Sieć Windows SMB/CIFS na Androidzie z google'owym klientem Samby

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Samba to opensource’owa implementacja protokołu sieciowego SMB/CIFS, bez której nasze komputery z Linuksem czy macOS-em byłyby bezużyteczne w sieciach lokalnych Windows. A co ze smartfonami? Na Androida można znaleźć zaawansowane menedżery plików, z wtyczkami zapewniającymi obsługę SMB, ale z poziomu samego systemu dostępu do zasobów sieci lokalnej nie mamy. Brak ten może wypełnić aplikacja Android Samba Client, która pojawiła się właśnie w Google Play.

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, może nawet póki co za prosta: aby uzyskać dostęp do udostępnionego zasobu, należy znać jego nazwę, nie ma tu możliwości przeskanowania sieci. Jeśli zasób nie jest publiczny, poniżej podajemy swój login i hasło. Pozostaje tylko dotknąć przycisk Mount – i to wszystko.

Po zamontowaniu możemy przeglądać zasoby sieci lokalnej przez dowolny, nawet systemowy menedżer, nie ma żadnych problemów z kopiowaniem plików między urządzeniami, a nawet otwieraniem ich ze zdalnego zasobu – np. by odtworzyć film przechowywany na dysku NAS.

Androidowy klient Samby został zbudowany na bazie Samby 4.5.1, jego kod źródłowy dostępny jest na GitHubie. Należy traktować go wciąż jako prototyp – wspiera tylko starą wersję SMBv1, wyłączoną już na nowszych wersjach Windowsa ze względów bezpieczeństwa, nie daje żadnych możliwości zarządzania zasobami i ich automatycznego znajdowania.

Android Samba Client znalazł się w naszej bazie oprogramowania – oczywiście tylko na Androida.

Uwaga: producentem aplikacji jest Marketing @ Google, a nie Google Inc., ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że jest to google'owe konto dla mniej oficjalnych projektów.

© dobreprogramy