Stare wersje Windows 10 wygasają w czwartek, nowych użytkowników coraz mniej

Strona główna Aktualności

O autorze

Korzystacie jeszcze ze starych, przedpremierowych kompilacji Windows 10? Lepiej, byście jak najszybciej zaktualizowali je do oficjalnej wersji RTM. Już jutro wygaśnie 11 z 14 testowych kompilacji systemu, co sprawić ma, że już nie uruchomicie systemu i nie dostaniecie się (przynajmniej bezpośrednią drogą) do swoich danych.

15 października 2015 roku to kres działania kompilacji Windows 10 oznaczonych numerami od 9926 do 10166. Aby dalej korzystać z komputera z „dziesiątką”, na których działały wcześniej te wersje, konieczne będzie uruchomienie go z nośnika Windows 10 RTM i wpisanie się do programu Windows Insider, by otrzymywać nowe kompilacje testowe wyjaśnia na łamach forum Microsoft Answers inżynier Microsoftu używający nicka RajithR. Wciąż używane starsze wersje Preview nie są już dłużej zaktywowane, więc w tym celu do aktualizacji należy skorzystać z domyślnych kluczy Windows 10. Są to:

Home Edition – YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7
Pro Edition – VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T

Po aktualizacji uruchomi się wersja 10240 (RTM) Windows 10, jednak oczywiście niezaktywowana. By dalej korzystać z okienek należy w panelu Settings (Ustawienia) wybrać opcję Update and Security (Aktualizacje i Bezpieczeństwo), tam wybrać pozycję Windows Update i kliknąć Advanced Options (Ustawienia zaawansowane). Link Get Starded pozwoli na ponowne przyłączenie komputera do programu Windows Insider, w ramach którego stajemy się darmowymi testerami Microsoftu.

Wygaśnięcie starych wersji nie powinno być zaskoczeniem. Testowe „dziesiątki” już od jakiegoś czasu informowały użytkowników, że zbliża się ich czas. Z drugiej jednak strony widać dobrze, że wielu ludzi wciąż ma lepsze rzeczy do roboty, niż aktualizowanie kiedyś tam zainstalowanego systemu. Do tej pory przecież Windows XP w skali planety pozostaje popularniejsze niż Windows 10 – i nie widać, by jego użytkownicy jakoś specjalnie spieszyli się do zmian, mimo że system ten od ponad roku nie jest już oficjalnie wspierany.

Zastanawia szczególnie opieszałość użytkowników Windows 7 i 8, dla których aktualizacja powinna sprowadzać się do kilku kliknięć. Na łamach serwisu GoSquared można zobaczyć analizę w czasie rzeczywistym ruchu sieciowego generowanego przez rozmaite wersje Windows – na „dziesiątkę” przypada obecnie około 10-11%, podczas gdy szczyt odnotowano 22 sierpnia, kiedy z Windows 10 korzystać miało ponad 21% użytkowników.

Microsoft, chwaląc się, że jego nowy system został zainstalowany na ponad 110 mln urządzeń, robi więc dobrą minę do złej gry, wszystkie sieciowe statystyki pokazują bowiem, że tempo wzrostu popularności Windows 10 z tygodnia na tydzień maleje. Trudno będzie dorównać Apple, które mogło się pochwalić, że w trzy miesiące od wydania OS X Yosemite, pod kontrolą nowego systemu działało już 50% Maków, a w miesiąc od wydania najnowszego OS X El Capitan, na nowy system przeszło ponad 20% użytkowników.

© dobreprogramy
s