Silverlight dla Linuksa za sześć miesięcy

Strona główna Aktualności

O autorze

Miguel de Icaza, Vice President of Developer Platforms w firmie Novell zapowiedział, że pierwsze wydanie Moonlight, czyli projektu Silverlight dla Linuksa powinno zostać ukończone w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Informacja ta pojawiła się na konferencji XML 2007.

Moonlight 1.0 nie będzie zawierał wsparcia dla Mono (implementacji .NET dla systemu Linux), ale nie powinno to nikogo dziwić - sam Silverlight 1.0 również wsparcia dla .NET nie zawiera. Pierwsza wersja ujrzy światło dzienne za około sześć miesięcy. Wkrótce później ma się pojawić Moonlight 1.1 (odpowiadający Silverlight 1.1, przemianowanemu niedawno na 2.0), który będzie już obsługiwał Mono, tak jak i prawdziwy Silverlight 2.0 będzie zawierał wsparcie dla .NET. Kolejna wersja Moonlight 2.0 pojawi się sześć do dwunastu miesięcy po premierze Silverlight 2.0, co z kolei ma nastąpić w połowie 2008 roku.

Microsoft sam niezbyt entuzjastycznie podchodził do pomysłu rozwijania projektu Silverlight na platformie Linux, ale zdecydował się wspierać tego typu działania jednego ze swoich największych partnerów - firmy Novell. Dzięki Moonlight konkurencyjny dla Flasha Silverlight ma szansę stać się technologią naprawdę niezależną od przeglądarki i systemu. Póki co działa jedynie na Windows i Mac OS X.

© dobreprogramy

Komentarze