6 lat wsparcia Linuksa to nawet 4 kolejne wersje Androida dla smartfonów

6 lat wsparcia Linuksa to nawet 4 kolejne wersje Androida dla smartfonów
29.09.2017 12:58
6 lat wsparcia Linuksa to nawet 4 kolejne wersje Androida dla smartfonów

Project Treble to inicjatywaGoogle’a, mająca na celu zmniejszyć fragmentację Androida iwydłużyć cykl życia urządzeń z tym systemem. Z grubsza chodzi oodseparowanie systemowych komponentów od modyfikacji wprowadzanychna poziomie kernela i sterowników przez producentów sprzętu.Problem jednak w tym, że oferowany dziś okres wsparcia dla kernelajest za krótki, biorąc pod uwagę realia urządzeń mobilnych.Nawet zastosowanie gałęzi Long Term Support, z dwuletnim wsparciem,to wciąż za mało. Pojawiła się jednak szansa na to, że wbliskiej przyszłości dostaniemy kernele o znacznie dłuższymokresie wsparcia.

Stojący na czele google’owego projektu Ilijan Małczewpoinformował wczoraj podczas konferencji Linaro Connect, że jużwkrótce Fundacja Linuksa zacznie oferować kernele Extended LTS(XLTS), które wspierane będą przez całe sześć lat. Zgodziłsię na to wielki Greg Kroah-Hartman, który takie kerneleprzygotuje już od wydanej w styczniu 2016 roku wersji4.4, dotychczas ze wsparciem na dwa lata.

350204989538592705

To znakomita wiadomość dla producentów sprzętu, którzy poprostu nie są w stanie nadążyć za ekstremalnie szybkim cyklemrozwoju Linuksa. Gdy producent czipsetu (np. Qualcomm) wybiera wpewnym momencie jego projektowania najnowszą dostępną wersję LTS,to może minąć rok a nawet więcej, zanim producent urządzeńmobilnych wykorzysta ją w firmware swojego urządzenia. W efekciewprowadzony na rynek smartfon czy tablet będzie miał często ledwierok, a nawet mniej poprawek z upstreamu, znacznie utrudniającproducentowi przygotowanie dalszych aktualizacji.

Z przedstawionych podczas Linaro Connect informacji wynika, żesamo Google życzyłoby sobie, aby każde urządzenie z Androidemotrzymało w ciągu całego swojego życia przynajmniej czteryaktualizacje – i nie chodzi tu o poprawki bezpieczeństwa, alekolejne wersje systemu. Kernele o tak długim okresie wsparciaznacząco to ułatwią nawet w odniesieniu do urządzeń, którekorzystają z własnościowychsterowników, porzuconych już przez ich producentów.

Oczywiście z rozszerzonego okresu wsparcia skorzystają nie tylkoproducenci urządzeń z Androidem. Kernele o sześcioletnim cyklużycia znajdą zastosowanie w Linuksie na desktopie, na serwerach, ico najważniejsze chyba, w urządzeniach Internetu Rzeczy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)