Android Q: Co nowego? Przycisk „wstecz” prawdopodobnie zniknie, zastąpi go gest

Android Q: Co nowego? Przycisk „wstecz” prawdopodobnie zniknie, zastąpi go gest

Android Q: Co nowego? Przycisk „wstecz” prawdopodobnie zniknie, zastąpi go gest
Android Q: Co nowego? Przycisk „wstecz” prawdopodobnie zniknie, zastąpi go gest
19.02.2019 00:24, aktualizacja: 02.10.2020 10:01

Od kiedy iPhone X pozbył się przycisku domowego na rzecz nawigacji gestami, producenci smartfonów eksperymentują z własnymi implementacjami podobnych rozwiązań. Google nie zostaje w tyle. Portal XDA Developers dotarł do kompilacji nadchodzącego Androida 10 Q, w którym ma zniknąć przycisk „Wstecz”. Jak będziemy obsługiwać smarfon bez niego? Będzie to zaskakująco wygodne.

Google odchodzi od trójprzyciskowego interfejsu Androida. Nawigacja gestami pojawiła się już w Androidzie 9.0 Pie, gdzie usunięty został przycisk „menu” (czy też „ostatnie aplikacje”), a powrót do ekranu domowego został zamieniony w „kapsułkę” – element graficzny do obsługi gestów. Dotknięcie go wciąż wraca do ekranu domowego, dłuższe przytrzymanie uruchamia Asystenta Google. Krótkie przesunięcie pokazuje listę ostatnio uruchamianych aplikacji, długie zaś pokazuje listę wszystkich zainstalowanych. Szybkim przesunięciem „kapsułki” w prawo można wrócić do ostatniej aplikacji, wolniejszym zaś przewijać listę.

Nawigacja w Androidzie Pie nie została szczególnie ciepło przyjęta, ale zostanie poprawiona. Prototypy ulepszonej nawigacji gestami zostały znalezione przez członków społeczności XDA w kompilacji Androida Q, do której dostęp uzyskali w styczniu.

Jak żyć bez przycisku „wstecz”?

W Androidzie Q nie będzie nie tylko przycisku aktywującego listę uruchomionych aplikacji. Zniknąć ma również „wstecz”. Co ciekawe, był to jeden z głównych powodów do niezadowolenia użytkowników Androida Pie – przycisk ten przeszkadza w operowaniu innymi gestami, w szczególności tymi dłuższymi. Jednak nie dziwi, że Google nie chciał go od razu usuwać. Użytkownicy przyzwyczajeni do jego obecności na smartfonie mogliby się zgubić. Analizujący Androida Q nie są pewni, czy problematyczny, długi gest zostanie zmieniony, ale jest spora szansa, że system zostanie z jednym tylko wirtualnym przyciskiem, pełniącym też rolę „kapsułki” do wykonywania gestów. Nie można wykluczyć, że będzie można przywrócić „wstecz” samodzielnie.

Jeśli przycisk rzeczywiście zniknie, będzie musiał zastąpić go jakiś gest. W eksperymentalnych ustawieniach styczniowej kompilacji Androida Q udało się go znaleźć – będzie to przesunięcie „kapsułki” w lewo. Rozwiązanie wydaje się intuicyjne i nie powinno sprawiać problemów. Gest w prawo pozwoli przejść do innej aplikacji z listy, w lewo zaś się cofnąć. Porównanie dwóch sposobów nawigacji można zobaczyć na filmie z kanału XDA.

Exclusive: This is Android Q's New Gestures - No More Back Button?

Ponadto w Androidzie Q ulepszane są różne animacje i wprowadzony zostanie globalny ciemny wygląd systemu. Więcej dowiemy się podczas konferencji dla programistów Google I/O w maju. Wtedy oficjalnie zostanie udostępniona pierwsza wersja testowa. Stabilne wydanie systemu pojawi się tradycyjnie jesienią.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)