Skazany za groźby przez Gadu-Gadu

Strona główna Aktualności

O autorze

Na karę półtora roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat skazał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Kielcach 18-letniego Tomasza M. oskarżonego o to, że grożąc koledze za pośrednictwem Internetu zmusił go do wydania pieniędzy i wartościowych przedmiotów.

Prokuratura zarzuciła Tomaszowi M., że od września do listopada 2004 roku 11 razy za pośrednictwem komunikatora internetowego Gadu-Gadu groził znajomemu nastolatkowi pobiciem i najściem na mieszkanie. Oskarżony groźbami zmusił chłopaka do wydania łącznie ponad 600 złotych oraz zegarka, gry komputerowej i karty graficznej.

Orzeczeniem sądu Tomasz M. musi naprawić szkodę czyli zapłacić poszkodowanemu chłopakowi ponad 900 zł, zapłacić 1600 zł grzywny i 800 zł tytułem części kosztów sądowych. Przez pięć lat będzie pod dozorem kuratora. Wyrok nie jest prawomocny.

Oskarżony - uczeń liceum przyznał się do winy i wnioskował o skazanie bez postępowania dowodowego. Oznajmił, że więcej takiego czynu nie popełni. Przeprosił matkę poszkodowanego i swoją. Dopiero pytany przez sąd dodał, że przeprasza również rówieśnika, któremu groził. Sąd odczytał opinię psychiatryczną, z której wynika, że oskarżony jest niedojrzały emocjonalnie i społecznie, ale poczytalny. Adwokat poszkodowanego zapowiedział, że zastrzega sobie prawo do dochodzenia odszkodowania za rozstrój zdrowia poszkodowanego chłopaka w toku dalszego postępowania cywilnego lub karnego.

To pierwsza tego typu sprawa w kieleckim sądzie. Dowodem w sprawie były wydruki rozmów z komunikatora Gadu-Gadu.

© dobreprogramy
s