AV-Test: liczba zagrożeń dla Linuksa potroiła się w 2016

AV‑Test: liczba zagrożeń dla Linuksa potroiła się w 2016

AV-Test: liczba zagrożeń dla Linuksa potroiła się w 2016
Mariusz Błoński
06.07.2017 14:01

Najnowszy raport AV-Test dotyczący niebezpieczeństw w ubiegłym roku w Internecie przynosi dwie bardzo interesujące informacje. Po pierwsze liczba nowych zagrożeń na platformę Windows zmniejszyła się o 15% w porównaniu z rokiem 2015. Po drugie, liczba zagrożeń na Linuksie potroiła się.

Zaobserwowano gwałtowny wzrost liczby szkodliwego kodu atakującego macOS oraz Linuksa. W przypadku systemu Apple'a wzrost wyniósł 370% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, w przypadku Linuksa liczba ta zwiększyła się o 300%.

Co interesujące, ransomware, o którym było ostatnio głośno przy okazji ataku WannaCry, stanowi – pod względem ilościowym – jedno z najmniejszych zagrożeń. Z niedawnego raportu Microsoftu mogliśmy się dowiedzieć, że średnio w każdym kwartale pojawia się ponad 500 milionów e-maili z załącznikami zawierającymi ransomware. Mimo niewielkiej popularności, ransomware jest niezwykle uciążliwe dla przeciętnego użytkownika i może go narazić na poważne straty.

Niedawno Europol uznał ransomware za najpoważniejsze zagrożenie cyfrowe, jednak na szczęście nie jest ono tak rozpowszechnione jak inne rodzaje szkodliwego kodu. W roku 2016 ransomware stanowiło jedynie 0,94% szkodliwego kodu atakującego Windows. Najbardziej rozpowszechnione były wirusy (37,60%), robaki (25,44%) oraz trojany (23,74%).

Mimo, że liczba szkodliwego kodu dla Windows zmniejszyła się o 15%, to i tak użytkownicy tej platformy stanowią główny cel cyberprzestępców. W badanej przez AV-Test próbce 640 milionów przykładów szkodliwego kodu, ten dla Windows stanowił 70%. Z kolei malware skierowane przeciwko Androidowi stanowiła 5,6%.

Widoczny jest duży, bo 300-procentowy wzrost liczby zagrożeń atakujących Linuksa. Tutaj przyczyną może być wzrost popularności kodu dołączającego linuksowe platformy do botnetów. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia chociażby ze znanym botnetem Mirai. Z 819 do 3033 wzrosła też liczba zagrożeń skierowanych przeciwko systemowi macOS. Większość z nich została zakwalifikowana jako „potencjalnie niechciane oprogramowanie”.

Coraz częściej celem przestępców staje się Android. W 2016 roku liczba nowego szkodliwego kodu atakującego ten system zwiększyła się do 4 milionów, czyli jest już go dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Większość tego kodu stanowią trojany. Tak jak i w przypadku Windows, również w przypadku Androida ransomware nie stanowi dużego ilościowego zagrożenia. Liczba tego typu kodu zmniejszyła się z 12 521 do 8822 i stanowi on obecnie 0,22% wszystkich zagrożeń atakujących Androida.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)