Szkoły żegnają Pascala. Już niebawem na maturze zastąpi go Python

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała listę systemów operacyjnych, programów użytkowych i języków programowania, które mogą zostać wybrane przez osoby podchodzące do egzaminu maturalnego z informatyki w 2017 roku. Sama lista nie zawiera niczego niezwykłego – ale pod nią znalazła się zapowiedź prawdziwej rewolucji – porzucenie niezwykle u nas od lat popularnego Pascala.

Dla wielu osób, szczególnie w bloku wschodnim, Pascal był pierwszym językiem programowania. W nim uczono się wręcz myśleć algorytmicznie, a zasługą tego w dużym stopniu była osoba twórcy języka, Niklausa Wirtha, autora słynnej ksiązki Algorytmy + Struktury Danych = Programy. Pomogło też piractwo (wszechobecność pirackich wersji kompilatorów języka, a później środowiska programistycznego Delphi) i duża przejrzystość, sprawiająca, że w Pascalu łatwo się projektowało algorytmy, zapisując je w pseudokodzie wzorowanym właśnie na Pascalu.

Z końcem XX wieku popularność Pascala w realnych zastosowaniach zanikła, pozostał on jednak językiem o uznanej roli w edukacji, szczególnie do uczenia programowania strukturalnego. I choćby z tego powodu pozostawał na liście akceptowanych języków na egzaminie maturalnym (obok C/C++ i Javy). Komisja egzaminacyjna musiała przyjąć rozwiązania przygotowane w Pascalu, na opensource’owy kompilator FreePascal, używany jeszcze wraz ze środowiskiem programistycznym w trybie tekstowym.

To jednak ostatni rok szkolny, w którym jest sens ćwiczyć swoje umiejętności w Pascalu z myślą o maturze. Od roku 2017/2018 nie będzie już można wybrać Pascala, zostanie tylko C/C++ oraz Java. Za to w roku szkolnym 2018/2019 idzie nowe: będzie można wybrać Pythona, choć jeszcze nie wiadomo w jakiej wersji i z jakim środowiskiem programistycznym.

Python zamiast Pascala jest bardzo dobrym pomysłem: z jednej strony to nowoczesny język, używany zarówno do ogólnych jak i specjalistycznych zastosowań (np. w bioinformatyce), z drugiej jest nie mniej czytelny i wygodny niż Pascal. Bogaty wybór opensource’owych środowisk i narzędzi programistycznych upewnia, że szkoły nie będą miały żadnych problemów z wprowadzeniem go do swoich pracowni.

© dobreprogramy