało mu się go potem normalnie eyłączyć więc wyłączył go poprzez wyciagnięcie wtyczki od zasilacza i teraz gdy włączam komputer to on cały czas się resetuje prubowałem tryb awaryjny i te jnne opcje ale on i tak się wciąż resetuje proszę o rade

  #94 04.07.2015 17:44

@n30: musze czekac 2 miesiace az wojek przyjedzie (on sie zna)... a dziedek nie pozwala mi zajrzec do komputera(do skrzyneczki^^) a ja strasznie chce grac w Lola nie znasz jakies sposoby? ja chce sobie zagrac :´´´(.

  #95 04.07.2015 18:07

mam ochote na Lola niestety komp mi nie dziala poprostu przyciskam przycisk i nic... ale hej co to???? myszka sie swieci na czerwono(jak zwykle) a klawiatura ma (lekko zapalone) lampki. niestety komp sie nie wlyczyl... napierdalam w ten przycisk jak szylony i nadaj HUJ!!! omg chce grac w Lola ;((( a wojek moze naprawic tylko przyjedzie za 2 mies nie chce czekac!!! a dziedek (tak mieszkam z dziedkami ;( ) nie pozwala zajrzec do komputera mam na mysli do srodka ^^ ;P... pls dajcie jakies porady, w ktorych nie musze rozebrac kompa( jezeli takie sa)... wiem caly tekst ma bledy ortograficzne. nie moja wina ;)


LICZE NA SUPER KURWA EKSTRA ZAJEBISTA POWEROWA a nie hujowa odpowiedz... ;)

  #96 10.08.2015 02:21

Mam problem z komputerem wszystko jest dobrze podlaczone wlaczam go slychac ze chodzi po 10 secundach gasnie jaki moze byc tego podod ?

  #97 24.08.2015 10:31

Witam. Ja mam taki problem. Słuchaj : Kiedyś dosyć dawno temu często na komputerze wyskakiwało mi jak wyłączałem komputer że jest aktualizacja i że nie wyłączaj komputera ani nie odłączaj go od zasilania. Ja zazwyczaj odłączałem kabel, bo nie chciało mi się czekać, i tak cały czas robiłem, aż pewnego razu odłączyłem go od kabla jak była aktualizacja i przychodzę później jakieś 2h później a komputer wogóle nie chce się włączyć ... I tak mam do dzisiaj, komputer stoi już z rok chyba nieużywany bo nie idzie go włączyć. Da rade go jakoś naprawić? Jest wszystko idealnie podłączone tylko wgl go nie idzie włączyć. Da rade go samemu naprawić? Czy trzeba wzywać jakiś specjalistów żeby naprawili?

  #98 11.12.2015 23:24

witam przez ostatnich kilka lat nabylem 3komputery i w każdym poprostu coś się w końcu zaczęło dziać postanowiłem złożyć jeden z tych trzech komp odpala wiatraki pracują dyski oraz DVD problemem w moim przypadku jest nie załączanie się monitora podejrzewam ze zle Popodlaczalem gniazda LED itp.czy ktoś mi pomoże lub wyśle zdjecie prawidlowo podłączonych przewodów?

  #99 22.12.2015 14:33

A co zrobic gdy komputer sie wlacza i pisze Trwa uruchamianie systemt windows a potem mam czarny ekran i widac tylko myszke :/

  #100 05.01.2016 09:35

Dobrze, przyda się mi.

  #101 23.01.2016 15:37

Dobre!!

Romcol16   1 #102 23.01.2016 20:26

Witam.Jestem po raz pierwszy na tym blogu.Zainteresowal mnie tytul sam naprawiam wiec postanowilwm sie dolaczyc do was. Jestem laikiem w dziedzinie komputerow z byle glupsywem biegam do servisu i jestem coraz bardziej zfrustrowany.Mam Pc z procesorem i7 Extreme Edition Processors
Extreme Overclocking Motherboard HYBRID SILENT-PIPE2
kupilem go kilka lat temu kiedy i7 byl nowoscia na rynku.Od samego poczatku mam z nim problemy.Pol roku temu ostatni raz naprawil mi go moj kolega i dzieki mu za to bo zaczal chodzic przyzwoicie na Windows 7 do czasu za nim wgralem Windows 10. Teraz mam problem z otwarciem Pc bo zatrzymuje sie na stronie bootujacej . Nie chce nawet otworzyc Boot meny (F12) Moze ktos da mi jakies wskazowki co mam zrobic bede
bardzo wdzieczny.

Autor edytował komentarz.
  #103 26.01.2016 20:06

Wszystko fajnie ładnie pięknie tylko mam kompa sprzed 20lat z win 95 i już na początku napotykam problem bo kabel od włącznika leci odrazu do zasilacza a kabla sie wypiąć nie da gdyż jest przylutowany do przycisku.
Szkoda że nie ma poradników dla starych pc'ów...

  #104 23.02.2016 19:25

witam, prosze o pomoc. Posiadam laptop lenovo, od pewnego czasu jak włączam komputer zaświecajaą się lampki nastomiast laptop się nie uruchamia.Następuje to czasami po 2 czy 3 godzinach czasami cały dzięń czasami się wgl nie chce włąćzyć. Czy jest uszkodzona płyta główna? Bardzo proszę o pomoc

  #105 29.02.2016 09:43

@gość6861 (niezalogowany):d**lu, autorowi chodzi o to że: sam sobie tego nie zrobi odda do serwisu , tam go skasują, jak nie daj bóg założą zamienniki to już w ogóle katastrofa i popatrz na ceny nowych zasilaczy i porównaj sobie koszty usługi i masz jak na talerzu debilu bo inaczej cie nie nazwę bo nie masz pojęcia chyba o jednej ważnej sprawie usługa to nie przysługa za takie coś płacisz i tak należy rozumieć koszt nowego zasilacza lub podobny. Skoro jesteś takim ekspertem co tu szukasz cooo?

  #106 01.03.2016 10:07

mam problem komputer sie wlancza wyswietla sie strona biosu i stop klawiatuea nie araguje ?

  #107 11.05.2016 19:22

aby zresetować Bios wystarczy wyjąć baterię z płyty gł odczekać chwilkę (około 1 min) po czym uruchomić kompa bez baterii na chwilkę wystarczy że wentylatory się zakręcą po czym umieścić baterie na swoim miejscu i bios zresetowany :-)

OBCY_666   1 #108 11.05.2016 19:32

@gość6861 (niezalogowany): kondensatory są tanie jak barszcz kosz 1 sztuki 1,50 -2 PLN koszt nowego zasilacza średniej klasy to ponad 100 PLN jeśli ktoś nie potrafi wlutować sobie sam kondensatorów elektronik nie powinien wziąć więcej jak 20 PLN więc chyba się opłaca..:-)

OBCY_666   1 #109 11.05.2016 19:43

@karoo 23 (niezalogowany):
może się uruchamia tylko masz uszkodzoną matrycę .. raz łapie a raz nie.. tak się zdarza podłącz pod łapka monitor zewnętrzny przez wejście VGA zobacz czy jest obraz na zewnętrznym (Podłącz monitor i wciśnij klawisz [Fn]+ któryś w "efów" [bodajże taki z symbolem monitora]
sprawdź HDD tzn wyjmij dysk twardy i spróbuj włączyć kompa jeśli się komputer uruchomi..wiesz co masz uszkodzone :-) tak samo postępuj z pamięciami wyjmij pamięć próbuj go włączyć

Autor edytował komentarz w dniu: 11.05.2016 19:45
OBCY_666   1 #110 11.05.2016 19:48

@Anonim (niezalogowany): jeśli masz klawiaturę na USB to może nie działać (ustawienia biosu) postaraj się znaleźć klawiaturę na PS2 i zobacz czy nadal nie działa

OBCY_666   1 #111 11.05.2016 20:10

@HARDKOROWYSEBEKXD (niezalogowany): jeśli wcale się nie odpala zacznij od zasilacza

OBCY_666   1 #112 11.05.2016 20:13

@Anonim (niezalogowany): oczywiście ,że można wymienić kondensatory na płycie głównej robiłem to setki razy

OBCY_666   1 #113 11.05.2016 20:16

@Romcol16: spróbuj F8 przy starcie i wybierz tryb awaryjny zobacz czy się odpala

OBCY_666   1 #114 12.05.2016 06:49

@bart86: jeśli dobierzesz kondensatory o tej samej wartości więc zasilacz nie ma prawa działać niestabilnie... nie rozumiem o czym ty piszesz

Autor edytował komentarz w dniu: 12.05.2016 17:54
OBCY_666   1 #115 12.05.2016 07:50

@Anonim (niezalogowany): sprawdź pamięci RAM

  #116 15.05.2016 10:16

@gość6861 (niezalogowany): Zasilacz (dobry) na allegro można kupić za 19,5zł . Kondensator można kupić za około 3zł x2 jak na obrazku . Koszt przesyłki około 10 zł , razem 16 zł . Teraz jeszcze trzeba wymienić ( jak ktoś potrafi) i nie ma pewności , ze tylko to jest uszkodzone . I teraz odpowiedz sobie na twoje ostatnie zdanie.

  #117 07.06.2016 10:59

ja mam taki problem muj PCet gdy go włączam to lampka włącznika sie zapala i zaczyna chodzić wentylator i nic sie poza tym nie dzieje rozruchu nie słychać na monitorze też pusto (nawet jak wył. i wł. monitor to mam na ekranie tylko "no signal") co robić ??

  #118 07.06.2016 11:26

Hej wam ja mam taki problem otóż gdy włączam mego PCta to lampka się zapala i chodzi TYLKO wentylator nic poza tym się nie dzieje, monitor też jak wył. i wł. to pokazuje się tylko przez chwilkę "no signal" :( co robić ????

  #119 17.06.2016 09:00

No ja zrobiłem wszystko co się dało i nic. Jak poszedłem do redicreo to powiedzieli, że dysk się rozsypał. Całe szczęście, że są uczciwi i odrazu o tym pwoiedzieli

  #120 22.06.2016 12:13

Mam problem ze startem płyty głównej. Po naciśnięciu zasilania na obudowie startują wiatraki i inne komponenty nie startuje płyta główna - dzieje się tak przy pozostawieniu włączonej listwy zasilającej. W przypadku całkowitego wyłączenia prądu nawet na listwie zasilającej, po uruchomieniu wszystko startuje bez najmniejszych problemów. Czy ktoś potrafi zdiagnozować co generuje problem ze startem ?

  #121 07.07.2016 20:04

@NinaAnna (niezalogowany): mam ten sam problem

  #122 07.08.2016 13:01

Witam.Posiadam komputer stacjonarny od 11 lat.Zaczyna sie psuć komputer.Główny powód włącznikiem raz włączy komputer raz nie włączy.Zależny jak kiedy raz włączy za 3 10 godzin raz za 3 dni ale jak odczekam dłuży czas do włączy sie komputer.Co należy juz zacząć wymieniać?zanim nie uruchomi się komputer.

  #123 15.09.2016 19:44

@rotek (niezalogowany):

  #124 10.10.2016 10:10

@rotek (niezalogowany): powiedz mi jak to rozwiazales? Bo mam tak samo

  #125 27.10.2016 10:12

Witam , mam problem z uruchomieniem komputera .Przy włączeniu zasilania nic nie startuje ,jest cisza . Gdy zdejmę kostkę z płyty głównej i złączę pin 20 z 24 czyli czarny i zielony , podświetlenie zaczyna działać oraz wentylator zasilacza chodzi.Napięcia w tym momencie prawidłowe 12.1v oraz 5.1v. Czy mogę zewrzeć te piny kiedy kostka jest wpięta do płyty głównej? Co jest przyczyną tego stanu rzeczy?

  #126 25.12.2016 15:56

Mam problem z komp stacjonarnym . po uruchomieniu przyciskiem zasilania komputer startuje ale całkowicie nic sie nie dzieje.. monitor jest jakby wyłączony . bios nie startuje.cd romu nie da sie wysunąc gdyż cały czas miga zielonym światełkiem.wyciąganie bateri, zamienianie kości ram odłączanie karty graficznej w niczym nie pomaga. ciagle taki sam efekt ,czarny ekran na monitorze

  #127 04.05.2017 10:16

@Super Iza (Szynka) (niezalogowany): naprawdę beznadzieja... może innym to pomaga ale dla mnie za trudne... Jak się nie włącza to z kod mam wiedzieć jak komputer rozstawać?! A gdzie jest płyta główna?! Ja oszaleje.....

  #128 12.05.2017 09:07

Jedna mała porada dzięki której wszystko będzie działać to:
"Zaktualizujcie BIOS a wszystko będzie działać w 100%"
JPII 2k17

  #129 30.08.2017 16:01

@gość6861 (niezalogowany): jeden kondensator 330mf kosztuje 10 zł to przelicz skoro za 30 zł można kupić urzywkę.

  #130 09.10.2017 15:18

Przed tym jak nie znalazłem tego forum mój zasilacz w ogóle się nie uruchamiał ale gdy zastosowałem się do podłączenia front panelu dokładnie jak na zdjęciu to wentylator zaczął się uruchamiać, ale tylko ,, na chwile” w takim sensie że wentylator zakręci się raz lub dwa razy i się zatrzymuje i tak cały czas gdy chcę uruchomić komputer.