Smartfony Projektu Ara pozwolą na wymianę modułów w locie

Strona główna Aktualności

O autorze

Wzmianki o modułowym smartfonie Google, czyli Projekcie Ara, co jakiś czas pojawiały się na naszym portalu. Google szczędziło jednak informacji na temat swojego nowego telefonu. Podczas konferencji Linaro mięliśmy jednak okazję dowiedzieć się kilku interesujących szczegółów. Paul Eremenko z zespołu ATAP, który pracuje nad urządzeniem, ujawnił kilka szczegółów dotyczących oprogramowania i sprzętu, który będzie zastosowany w projekcie.

Smartfon zostanie wyposażony w zmodyfikowaną wersję systemu Android L, która jest tworzona we współpracy z Linaro. Ten system operacyjny ma pozwolić na wymianę poszczególnych elementów składowych telefonu bez konieczności odcinania zasilania. Jedynymi modułami, które będą wymagały wyłączenia urządzenia, będą ekran oraz procesor. Nie jest jeszcze wiadome czy w locie będzie można wymieniać baterię oraz pamięć wewnętrzną, RAM itp. w przypadku funkcjonowania tylko jednego modułu. Sama koncepcja wydaje się jednak nad wyraz interesująca. Dyskusja na temat smartfona zaczyna się w 44 minucie poniższego filmu.

Od momentu zaprezentowania prototypu, smartfon przeszedł kilka zmian, które mają uczynić go jednym z najciekawszych mobilnych urządzeń w historii. Telefon ma składać się z ramki, do której doczepiane będą moduły, które będzie można łatwo wymienić bez konieczności kupowania całego smartfona. Owe moduły mają być dostępne do kupienia w odpowiednio do tego przystosowanych kioskach.

Więcej na temat Projektu Ara powinniśmy wiedzieć już w grudniu, kiedy to planowana jest konferencja dla deweloperów. Premiera modułowego smartfona planowana jest na początek przyszłego roku.

© dobreprogramy
s