Silverlight 1.1 przemianowany na 2.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Po premierze Silverlight 1.0, nowej platformy Microsoftu do wyświetlania i tworzenia bogatych graficznie multimedialnych treści internetowych, wszyscy wypatrują już kolejnej wersji, nad którą korporacja pracowała jeszcze nawet przed premierą pierwszej. Mowa o Silverlight 1.1, który wnieść ma całkiem sporo nowości - głównie dla programistów.

Tymczasem jak można wyczytać na blogu Tima Sneatha, jednego z Client Platform Technical Evangelist w firmie Microsoft, zdecydowano przemianować Silverlight 1.1 na 2.0. Powód tej decyzji jest dość prosty - programiści Microsoftu stwierdzili, że nowych funkcji jest tak wiele, że nie można poprzestać na drobnej poprawce w numerze wersji.

Konkretnie co nowego przyniesie Silverlight 2.0? Przede wszystkim są to rzeczy, które zainteresują programistów chcących przygotowywać własne rozwiązania w oparciu o tę platformę. Pojawi się więc wsparcie dla projektów Silverlight w językach C# i Visual Basic .NET. W związku z tym do dyspozycji będzie całe dobrodziejstwo .NET: Common Language Runtime, Base Class Libraries, Dynamic Language Runtime, zestawu UI Frameworks identycznego jak w przypadku aplikacji okienkowych Windows Presentation Foundation, a nawet DRM.

Szczegóły na temat Silverlight 2.0 oraz poważniejsze wydanie beta (aktualnie dostępna jest jeszcze wersja 1.1 Alpha, ale nie zawiera całej funkcjonalności) planowane jest na okolice konferencji MIX 2008. W przyszłym roku odbędzie się ona w marcu, w Las Vegas. Przy okazji warto zobaczyć już działającą wersję beta centrum pobierania Microsoftu, które zostało wykonane z wykorzystaniem technologii Silverlight.

© dobreprogramy